Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Több mint 20 éve nem gyóntam,...

Több mint 20 éve nem gyóntam, hogyan tegyem meg most? Kifejtés a megjegyzésben.

Figyelt kérdés

Több mint 20 éve nem voltam gyónni, de az Új Évben szeretnék elmenni egyszer mert úgy vagyok vele már ideje lenne elmenni. Az utóbbi néhány héten az elkövetett bűneimet írtam össze, eddig 5 oldalra rúg 12es calibreben és ezek csak azok amikre emlékszek.

Hogy ne tartson órákig, míg felsorolom mindent, ezért, ha úgy adom elő az atyának, hogy:

"Az összes bűneimre nem emlékszek, de a 10 parancsolatból a Ne ölj-ön kívül mindent elkövettem, néhányat többször is, de amiben biztos vagyok, hogy minden napra jutott 1-2 Istenkáromlás, kérem oldozzon fel!" - akkor az neki elég, hogy feloldozzon?

Ja meg a hazugságok, az is hazugság, ha hazugság, de én nem érzem bűnnek azt a hazugságot, mert "kegyes hazugság" volt ami által jobb kedvre derítettem az illetőt és így nagyobb békében hagyta el földi porhüvelyét?



2022. dec. 31. 11:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1. kamu


2. amiben nem vagy biztos, elmondod a gyóntatódnak, és ő megmondja, hogy bűnt követtél e el vele.

2022. dec. 31. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
57%
Küldd el előre e-mailben (vagy levélben) a papnak az ötoldalas listádat, így kevesebbet kell majd beszélned.
2022. dec. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Olyan nincs, hogy "kérem, oldozzon fel". Bánatima van.

Egyébként ha ennyire általános dolgokat mondanál, hogy "mindent elkövettem", akkor bele fog kérdezni részletesen, és az neked is kellemetlenebb lesz. Valamint hitelesebb is, őszintébbnek tűnik, ha legalább címszavalban felsorolod, hogy mik azok a dolgok, amelyekért bocsánatot kérsz.

2022. dec. 31. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
65%

Kicsit hihetetlen amit írsz, valószínűleg kamu az egész, viszont hátha másnak is hasznos lesz a válasz...

A bűnöket tételesen kell felsorolni, az nem gyónás, ha azt mondod, amit nem követtél el. Amúgy a ne ölj parancsolat nem konkrétan csak a gyilkosságra vonatkozik. Ez annál sokkal sokrétűbb.

2022. dec. 31. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, tudom hihetetlenül hangzik, de nem hazugságnak szántam. toljára bérmálkozásom előtt gyóntam- mert kötelező volt -azóta nem sok közöm volt a vallásomhoz, de az idő végül rákényszerített hogy visszatérjek a gyökerekhez. Újévi fogadalomnak gondoltam és ezt teljesíteni szeretném mihamarabb- igaz még azt sem tudom melyik templomba menjek, de valószínűleg jó messze a lakóhelyemtől.

A kérdésem őszinte ezért kérdezem, hogy hogy megy ez, mert nem vagyok biztos benne akkor mit illik felsorolni és mennyi idő van egy gyónásra.


#4 A "Ne ölj"-t biztos vagyok benne, hogy nem követtem el, utána néztem: nem romboltam szándékosan az egészségemet, nem dohányoztam soha és alkoholt sem fogyasztok soha és nem ártottam másoknak fizikailag mióta az eszemet tudom.


#2 Az e-mailes előküldéses megoldás tényleg működőképes, vagy irónia?


#3 Nem tudom mennyi ideig van idő szánva gyónásra, ezért gondoltam így ilyen összefoglalóképp gyónom meg. Úgy tudom a papot köti a titoktartás, ha belekérdez, őszintén válaszolok neki egyáltalán nem érintene kellemetlenül.

2022. dec. 31. 14:54
 6/12 anonim ***** válasza:

Az email irónia volt, tuti. Vsz. kamunak gondolta a kérdést, vagy eleve nincs köze a katolikus egyházhoz.


Nincs időtartamhoz kötve a gyónás. A bevezetésben ugye mondod, hogy "Utoljára gyóntam ekkor és ekkor", ebből már tudni fogja a pap, hogy kb. mi a helyzet.

2022. dec. 31. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#5


Nem szokás levélben, de egyébként semmi nem zárja ki. Ha ennyire feszélyez a dolog, miért ne kérhetnél külön időpontot üzenetben egy elbeszélgetésre? Keress egy szimpatikus papot, és vedd fel vele a kapcsolatot. Valószínűleg nem rögtön, de fog válaszolni.

2022. dec. 31. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy nem bántásból, de biztos, hogy nem öltél meg soha semmilyen élőlényt? És nyilván nem arra gondolok, amikor véletlenül rálépünk egy hangyára - de mondjuk legyet sem csaptál le pusztán azért, mert idegesített a zümmögése? Nem fújtál le pókot Raiddel csak azért, mert épp ott volt?
2022. dec. 31. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ilyenkor akár azt is megpróbálhatja, hogy külön időpontot kér az atyától, így jobban át tudják majd beszélni. Jól gondolja végig a bűneit, de amennyiben az öt oldal valós, az már egy előremutató jel és jó hogy így részletesen is összeírja és megbánja őket, de ahogy ezt írta is, nem kell felolvasnia végig, elég címszavakban, bár a "ne ölj paramcson kívül minden" szerintem már túl nagyvonalú. Mindenesetre a legjobb, ha beszél a gyóntató pappal erről és kér egy külön időpontot. Isten áldja! :)
2022. dec. 31. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#6 Valahol olvastam, hogy nem szeretik a papok, ha hosszan elnyúlik a gyónás mert mise van és nem tud felkészülni/elkésik róla.


#7 #9 Köszönöm! Tehát időpontot fogok kérni valakinél. Számít melyik rend tagja, pl ferences, bencés, jezsuita, vagy annyi a lényeg, hogy hozzám hasonlóan katolikus legyen?


#8 Régen gyóntam lehet, de egyáltalán nem emlékszem olyanra, hogy be kellett volna valljam a "direkt megölt" bogarakat. Legyeket le szoktam csapni de nem azért mert idegesít a zümmögése, hanem nem higiénikus ha a házban röpköd -belemegy az ételbe brr.

2022. dec. 31. 17:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!