Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a kereszténység...

Mi a különbség a kereszténység ágai között?

Figyelt kérdés
Mi a különbség a katolikus, evangélikus, református, ortodox keresztény vallások között (ha ismered a kereszténységnek még másik ágát, azt is írd le kérlek)?
2012. júl. 10. 20:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%

Sok dolog.


Vannak a nyugati keresztények:katolikus vallások és a protestáns vallások.


És vannak e keleti keresztények , ők az ortodoxok.



A nyugati keresztényeknél katolikus-protestáns vallásokban eltérőek a templomok építészetei , belső tere.A protestánsoknál nincs térdelés.


A protestáns a katolikusból fejlődött ki ha úgy vesszük annak az átgondolt "javított" verziója.

2012. júl. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Konkrétan mi érdekel? Mert ezt így elég hosszú lenne elmagyarázni...

Kb. az a lényeg, hogy a történelem folyamán a kereszténység különféle teológiai és politikai okok miatt felekezetekre hullott szét. Az első ilyen nagyobb szakadás 1054-ben történt, mikor a római pápa és a konstantinápolyi pátriárka kölcsönösen kiátkozták egymást.

Aztán a XVI. században történt a következő nagyobb felekezetszerveződés, mely során nem csak az ú.n. protestáns felekezetek jöttek létre, hanem a Katolikus Egyház is megújult. Luther Márton tanai indították el ezt a folyamatot, az ő követői lettek a lutheránusok, azaz az evangélikusok, Kálvin Jánosé meg a kálvinisták, azaz a reformátusok.

Ezen kívül vannak még az unitáriusok, akik főleg ebben a korszakban Erdélyben voltak jelentősebbek. Illetve Angliában a parlament kimondta az uralkodó egyházfőségét, amivel létrejött az anglikán egyház. Érdemes még megemlíteni a reformáció előtt egy évszázaddal a husziták szerveződését, ami fontos előzménye lesz a reformációnak.

Ezenkívül van még rengeteg szekta.

2012. júl. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Jól tudom a történelmet, hogy hogyan alakultak ki a kereszténység ága, nem is ez érdekelt.


Az akarom megtudni, hogy mi a különbség azokban amit ezek a vallások hirdetnek. Nem azt akarom tudni, hogy melyik fogadja el e a pápát (mert azt már tudom), hanem a többi különbséget ezen ágak között. Pl. közismert, hogy a református templomok egyszerűek, nem olyan gyönyörűek (vagy csicsásak, pazarlóak, mindez csak nézőpont kérdése), mint pl. a katolikusok. Nyilván, ez nem a véletlen miatt van, hanem azért, mert mást tanítanak, máshogy értelmezik ugyanazt a hitet. Az ehhez hasonló dolgok, a keresztény vallásirányzatok tanításainak különbségei érdekelnek (és ha hozzáértőbb vagy ilyen témában, az, hogy mit mivel indokolnak, hogy lehessen mérlegelni, melyiknek lehet igaza).


(Ilyen értelemben, ahogy én tudom, az anglikán és katolikus vallás nem különbözik a tanításaiban, csak abban, hogy az anglikánok az angol uralkodót ismerik el a vallásuk legfőbb vezetőjének, szemben a katolikusokkal, akik a pápát.)

2012. júl. 11. 01:02
 4/11 anonim ***** válasza:
A Wikipedián sok mindent taláhatsz . A különbségek a biblia és a hagyományokhoz való hozzá állusukban rejlik ez nagyon bonyolult . Pl. Kálvin alpból feleslegsnek tartotta a templomok díszitését mondván ő puritán , de engedélyezte a kamatszedést "aki kamatot szed az a pokolra jutt , aki meg nem az a nyomorba" . A Református vallás nem is olyan egységes mint a katalikus , mert nincs pápájuk de engedélyezve lettek a világi tagok mint plesbiterek . Az első aki tényleg radiklisan ment szembe a többivel az Szervét Mihály volt . Ő a Szentháromságot tagatta ezért a "genfi zsarnok" kicsinálta. Leginkább a hagyományokban , a liturgiában különböznek.
2012. júl. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Napjainkra világszerte több mint 41 000 keresztény vallás felekezet létezik.Mindegyik saját tantételekkel és viselkedésre vonatkozó elvekkel.Először Krisztus tanitványait nevezték keresztényeknek.Igaz kereszténynek lenni egy egész életre szóló feltétel nélküli önfeláldozást jelent.Mindenben feltétel nélkül követi Jézusnak, a keresztény hit alapitójának a tanitásait és utasitásait.Jézus elmondta, hogy mi fogja azonositani az igaz keresztényeket.

János 8:31,32 "Így aztán Jézus ezt mondta azoknak a zsidóknak, akik hittek neki: „Ha megmaradtok a szavamban, valóban a tanítványaim vagytok, 32 és megismeritek az igazságot, és az igazság szabaddá tesz titeket.”"

János 17:14 "Nekik adtam a szavadat, de a világ gyűlölte őket, mert ők nem része a világnak, mint ahogy én sem vagyok része a világnak."

