Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szeretnék többet megtudni a...

Szeretnék többet megtudni a zsidóságról, a zsidó vallásról, szokásokról. Hogyan értek el szinte mindent, amit csak kívántak?

Figyelt kérdés
Mi az a hanuka, a sabbath, a menóra, a tóra, milyen dolgokat érdemes még ismerni? Legyetek szívesek részletes választ adni.
2011. okt. 13. 10:32
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
11%

12:41


Maradjunk annyiban, hogy mindenki eldönti az alapján, ami alapján szeretné vagy tudja, hogy mennyit tart valósnak ebből az egyszerű filmből. Nem költöttek rá milliókat, de nem ettől lesz hiteles. Fene nagy demokrácia van. Mindenki azt hisz amit akar. Vagyis elméletileg.


Nem tudom mennyire vagy érintett a témában, mert se nem beszéled a nyelvünket (helyesírásodból ítélve), se nem itt élsz (gondolom a lakhelyed az USA, onnan szoktak jönni a legnagyobb okoskodások - bár lényegtelen, nemérdekel). Ebből kifolyólag meghökkentő a bátorságot, hogy ki mered jelenteni ki, mit, mennyit tud a dolgokról a kicsiny hazánkban. Számomra ez a legvisszataszítóbb, amikor a magadfajták megjelennek magyar oldalakon, és elkezdik mondogatni, hogy mi van az országban. Pedig már ezer éve (vagy talán soha) nem jártak itt, de ők akkor is jobban tudják, mint az itteniek. Kioktatnak, és elhordanak mindenféléknek minket (rasszista, náci stb). Bár tudom, ezt élvezitek, ez a hobbitok.

2011. okt. 14. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 anonim ***** válasza:
85%

De hogy a kerdezonek is valaszoljak:

Az az erzesem, hogy ami teged erdekel, az nem annyira a zsido vallas, hanem az IGAZI viselkedesmod. Ez a szociologia korebe tartozik, nem a vallaseba.

A szociologia hatalmas terulet, es nem hiszem, hogy errol barki is erdemben mondhatna par sorban valamit. Elmeselek azonban egy VALODI, MEGTORTENT szociologiai kiserletet. Amerikaban csinaltak, tobbszaz ember reszt vetelevel. A reszt vevok szamara 3 kriterium volt megszabva

1. Ne ismerjek egymast - ezert az USA kulonbozo allamaibol, varosaibol, falvaibol valasztottak ki az embereket

2. A resztvevoknek meg kellett tudniok hatarozni, hogy milyen "nemzeti" gyokerekkel rendelkeznek, vagyis tobb generaciojuknak az USA-ban kellett elnie, es megis vagy zsido, vagy olasz, vagy "kulonbozo nemzeti" osokkel kellett rendelkezniok.

3. Szukseges voly, hogy a resztvevok valamilyen nagyon FAJDALMAS betegsegben szenvedjenek, pld lumbago, isiasz...


A kiserlet elso lepeseben elbeszelgettek az embrekkel akkor, amikor epp nagy fajdalmaik voltak. Megallapithato volt, hogy az olaszok hangosan jajgattak, panaszkodtak sirtak. Az "amerikaiak" tobbsege nagyon szomoru volt, de altalaban csendben turtek. Ebben a lepesben a zsidok nem voltak jellemezhetoek, volt aki jajgatott, volt aki csendben turt.


Ekkor a resztvevoknek atnyujtottak egy eros fajdalomcsillapitot. Ezutan egy-masfel oraval - amire a fajdalomcsillapito mar hayott - zajlott le a kovetkezo beszelgetes. A fajdalom elmultaval az olaszok hangosan nevettek, enekeltek, vigan voltak. Az amerikaiak orultek, mosolyogtak, csendes elegedettseg volt rajuk jellemzo.


Es a zsidok? Hat azok bizony nem vettek be a fajdalomcsillapitot. A kutatok kerdesere valamennyien kb ugyanazt a valaszt adtak: Ez csak fajdalomcsillapito, nem gyogyszer. Mire mennek vele? A fajdalom elmulta csak elvonna a figyelmem a lenyegrol, arrol, hogy MEG KELL GYOGYULNOM.

