Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan jön ez a patológiás...

Honnan jön ez a patológiás veszélyérzet a "drogosokkal" szemben?

Figyelt kérdés

Az október 23-i Kossuth téri balhé videófelvételein többször is "narkósnak" és "drogosnak" bélyegzik a kormánypártiak az ellenzéki tüntetőket.

Amikor Pestre kerültem egyetemre a nagymamám (falusi néni) egyik első kérdése is arra irányult, hogy mennyi "drogos" van Pesten.

Halász Gábor a Barátok közt színésze amikor stroke-ot kapott sokan átléptek felette, hogy "Be van drogozva".

A 133-as buszon mellém ült egyszer egy önmagát nyugdíjas mentőápolónak valló néni és arról tartott kiselőadást, hogy az egyetemista lányok éjszakánként bedrogozva fekszenek a belvárosi szórakozóhelyek mosdóiban, ahol bárki meg***hatja őket. (Kétszeresen ökörség, egyrészt egyetemista vagyok, másrészt dolgoztam a Király utcában, nyáron, éjjel, vendéglátásban.)

Amikor Rihanna felháborítóan viselkedett a Szigeten, 40+-os kommentelők (akik egy dalát nem hallották még soha szerintem) lepték el az erről hírt adó oldalakat és... vajon miért késett a fellépéssel? Igen! Mert "drogos".

Egyszer bő huszonöt-huszonhat óra ébrenlét után mentem haza vidékre (vizsgaidőszak) és félálomban a vonaton hallottam, ahogy két idősebb vasutas megállapítja rólam, hogy "Ez a gyerek úgy be van drogozva, azt sem tudja hol van. Láttad milyen vörösek a szemei?"

A Pesten hallottam csoportba írta be egyszer egy egyetemista lány, hogy a barátnője rosszul lett egy buszon, utóbb elvitte a mentő és az öregeknek annyi volt az összes hozzáfűznivalójuk a buszon, hogy "Nem kéne drogozni". Az eddigiek alapján hajlandó vagyok elhinni, hogy így történt.

Idősebbek, konzervatív beállítottságúak az ellenzéki, liberális, baloldali értelmiségieket, művészeket gyakran "drogosnak" nyilvánítanak és ezzel lezártnak tekintik a vitát.


Ugyanakkor Zacher Gábor szerint egy-egy hétvégén százezres nagyságrendben (!) kell mérni a marihuánafogyasztást Magyarországon. Szóval valószínűleg sok "drogos" és "narkós" jön velük szembe nap, mint nap. Olyan buszsofőrök, pincérek, rendőrök, akik teljesen normálisan viselkednek.


(És most nem a drogfogyasztást akarom propagálni ezzel!)


Honnan jön ez a beteges paranoia, főleg az idősebb, tehetősebb, jobboldali rétegekben? A konzervatív, Fidesz-közeli sajtó sugalmazza ezt az ellenségképet? Vagy semmi köze ennek a politikához és máshonnan lett össznépi játék a drogosozás? És ha igen, akkor honnan ered?


2016. nov. 1. 16:38
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
82%

Túl sokat kérdezel egyszerre. Túl sok témát érintesz ezért lehetetlen rá tömören válaszolni.


Egyébként meg nem tudom észrevetted-e, de te az idősebb korosztályokról, a politikai jobboldalról és a konzervatív értékrendről ugyanolyan általánosítóan és dehonesztálóan beszélsz, mint amit kifogásolsz a drogosokkal kapcsolatban.


Szálka-gerenda szindróma?

Vagy netán valami drog? :D

2016. nov. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Ehhh :D Egy kérdést tettem fel, hogy honnan jön ez az indokolatlan és eltúlzott drogos-para. (A leírásban megadott két kérdés közül az első és az utolsó is tulajdonképpen ugyan az és erre kérdez rá.) A középső kettő is csak ötletelés a részemről (a jobboldali sajtó terjeszti ezt, vagy valahonnan máshonnan ered).


Szóval voltaképpen egy kérdést tettem fel, két tippel/megoldási javaslattal :-)


Nem muszáj egyébként rövid választ írni, ez nem is olyan téma. Nem vagyok egyébként egy nagy gyk-huszár, ez amolyan végső hely volt tőlem a kérdezésre, mivel sok fórumon zátonyra futottunk már ezzel, engem viszont őszintén érdekel.


