Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ti is találkoztatok már a...

Ti is találkoztatok már a következő "szóhasználatokkal", mint pl: -"enni ehetnék, de. ", "menni mehetnék. " stb. -"jöttelek meglátogatni" Az én környezetemben használják páran, de nem tudom, hogy helyesek-e, egyáltalán van-e értelmük?

Figyelt kérdés
2012. máj. 23. 15:48
 1/5 Vree ***** válasza:

Szeretnél enni?

Enni ehetnék, de nincs villám.

= Ami az evést illeti, az igaz, de valami amit nem mondtál amire szükség lenne hozzá az nincs meg.


jöttelek meglátogatni

voltunk fagyizni

megyek dolgozni


-ni mint "valamilyen célból"


Nekem korrekt magyarnak tűnik mind.

2012. máj. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
27%
Ez az "enni ehetnék", "menni mehetnék" teljesen jó, viszont a "jöttelek meglátogatni" badarság. Mi az, hogy jöttelek? Én jöttelek téged? Jöttem meglátogatni téged, nem?
2012. máj. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Élőszóban a jöttelek meglátogatni általánosan használt, rendben van. A teljesen jó formája jöttem, hogy meglátogassalak.

A jöttem meglátogatni téged nem helyes, angolszász nyelvekben használjuk. A magyar ezt inkább toldalékkal fejezi ki.

Bár egyre több ilyen mondatszerkezetet átveszünk, pl. a "rózsa, ami gyönyörködteti a szemet" típusú kifejezés egyre általánosabb. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a különféle angol szövegeket laikusok fordítják, akik nem bánnak annyira jól a magyar nyelvvel, ezért egyszerűen tükörfordítást csinálnak. Pedig nem sok változtatás, ha azt írja az ember, hogy szemet gyönyörködtető rózsa.

2012. máj. 23. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ezek mind helyes kifejezések, csak már kezdünk elszokni ezektől a formáktól, mert kezdik kiszorítani az angolból (stb.) magyarul nem nagyon tudók által fordított "Jöttem meglátogatni téged" szófordulatok, mint a mit a 2-es javasolt, pedig az valami szörnyű.
2012. máj. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem értem, miért szörnyű a "Jöttem meglátogatni téged." főleg a "Jöttelek meglátogatni."-val összehasonlítva. Valaki mondja már meg, hogy miért értelmes szó az, hogy jöttelek. Hiszen nem a "jövés" vonatkozik a meglátogatottra, hanem maga a meglátogatás.
2012. máj. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!