János 13:34,35 "Új parancsolatot adok nektek, hogy szeressétek egymást; ahogy én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást. 35 Arról fogja tudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretet van köztetek.”"

János 17:6 "Nyilvánvalóvá tettem a nevedet azoknak az embereknek, akiket nekem adtál a világból. A tieid voltak, te pedig nekem adtad őket, és megtartották a szavadat."

János 17:26 "És megismertettem velük a nevedet, és meg is fogom ismertetni, hogy a szeretet, amellyel engem szerettél, bennük legyen, én pedig ővelük egységben.”"

2012. júl. 12. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Szerintem eddig nem arra kaptál választ ami tényleg érdekel téged. Ez mind bár történelem, de ahhoz hogy az élő Istenhez közelebb kerülhess üres rizsa. Már feltéve, hogy esetleg ezért tetted fel a kérdést. Ha csak történelmi szempontból érdekelt, akkor a válaszok kielégítőek voltak persze. Az egyik hsz-ban jól meg volt fogalmazva, hogy a tét az mindig az igéhez való közeledést, esetleg visszatérést jelenti. Kár köntörfalazni, de a reformációt leszámítva (ami tényleg nagy előrelépés volt) az apostoli ősegyházon túl a katolikus egyház eléggé elkorcsosult az évszázadok folyamán. Tele lett hamis tanításokkal, és csúnya örökséget hagytak az emberiségre. Csoda hogy az emberek nem szeretik a kereszténységet? Sorolják, keresztes háborúk, búcsúcédulák, inkvizíció stb. Persze mindig is hangoztatták egyeduralmukat másokat leszektázva, aki felütött a fejét. Önmagában a szekta szó nem pejoratív kifejezés, a szekták mindig egy visszatérést, megújulást próbáltak elérni a betokosodott elkorcsosult egyház tanításai ellen. Akár tetszik akár nem, a Biblia mindig ugyanaz marad, és mindig lesznek olyan csoportok, akik felismerve, hogy nagyon eltértek az igazságtól, azon fognak igyekezni, hogy ezt visszaállítsák. Ezek a mozgalmak mögött Isten áll, mert Isten akarja helyreállítani azt ami az ő igéjében él. Tehát általban ez az oka annak, hogy mindig újabb és újabb irányzatok ütik fel fejüket, és ez mindig is lesz. Csalóka, mert Jézus megmondta, hogy az ördög beül a templomba, és elhiteti az embereket. Ez évszázadok óta jelen van itt a földön. de hogy ki az, kik azok, csak a Szent szellem vezetésével érhető, látható meg. Aki az igéhez akar visszatérni, az biztos hogy Isten munkáját végzi. így például a reformáció is Istentől volt. A baptisták rájöttek a bemerítés fontosságára (ez is igei), a reformátusok arra, hogy Isten nem a csicsára ad és a külsőségekre (ezért egyszerűbbek a templomaik) aztán rájöttek, hogy tisztelt Szűz Mária nem isten, nem kéne hozzá imádkozni, nem kéne szobrokat imádni (ez is igei) stb. A pünkösdi mozgalmak felfedezték hogy a Szent Lélek egy élő személy, és nem csak pünkösdkor szállt le, hanem leszáll ő ma is, ha kérjük. A karizmatikus irányzat (amit előszeretettel szektáznak)-ban kitöltetett a Szent szellem és csodák gyógyulások történnek világszerte. De őszintén, kit érdekel hogy szektáznak, amikor mozgássérültek állnak fel a tolószékből, vakok gyógyulnak meg stb. Nagy öröm kitörni a dogmákból és a hitet élőként megélni, megtapasztalni Isten jelenlétét stb. Így fejlődik az egyház és mindig is fejlődni fog, mert ez Isten akarata. Egyébként meg Jézust is szektázták a farizeusok, azt mondták démon van benne, mert féltek tőle, hogy csodákat tett. Innentől fogva szerintem inkább az az ördögi eset aki a templomba beül, akik nem örülnek Isten munkájának, nem örülnek a fejlődésnek, nem örülnek annak, hogy visszatér a kereszténység az igei alapokra, hanem inkább ragaszkodik a dogmáihoz, szokásaihoz, hagyományaihoz, szentjeihez, pápáihoz ahelyett hogy meg akarnák érteni mi Isten terve ezzel a világgal és az egyházzal. Az igaz egyház mindig is üldözött lesz, mint Jézus.
2012. júl. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
* egyház alatt itt nem egy felekezetet értettem persze, hanem azoknak az embereknek az összességét, akik szeretik az igazságot, szeretik az igét, szeretnének visszatérni az eredeti felálláshoz.
2012. júl. 14. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
53%

Üdv mindenkinek


"apostoli ősegyházon túl a katolikus egyház eléggé elkorcsosult az évszázadok folyamán. Tele lett hamis tanításokkal, és csúnya örökséget hagytak az emberiségre. Csoda hogy az emberek nem szeretik a kereszténységet? Sorolják, keresztes háborúk, búcsúcédulák, inkvizíció stb"