Előítéletes nem tartom magamat, de tény:

válogatás nélküli drogosozást csak a.) idősektől, b.) jobboldaliaktól hallottam.

Az egyetlen nem jobboldali, akitől hallottam, az az MSZP-s nagymamám volt.

Jobboldali fiataloktól viszonylag ritkán, de hallottam ilyesmit.


Általánosan a személyes tapasztalataim szerint 40, de inkább 50+-os, konzervatív értékrendű emberek és inkább nők, semmint férfiak ültek fel erre a hullámvasútra.


Idősebb ellenpéldának kapásból ott van az 50+-os Zacher Gábor, nem mellesleg még volt is önkormányzati képviselő a Fidesz színeiben. Ismertem személyesen egy idősebb urat, aki '56 után évtizedeket élt Hollandiában és Belgiumban, ő például nevetségesnek tartotta a fékeveszett drogosozást, több kortársának is megpróbálta elmagyarázni, hogy ég és föld a különbség az egyszer kipróbált fű és a harminc év masszív intravénás heroin között. (A nagymamámnak például nem sikerült ezt elmagyaráznom, ő például szentül hiszi, hogy egy füves cigitől azonnal függő leszel és junkie csövesként rohadsz el a végén.)


Jobboldaliak közül mondhatnám több jobboldali beállítottságú ismerősömet, rokonomat, barátomat, beleértve egy Fidesz tagot, akik szintén nem kiáltanak drogot, ha egy fiatal elesik a villamosmegállóban.


Az idős, jobboldali emberek körében nagy ez a droghiszti a saját, igaz kissé szubjektív tapasztalataim alapján. Fontos leszögezni, hogy itt nem a szélsőjobbra gondolok soha, hanem a polgári jobbközépre!


Az tény, hogy világszerte a baloldaliak, liberálisok hajlanak a liberalizációra, a jobbosok pedig ellenzik (lásd pl. demokrata-republikánus szembenállás), de ez az indokolatlan, hisztérikus rettegés és rémlegendák szövögetése nem tudom, hogy máshol is jellemző-e.

(Az állítólagos volt mentőápoló hölgy 70-80%-ra taksálta az egyetemre járó lányok körében azok arányát, akik bedrogozva öntudatlan a vécében fekszenek hetente többször, várva hogy idegenek meg***ák őket. Ez akkora címeres alaptalan, ökör rémtörténet, amiket a nácik költöttek a zsidókról, meg Észak-Koreában a hanyatló imperialista délről szokás.)


Szóval akkor megy a labda vissza:


Honnan ered ez a jelenség?


(A félreértések elkerülése végett nem teszek semmit sem a kérdés elé, sem mögé, ennyi érdekel, nem több.)

2016. nov. 1. 19:10
 3/16 anonim ***** válasza:
77%
Tehát te is drogos vagy és próbálod védeni ennek a káros döntésnek a sosemvolt becsületét. Ennyi.
2016. nov. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
78%
ez úgy van, hogy nem csak az a szelete létezik a világnak, amit te látsz, így a huszonpár éved saját tapasztalata nem nevezhető szilárd alapnak ahhoz, hogy egy ilyen fontos kérdést objektíven meg tudj ítélni. Létezik pl. egy nyolcadik kerület is, ahol reggelente az utcán fetrengenek a narkósok (szipusok stb.) és léteznek olyan bedrogozott emberek, akik meztelenre vetkőznek a metrón és akik buszra váró emberekkel erőszakoskodnak. Igen, és léteznek mentőápolók, orvosok, akiknek nap mint nap dolguk van drogosokkal. Nem csak a kis elit király utcai szórakozóhelyek léteznek, vannak "másmilyen" szórakozóhelyek is. Vidékiként nyilván azt hiszed, egy-két év alatt mindent láttál, de nagy ez a város, sokminden elfér benne.
2016. nov. 3. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Alias, a személyeskedő, rágalmazó stílusod kiérdemelt egy lepontozást. Viccnek elég gyenge volt, ha annak szántad. Gondolom – a "szellemi képességeidből" kiindulva –, ha azt tettem volna szóvá, hogy a balliberális oldal miért kiált minden sarkon fasisztát, akkor fasiszta lennék és így próbálnám védeni ennek az eszmének a sosemvolt becsületét. Nem kérlek. Csak te vagy egy agresszív személyeskedő... gyerek.

