Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehet úgy jogászként dolgozni,...

Lehet úgy jogászként dolgozni, hogy az ember el tudjon számolni a lelkiismeretével?

Figyelt kérdés
Nagyon moralizáló alkat vagyok, és most felvételizek majd másodjára, húsz éves vagyok. Egy félévet jártam bölcsészkarra, most kérdezősködöm, beszélgetek joghallgatókkal, praktizáló ügyvédekkel illetve akit jogászt csak érek. Az az érzésem hogy bármilyen jogi területen dolgozik az ember az elvhűséget ki lehet dobni a kukába ha érvényesülni és megélni szeretne. Egy ügyvéd nem válogathatja meg hogy kiket véd - illetve nem célszerű neki -, a közjog pedig... Orbánisztán, feudalista kleptokrácia. A versenyszférában például egy jogtanácsos - gondolom én - olyan jogtanácsokat osztogat ami hozzásegíti az adott céget, vállalatot egy kis profithoz akár környezetszennyezés, vagy bármi más árán amiért a törvény még nem büntet. Lehet ezt a pályát tisztességesen, becsületesen végezni? Éhhalál nélkül? Mert ha így nem vagy csak aprópénzért, akkor lehet érdemesebb lenne valami érdekesebbel foglalkoznom amiből szintén nem élek meg.

2017. dec. 25. 00:27
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Cégnél vagyok jogtanácsos. Semmi, de semmi erkölcstelent nem kell csinálnom. Hogy egyszerűbb eseteket mondjak: pl meg kell mondani, hogy az ügyfél cég képviseletében ki járhat el (ki írhat alá), hogy egy külföldön aláírt dokumentumnak milyen formai kellékeknek kell megfelelni stb. Vannak ennél bonyolultabb kérdések is, de erkölcsi dilemma kb ugyanennyi van benne. És ezzel jól keresek. Ismerek számos más jogászt is, aki hasonlókat tudna mesélni. De egyet értek azokkal, akik azt írják, hogy pl egy védő feladata sem az, hogy kimosdasson egy bűnöst, hanem hogy biztosítsa, hogy fair ítélet születik. Pl van egy verekedés, valaki meghal a végén. Ez lehet szándékos emberölés de önvédelem is a körülményektől függően. A büntetőeljárásban kell ezeket feltárni. Vagy gondolj arra, hogy pl ha elalszol a volánnál vezetés közben, balesetet okozol. Azért akkor jól jönne egy jó védő, nem? Aki feltárja a mentő körülményeket is.
2017. dec. 25. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
71%
Gyermekelhelyezési perben senkit nem kell védeni. Nagyon okosnak akarsz tűnni a süket dumáddal. De nem vagy az, hamar kiderül.
2017. dec. 25. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
19%

Hát én még becsületes jogászt nem láttam, de remélem, hogy azért létezik! :)


Bár szerintem az egyetemi szenvedések eléggé kiégetté vagy/és pénz orientálttá teszik az embert, mire elvégzi. (De nyilván mindenki arra hajt, hogy megtérüljön neki a befektetése, szenvedése.)


A jogász pálya pont és alapvetően nem a lelkiismeretről szól, hanem arról, hogy fölöttébb bonyolult, apró betűs, a "köznép" számára érthetetlen, furmányos szerződések, jogi kiskapuk révén a megbízónak a lehető legjobb végeredményt produkálja.


Persze, lehet védeni a delikvenst, hogy az jogszerűen kapja meg a büntetését, de ez nem vigasztalja pl. azt az anyát, akinek mondjuk a gyermekét hidegvérrel megölte miután megerőszakolta.


Igen, kifoghat egy nyugis állást valami tanácsadói székben, de előbb-utóbb tuti lesz olyan eset is, ami felvet majd bizonyos morális kérdéseket.


Szóval én azt mondom, aki túl lelkiismeretes, az nehezebben fog meggazdagodni jogi úton.

2017. dec. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
26%
attól függ mit szeretnél. lehető legkellemesebben alszok havi 4-5 millió Ft nettó bevétel után, lelkiismeret pont nem érdekel :)
2017. dec. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


Válassz ketté 2 dolgot:


Hivatást és a megélhetést!