2011. okt. 14. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 anonim ***** válasza:
75%
Ez egy megható és tanulságos történet volt.
2011. okt. 14. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/45 A kérdező kommentje:
Kíváncsi vagyok a vallásokra, a szertartásokra, a hozzájuk kapcsolódó tárgyakra, mindenféle dologra... Művelődni szeretnék. A viselkedés is érdekel persze. Köszönöm a választ, örülök, hogy vitaindító lehetek. Egyébként a kedves nemzettestvéremnek üzenném, hogy csigavér, ki fog derülni az igazság hamarosan, én úgy gondolom.
2011. okt. 14. 22:07
 15/45 anonim ***** válasza:
83%

A keresed keptelenseg, egy akkora vallaskulturat lehetetlen par szoban osszefoglalni.

Azt tudom, hogy a zsidoknal most vannak az oszi nagy unnepek, amely a legszentebb idoszak naluk.

A kovetkezo pici reszt innen vettem:

[link]


"Idén szeptember 28-án este köszönt ránk a zsidó újév, Ros Hásáná. A kétnapos ünnepen az ember teremtésének 5772-ik évfordulójára emlékezünk, és mintegy megújítjuk az Örökkévalóval kötött szövetségünket a világ létezésére és újjáteremtésére.


Ezzel a két nappal veszi kezdetét a tíz bűnbánó nap, melynek betetőzése Jom Kipur (idén október 7-e estétől 8-a estéig), az Engesztelőnap, melyen 25 órát böjtölünk, bűneinket bánjuk, és megtérést gyakorlunk. Idén Jom Kipur, csakúgy, mint tavaly, szombatra esik. Tehát a legszentebb ünnepnap még "továbbszentelődik" egy sábesszel is, vagyis a többi ünneptől eltérően ilyenkor nem szabad főzni, tüzet még tűzről sem gyújthatunk, és tilos közterületen/re/ről hozni-vinni dolgokat. Ez továbbá az egyetlen böjt, amit akkor is megtartunk, ha sábeszre esik. Megéri, mert ezen a napon eltőrlődnek a bűneink, "tiszta lappal" indulunk az új évben.


A félelmetes napok leteltével következik az önfeledt öröm ideje, a Szukkot, sátoros ünnep (idén október 12-én este kezdődik és 20-a estéjéig tart.). Melynek legvégén pedig a Smini Áceretet (október 19-20), és a Tóra örömünnepét (20-21) vígadjuk."


Nehany szukkoti kep:

[link]


Ugy hallottam van egy rabbi, Raj Tamas a neve, aki foglalkozik erdeklodo fiatalok CSOPORT-jaival. (Nem beterit)

Kezdetben szerintem keresd fel ot, csatlakozz fiatalokhoz, igy talan konnyebb lesz elindulni a tanulasban.

2011. okt. 15. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/45 anonim ***** válasza:
91%

Na, ha már viccelődünk is, akkor csak a jó humorérzékkel megáldottaknak egy kis nemzeti humor:


An Israeli arrives at London Heathrow passport control.

The immigration officer asks and the Israeli answers:

- Your name?

- Moshe.

- Family name?

- Cohen.

- Citizenship?

- Israeli.

- Occupation?

- NO, NO!!! Not occupation!!! Just visiting!!!


:)))

2011. okt. 17. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 anonim ***** válasza:
94%

És még egy vicc (?):


- Látja Bush úr, mi itt a Bolsoj Tyeátr-ban megoldottuk a zsidók integrációját. Már 143 zsidó származású dolgozónk van. És önöknél ott New Yorkban mi a helyzet a Filharmonikusoknál?

- Hogy itt nálunk? Nem tudom... Tudja, mi NEM SZÁMOLGATJUK őket...

2011. okt. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
95%

Húú... Nem szoktam ilyet kérdezni, de mi bajotok van az első viccemmel? Szerintem szenzációsan jó poén, ami még hagyján, de valódi zsidó vicc, tehát ők találták ki. Ez az ún. nemzeti humor... Grat.



Tessék, két másik vicc, ezek eredetét nem ismerem; de nekem eléggé fájtak:



A rabbi és a medve


Egy katolikus pap, egy protestáns lelkész és egy rabbi vitatkoznak, hogy melyikük a jobb hittérítő. Mindegyik meséli a csodásabbnál csodásabb eseteit, míg végül elhatározzák, hogy egy döntő próbát tesznek: az közülük a legjobb hittérítő, aki egy medvét meg tud téríteni a saját vallására.