(Amúgy tényleg irritál, hogy bizonyos politikai erők és a hozzájuk köthető sajtótermékek minden kormányzati döntést vagy jobbikos javaslatot csípőből fasisztának bélyegeznek. Még az értelmeseket is. Szóval ne törd magad. Jobbikos fideszes baloldali fasiszta is vagyok és ennek a sosemvolt becsületét akarom védeni.)


Harmadik válaszoló, örülök az értelmes hangnak. Igazad van abban, amit írsz, de ez nincs ellentmondásban az én kérdésemmel. Huszonpár év ide vagy oda, laktam egy ideig Óbuda "nem éppen eurokomform" részén, egy haveromnak közel két évig a Népszínház utcában (!!), este eljőve tőle azért láttam érdekes figurákat... A Keleti környékén is lakik barátom, nem épp elit helyen, ott volt az ominózus eset, amikor ránk kiabált (!!) egy kapualjból a fickó: "Ukrán cigi, fű, valami?". Korrepetáltam matekból Csepelen általános sulis gyereket és a Karácsony Sándor utcánál kellett leszállnom. Békásmegyeri haverom hüledezett pár ilyen sztorin, merem állítani, hogy a vidékiekben még buzog is a kíváncsiság ilyen szempontból, elsőévesként haverommal merő érdeklődésből végigmentünk a 99-es teljes vonalán. Meg ugye sokan kényszerülnek olcsóbb albit kivenni akár, mert egy V. vagy XI. kerületit nem tudnak megfizetni, Nagyvárad tér környékén is lakott haverom például, ott történt, hogy az orrom előtt vette a prosti a gumit az éjjel-nappaliban, hitelbe, mert várta a kuncsaft... Na meg persze én is láttam a Pesten Hallottam-ba posztolt képeket, a Dankó utcában fényes nappal (!!) eldobált fecskendőkről. Meg ugye a klasszikus szipus videók a YouTube-on, régi Kékfény adások, stb.

Teljesen igazad van, kedves harmadik (egyedül te kaptál tőlem pozitívat), de nem a kérdésre válaszoltál.

Gondolod, hogy amikor a mentőápoló hölgy (ha valóban az volt) az EGYETEMISTA lányok 70-80%-áról beszélt és arról, hogy a BELVÁROSI szórakozóhelyeken miket csinálnak, akkor a Magdolna negyedbeli helyi elemekre gondolt? Azok akkor mennek egyetemre, ha biciklit lopnak :-D

Illetve, már nem azért, de gondolod, hogy a vonaton, laptoptáskával, bőrönddel és zakóban én nyolcadik kerületi lumpennek néztem ki, akinek még jegye is volt? De a két öreg kapásból tudta, hogy "drogos" vagyok.

Vagy Halász Gábor, amikor egy nyilvános rendezvényen összeesett szerinted valami lecsúszott figurának nézett ki hirtelen?

És az ellenzéki tüntetők október 23-án? Azokról hol maradt a börtöntetkó, a szakadt cipő, a lyukas fölső és a három fog? Konok Péter vagy Bakács Tibor szerinted beleesik ezekbe a kategóriákba? (Rájuk speciel már hallottam/róluk már olvastam ezt a "Ja, az drogos." érvelést és Isten legyen a tanúm, de tényleg idősebb jobboldaliaktól.)

Gondolod, hogy egy igazi, echte nyolcadik kerületi, csepeli, angyalföldi, óbudai, kőbányai leélt drogos k_rv@ az kiposztolná a Facebookra, a Pesten Hallottamba, ami történt vele? Nem inkább az történt, hogy a nénike rávágta, hogy "Ja, fiatal és összeesett? Akkor drogos." Alias-szal ellentétben téged értelmes embernek és nem egy személyeskedő, agresszív suttyónak nézlek.

2016. nov. 8. 18:57
 6/16 A kérdező kommentje:

Ja igen és még annyi, állati károsnak és veszélyesnek tartom, hogy elszabadult hajóágyúként most épp a drogos lett bedobva a köztudatba, hogy zabálja a hülye nép.