Ha a katalikus egyház az évszázadok folyamán korcsosult el , akkor a reformátorok már alapból korcsosak voltak . Luther nem békében akarta létrehozni az új egyházát , hanem az előzőt akarta eltörölni és újjat hozni helyette . Kálvin , igazából saját magát kezdte hívni "genfi pápának" , úgy hogy közben tagatta a pápaságot . Inkvizíció , hát azt Kálvin is nagyon szerette , ő is halálba küldte . Szervéttel először szinpatizált amikor leveleztek , de amikor Szervét átlüldte neki az egyik teológiai könyvének ( ő tényleg egy igazi polihisztor volt , szinte mindenhez értett ) , azt Kálvin megtartotta , hogy maj bizonyítékként használják fel ellene . Sikeresen máglyahalálra küldték . Nemcsak a katalikusok tekintették a másképp gondolkodókat eretneknek , hanem az összes reformátor is . Müntzert meg Luther üldözte , igaz ő meg egy véres felkelést szított , ahol mindenkit megpróbált legyilkolni .



"a szekták mindig egy visszatérést, megújulást próbáltak elérni a betokosodott elkorcsosult egyház tanításai ellen"



Európában csak a XX.sz második felében kezdtek elterjedni a különböző szekták . Az USA-ban kezdtek szétválni a protestáns egyházak és ott jelent meg a mormonizmus . Betokosodott ? Darwin tanai a korai Angliában nem is számítottak igazi botránynak .Darwin A fajok eredete című könyve 1900-ig csak 50 000 példányszámban adtak el belőle , ezzel szemben Az ember alkata 300 000 eladást produkált. Akkorra már nem volt jellemző a Teremtés könyvének szórul szóra vétele , az igazi felháborodást a protestáns többségü USA-ban váltott ki . Visszatérés ? Most arra gondolsz , hogy a Hit Gyülekezete kötelező tizedet szed ?



"Akár tetszik akár nem, a Biblia mindig ugyanaz marad,"


A protestáns bibliákból gyakran hagynak ki Ószövetségi részeket .



"így például a reformáció is Istentől volt."


Minden Istentől való ( Még a Sátán is) . Korábban írtam pár dolgot a reformációról , azt is vedd figyelembe !



"a reformátusok arra, hogy Isten nem a csicsára ad és a külsőségekre "


Erre nem ők jöttek rá !



"aztán rájöttek, hogy tisztelt Szűz Mária nem isten"


Ki mondta ki , hogy Szűz Mária isten lenne ?


"A pünkösdi mozgalmak felfedezték hogy a Szent Lélek egy élő személy, és nem csak pünkösdkor szállt le,"


Kik kezelték halottként a Szentlelket ? A katalicizmus tényleg isteni személyként kezeli , és gondolom a bérmálkozás intézményéről is hallottál már .



"A karizmatikus irányzat (amit előszeretettel szektáznak)-ban kitöltetett a Szent szellem és csodák gyógyulások történnek világszerte."



Ha egy Mária képpel történik csoda , az neked bálványimádás , de persze ez nem . Egyébként szerintem jobban járunk , ha az összes ilyen fajta csodához kételkedve állunk . ( természetesen ebbe beleértem a Szűz Mária képekkel kapcsolatos jelenéseket )


" nem örülnek a fejlődésnek, nem örülnek annak, hogy visszatér a kereszténység az igei alapokra,"


Úgy érzem most némi ellentmondásba keveredtél magaddal . Másfelől az újjitás nem mindig fejlődés .



"hanem inkább ragaszkodik a dogmáihoz, szokásaihoz, hagyományaihoz, szentjeihez, pápáihoz ahelyett hogy meg akarnák érteni mi Isten terve ezzel a világgal és az egyházzal."


Miből gondolod hogy a katalikusok nem akarják megérteni Istent.



"Az igaz egyház mindig is üldözött lesz, mint Jézus."



Ez nagyon de nagyon szubjektív !

2012. júl. 14. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
lehet nem nézel magaddal szembe, de az ilyen eseteket szokták BIGOTT-nak hívni, mint te. sok szerencsét! :d
2012. júl. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
56%

MÁSIK dolog, hogy a posztós példája Jézusnak pontosan erre a jelenségre vonatkozik,


Senki sem varr pedig új posztóból foltot ó ruhára; máskülönben a mi azt kitoldaná, még kiszakít belőle, az új a régiből, és nagyobb szakadás lesz.


Jézus tudta nagyon jól hogy ez fog történni. Szűz Mária istenként való (közbenjárént) imádása pedig igenis jelen volt és van a katolikus egyházban, szentekhez való imádkozás és még sorolhatnám ... ezeket nem lehet letagadni. A paráznaság fertőzi az egész egyházat, mert a sex nálatok szeretet. A tizedfizetés pedig igenis biblikus, olvasd el a Malakiás könyvét. Ennek ellenére hazugság az, hogy pl a HGy-ben ezt követelik. Mindenki saját szabad akarata alapján ad annyit amennyit akar. Tudnék még veled vitatkozni minden pontodnál, de nincs kedvem. Kívánom hogy Isten adjon neked világosságot.

2012. júl. 14. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!