Én a - szakvizsgához kellő - joggyakorlatomat elég sok helyről szedtem össze.

voltam ügyvédjelölt, közjegyzőjelölt és végrehajtójelölt is, de dolgoztam a közigben jogtanácsos keze alatt is.


Kb. mindehol ugyanazt láttam:

Megalkuvást.

Saját magaddal, az éppen aktuális szakmai lehetőségeiddel.


Persze, ki lehet fogni nagyon jó helyet - mint pl. írta itt az egyik jogtanácsos kolléga - ahol nem kell olyan döntéseket hozni, amik miatt meghasonlasz önmagaddal a végén.


De a legtöbb esetben bizony mérlegre kell tenni a szakmai tisztességet.


Ugyanakkor egy nagyon fontos dolog: jogászként a a BECSÜLETBE meg a TISZTESSÉGBE sokkal többnek kell beleférnie, mint egy átlagember számára.


Mert ez a szakma ilyen.


De a dolog igazi lényege, hogy Neked mi az ami még belefér a becsületes munkavégzésbe, amitől még nyugodtan alszol.


Ahol pl. ügyvédjelölt voltam, a (volt) főnököm nem vállalt nemi erkölcs elleni bűncselekményeket.

Neki ez lelkiismereti kérdés volt.


Aztán mégis jött valaki ilyen üggyel (szexuális erőszak - a vádlottat kellett védeni).

Én - a főnököm engedélyével - vállaltam az ügyet.


Megnyertem. Felmentették a vádlottat.


Mindenki jól járt.

Én szereztem egy hosszú távú ügyfelet, a főnököm meg nyugodtan alszik továbbra is.

2017. dec. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Van itt fogalomzavar bőven. Az hogy tudod, hogy valaki nem nyerhet, esetleg nincs igaza, az eleve hozhatja azt, hoyg nem vállalod a képviseletét. DE! Van egy csomó olyan ügy, amiben pl kirendelt védő van, mert a magyar jog szerint is mindenkinek biztosítani kell a törvény előtti képviseletet. Lássunk példát: ha van egy lúzer, aki éjszaka betör egy boltba, hogy mondjuk karira lopjon kaját meg piát a családnak, de kamera alapján már másnap reggel lekapcsolja a rendőr és gyorsított eljárásban kerül bíróságra az ügye. Otthon van mondjuk asszony meg három gyerek, ő előzetesben. Viszik a tárgyalásra, visszaeső, már büntették kétszer ilyen ügy miatt. Rossz esetben a három csapás alapján már elég súlyos büntit is kaphat. De itt jön ugye a moralizálás, hogy rendben van-e, hogy egy 10 ezres lopásért kapjon 10 évet. Védőre nincs pénz, kirendelnek téged védőnek. Mit teszel?
2017. dec. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
70%
Bölcsészek...
2018. jan. 18. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
74%

Ha ennyire lelkizel, Kérdező, akkor ne a jogi pályán akarj érvényesülni.


Igen, alapesetben semmi olyat nem kell tenni, ami olyan nagyon lelkiismereti válságot okozhatna.


Hangsúlyozom Alapesetben.


És egyébként is, ez nagyon egyénfüggő, hogy kinek mi a tisztességes és becsületes.


De ha azt várja tőled a munkáltató pl. hogy találj jogi okot valaki kirúgására, mert neki nem szimpatikus valami miatt.....akkor bizony nyelsz egy nagyot és teszed a dolgod.


És félre teszed az erkölcsöt, a tisztességet, meg ilyeneket....

2018. jan. 18. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
A jogász nem bűnöző, és azzal sem válik bűnözővé, mert a hivatását gyakorolja. Ezt a "maffia védője" " gyilkosok mosdatója" amcsi filmes kamut ki lehetne már törölni a 21. Században a fejekből...
2020. jan. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Ennyi ostobaságot, amit itt egyesek összehordanak... Ha valaki nem akar egy ügyet elvállalni, nem vállalja, ennyit az erkölcsi aggályokról. Nem köteles senki emberölési-, maffia-, válóperes stb. ügyben eljárni. Magam mindig azt írom le, amit gondolok, soha életemben nem kellett leírnom, hogy épp milyen kormány van, vagy figyelembe vennem, melyik párt mit bohóckodik. Mondjuk elméleti közjogászként akaratom ellenére soha egy sort le nem írtam, és nem is fogok.
2021. jan. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!