Két nap múlva a katolikus pap felhívja a másik kettőt, hogy jöjjenek el hozzá. A templomkertben mutat nekik egy medvét és büszkén meséli

- Elmentem az erdőbe, és addig mentem, amíg rá nem találtam a medvére. Mikor észrevett, morogva elindult felém, de én elkezdtem felolvasni neki a Bibliából, erre kissé lehiggadt, és körülszimatolt. Behintettem szentelt vízzel, és ettől olyan kezes lett, mint a bárány. Haza is hoztam a hívek épülésére!

A többiek elgondolkodnak a hallottakon. Három nap múlva a protestáns lelkész hívja fel a többieket, hogy látogassák meg. Amikor belépnek az imaházba, földbe gyökerezik a lábuk: egy hatalmas medve ücsörög a padban, és ájtatos képpel hallgatja a zsoltárokat. A lelkész elmesélte történetét

- Én is kerestem egy medvét az erdőben. Mikor meglátott, bömbölve rohant rám. Én nem mozdultam, hanem tekintetemet az égre függesztve zsoltárokat kezdtem énekelni. Erre a fenevad leheveredett a lábam elé és úgy hallgatta a szent énekeket, majd hazáig követett és azóta itt él az imaházban!

Csodálkozik a másik kettő, aztán csöndesen elmennek. Eltelik egy hét, mikor a katolikus és a protestáns pap telefonhívást kap a helyi kórház orvosától, hogy sürgősen látogassák meg a rabbit. Bemennek, és elhűlve látják, hogy a rabbi eszméletlenül fekszik a kórházi ágyon, tetőtől talpig be van kötözve, keze-lába gipszben, és több infúzió csöpög a karjába. Csöndesen topognak az ágya mellett, amikor is nagysokára a rabbi kinyitja a szemét, és suttogva megszólal

- Hát igen, a medve... Nos, azt hiszem... talán mégsem volt jó ötlet a térítést körülmetéléssel kezdeni...



A másikat külön írom, hadd lehessen kétszer pirospacsizni. :)

2011. okt. 18. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:
100%

Egy amerikai zsidó üzletember elküldte a fiát Izraelbe egy évre, hogy kicsit magáévá tegye a kultúrát. Amikor a fia hazatért, azt mondta:

- Apa, nagyon jól éreztem magam Izraelben. Ja, egyébként meg keresztény lettem.

- Ó, ne! – mondta az apa. – Mit tettem?!

Eztán elment a legjobb barátjához, és elmesélte a problémáját.

- Ike, – mondta – elküldtem a fiamat Izraelbe, erre ő meg keresztény lett. Mit tegyek?

- Éredekes, amit mondasz – felelt Ike, – én is elküldtem a fiamat Izraelbe, és ő is keresztényként jött haza. Talán kérdezzük meg a rabbit.


Elmondták hát a problémájukat a rabbinak.


- Érdekes, amit mondtok – én is elküldtem a fiamat Izraelbe, és ő is keresztény lett. Vajon mi történik a fiainkkal?


Ezután imádkoztak Istenhez a fiaikért, és kérték, mutassa meg nekik, mit tegyenek. Amint befejezték az imát, egy zengő hang szólalt meg odafentről:

- Érdekes, amit mondtok – mondta a hang. – Én is elküldtem a fiamat Izraelbe...

2011. okt. 18. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 anonim ***** válasza:
100%

"Ugy hallottam van egy rabbi, Raj Tamas a neve, aki foglalkozik erdeklodo fiatalok CSOPORT-jaival. (Nem beterit) "


Raj Tamás rabbi sajnos néhány éve meghallt. A zsido.hu-n volt egy rovata, a rabbi válaszol, ahol kérdéseket lehetett feltenni neki a zsidósággal kapcsolatban, ez még most is fentvan a honlapon, szóval az érdeklődöknek hasznos lehet átnézni az ottani kérdéseket és válaszokat, valószínűleg sok olyat is feltettek korábban, ami a kérdezőben is felmerült már

2011. okt. 19. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!