Az idős baloldali/liberális az kommunista/rohadt kommunista. A fiatal baloldali/liberális az b_zi (ha a szidalmazó is fiatal), illetve "drogos" (ha idősebb a szidalmazó).

Az idős jobboldalinak nincs külön gúnyneve, azt csak elszidják minden gusztustalan dolognak, a fiatal az viszont náci és fasiszta.


Ez egy állati káros és nevetséges közbeszéd. Ellehetetleníti, hogy az igazi szélsőségesekre, nácikra figyeljünk (akik nincsenek sokan, de figyelni kell rájuk). Ellehetetleníti, hogy a homoszexuálisokról beszéljünk (mert ugye mindenki b_zi, aki másképp hordja a haját, vagy más zenét hallgat). Ellehetetleníti, hogy a drogproblémáról értelmesen beszéljünk (vessünk össze egy alkalmi ivót, egy alkoholbeteget, egy pár hetente füvező értelmiségit és egy szipust a Magdolnából). Ellehetetleníti, hogy a baloldali eszmékre normális távolságból nézzünk rá (vessük már össze Sztálint, Trockijt, Willy Brandtot, Bernie Sanders-t, Kádár Jánost, Alexisz Cipraszt és mondjuk az olaszországi anarchista fiatalokat...).


Utolsó mondat, amit rád szánok Alias: a Sosemvolt Becsület Bizottságának Fasiszta Titkársága, annak Homoszexuális Altitkárságának Drogos Kancelláriája Kommunista üdvözletét küldi Önnek! ^^

2016. nov. 8. 19:09
 7/16 anonim ***** válasza:
szerintem amit felrósz másoknak: "mindenhol drogosokat látnak" ugyanaz felróható neked "mindenhol drogüldözőket/drogosoktól undorodókat látsz". körülöttem kb. senki le se xarja se a drogosokat, se másokat, mindenki a saját életével van elfoglalva. tedd Te is ezt, és hagyj másokat, hagy gondoljanak, amit akarnak. Demokráciában ugyanis ez a szokás, és gondolom, te demokráciában szeretnél élni.
2016. nov. 12. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Azért most sikerült kiforgatnod a szavaimat. Nem látok mindenhol drogüldözőket, azt látom, hogy nagyon sok ember megkapja indokolatlanul ezt a besorolást, Bakács Tibor, Konok Péter, Halász Gábor, Ungváry Krisztián, az ellenzéki tüntetők, az egyetemista lányok (kollektíven), én... Matematikusan leírva a Fiatalok UNIÓ Ellenzékiek MÍNUSZ Idősek halmaz tagjai ész nélkül kapják ezt a besorolást BIZONYOS emberektől. (Egyesektől, nem mindenkitől, lehet, hogy a te ismerőseid között nincsenek ilyenek, az enyémek között sem gyakori.)


"tedd Te is ezt, és hagyj másokat, hagy gondoljanak, amit akarnak. Demokráciában ugyanis ez a szokás, és gondolom, te demokráciában szeretnél élni."

Ez a csúszós lejtő iskolapéldája. ( [link] )


LoL. Tehát a te demokráciafelfogásod a hülyeség bezabálása? :-D Természetesen nem akarom betiltani az ilyen beszédet, sőt, semmilyen beszédet, én SEMMILYEN beszédet nem büntetnék, a szólásszabadság híve vagyok.

Viszont a szólásszabadság része az is, hogy ki a másik álláspontjáról elmondjam a véleményemet. (Hülyeség.) Hülyeség a nácizás, hülyeség a kommunistázás, hülyeség a drogosozás, hülyeség a chemtrail, ez mind baromság és eltereli a figyelmet az érdemi, normális vitáról.


Ha demokráciában szeretnék élni, akkor be kell fognom a számat, ha valaki orbitális alaptalan baromságokat beszél? :-O

2016. nov. 12. 20:18
 9/16 anonim ***** válasza:

Talán ez miatt mondják őket drogosoknak:

[link]

[link]

2016. nov. 12. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Tehát most azt mondod, hogy csak bizonyos emberek mondják. A fenti kérdésedben még össznépi játék a drogosozás. Szerintem fogalmazd meg magadban, mi is tulajdonképpen a bajod, és aszerint tegyél föl egy értelmes kérdést. Sok sikert!
2016. nov. 13. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!