Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan jön ez a patológiás...

Honnan jön ez a patológiás veszélyérzet a "drogosokkal" szemben?

Figyelt kérdés

Az október 23-i Kossuth téri balhé videófelvételein többször is "narkósnak" és "drogosnak" bélyegzik a kormánypártiak az ellenzéki tüntetőket.

Amikor Pestre kerültem egyetemre a nagymamám (falusi néni) egyik első kérdése is arra irányult, hogy mennyi "drogos" van Pesten.

Halász Gábor a Barátok közt színésze amikor stroke-ot kapott sokan átléptek felette, hogy "Be van drogozva".

A 133-as buszon mellém ült egyszer egy önmagát nyugdíjas mentőápolónak valló néni és arról tartott kiselőadást, hogy az egyetemista lányok éjszakánként bedrogozva fekszenek a belvárosi szórakozóhelyek mosdóiban, ahol bárki meg***hatja őket. (Kétszeresen ökörség, egyrészt egyetemista vagyok, másrészt dolgoztam a Király utcában, nyáron, éjjel, vendéglátásban.)

Amikor Rihanna felháborítóan viselkedett a Szigeten, 40+-os kommentelők (akik egy dalát nem hallották még soha szerintem) lepték el az erről hírt adó oldalakat és... vajon miért késett a fellépéssel? Igen! Mert "drogos".

Egyszer bő huszonöt-huszonhat óra ébrenlét után mentem haza vidékre (vizsgaidőszak) és félálomban a vonaton hallottam, ahogy két idősebb vasutas megállapítja rólam, hogy "Ez a gyerek úgy be van drogozva, azt sem tudja hol van. Láttad milyen vörösek a szemei?"

A Pesten hallottam csoportba írta be egyszer egy egyetemista lány, hogy a barátnője rosszul lett egy buszon, utóbb elvitte a mentő és az öregeknek annyi volt az összes hozzáfűznivalójuk a buszon, hogy "Nem kéne drogozni". Az eddigiek alapján hajlandó vagyok elhinni, hogy így történt.

Idősebbek, konzervatív beállítottságúak az ellenzéki, liberális, baloldali értelmiségieket, művészeket gyakran "drogosnak" nyilvánítanak és ezzel lezártnak tekintik a vitát.


Ugyanakkor Zacher Gábor szerint egy-egy hétvégén százezres nagyságrendben (!) kell mérni a marihuánafogyasztást Magyarországon. Szóval valószínűleg sok "drogos" és "narkós" jön velük szembe nap, mint nap. Olyan buszsofőrök, pincérek, rendőrök, akik teljesen normálisan viselkednek.


(És most nem a drogfogyasztást akarom propagálni ezzel!)


Honnan jön ez a beteges paranoia, főleg az idősebb, tehetősebb, jobboldali rétegekben? A konzervatív, Fidesz-közeli sajtó sugalmazza ezt az ellenségképet? Vagy semmi köze ennek a politikához és máshonnan lett össznépi játék a drogosozás? És ha igen, akkor honnan ered?


2016. nov. 1. 16:38
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a lekezelő stílust.

Az össznépi természetesen nem azt jelenti, hogy a közel tíz millió, Magyarország területén élő természetes személy ezt a tevékenységet végzi. A stilisztika szócikk a lexikonokból sok érdekes dolgot rejthet talán :-)


Íme pár szemléltető példa:

Össznépi játék lett a tilosban parkolás az iskoláknál

( [link] Ez természetesen nem azt jelenti, hogy szó szerint, Magyarország teljes lakossága, még a gépjárművezetői engedéllyel nem rendelkező személyek is ezt teszik, még ott is, ahol nincs iskola.


Milliárdos áfacsaládok nyomában – Az össznépi játék végnapjai? ( [link] Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a magyar lakosság teljes egésze – beleértve a lakosság gazdasági tevékenységet nem végző tagjait is (csecsemőkorúak, pszichiátriai kezelés alatt állók, stb.) – egytől egyig több milliárd forint általános forgalmi adót nem fizetnek be.


"össznépi játék indult annak találgatására, miként fogja elcsalni a regnáló hatalom a népszavazás eredményét" ( [link]

Ez az állítás természetesen nem azt jelenti, hogy Magyarország teljes lakossága – beleértve a választási rendszert nem ismerőket, szellemi fogyatékosokat, börtönben ülőket, óvodásokat – a népszavazás elcsalásának lehetőségével foglalkozik.


Remélem sikerült egy kicsit megvilágosítanom számodra, mit jelent az össznépi játék, mint metaforikus állandósult szókapcsolat. :-)


A létező legprecíziósabb megfogalmazásra törekedve mély tisztelettel:


"Ön szerint mi az oka annak, hogy Magyarországon bizonyos – többé-kevésbé jól körülhatárolható politikai identitással rendelkező – szociokulturális rétegek körében a kábítószerfogyasztókkal szembeni vélt vagy valós félelmek felülreprezentáltnak tekinthetők?"


Remélem most már beleköthetőségmentessé tettem a kérdésem.

Sok sikert az értelmezéshez!

2016. nov. 20. 20:35
 12/16 A kérdező kommentje:

Új esetként jött szembe a Facebookon (esküszöm nem gyűjtöm őket), hogy a Donald Trump ellen tüntetőkről is az volt a véleménye a kommentelők egy jelentős részének, hogy "Drogosok". Mikor belekattintottam a profiljukba, jelentős részt idősebb (min. 45+) embereket találtam, akik jelentős részben osztották meg a kormányközeli oldalak bejegyzéseit. (Migránskérdés, stb.)


FONTOS:

– Nem értek egyet a Donald Trump ellen tüntetőkkel. Ilyen a demokrácia, néha azt is megválasztják, aki nekünk nem tetszik.

– Tudom, hogy a Demokrata Párt több prominens személyisége is támogatja a kábítószerekre vonatkozó törvények liberalizálását.

– Ettől még a válaszolók jelentős része által letagadott problémára itt egy újabb bizonyíték. (Linkelem is szívesen, ha kell.)

2016. nov. 20. 21:09
 13/16 anonim válasza:

Nem kellene drogozni! :P


Nem alaptalanul vannak rólatok sztereotípiák.

2016. nov. 20. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Remélem, hogy a "rólatok" az "róluk" akart lenni, csak félregépelted.


Nem tudom, hogy ellenkező esetben honnan veszed a bátorságot, hogy ilyesmit kijelents rólam...

2016. nov. 22. 22:30
 15/16 anonim ***** válasza:
Öröm volt olvasni ezt a sok értelmes választ xD
2017. júl. 17. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Hát ja, hónapok óta nem léptem be erre az oldalra, de szerintem a fentiek alapján ez érthető :-D Nem is tudtam, hogy már bekötötték a bolondok házába az internetet... Rosszindulatúan, szándékosan félreértelmezi a dolgokat, amikor ellenpéldát hozok, arra nem válaszol, amikor visszakérdezek, akkor neki áll feljebb és elkezd személyeskedni... Akik meg ledrogosoztak, azok örüljenek, hogy nem jelentettem fel őket becsületsértésért :-/

Az ember a legostobább faj, azon belül is a magyar a leghülyébb, ezt pedig már csak a magyar internetező überelheti, ez a személyes tapasztalatom...


Tisztelet a kivételnek, vagyis neked, utolsó :-)

2017. júl. 27. 12:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!