Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van alapja Alister McGrath...

Van alapja Alister McGrath "The Twilight of Atheism: The Rise and Fall of Disbelief in the Modern World" című könyvében, az ateizmus jövőjét illetően megfogalmazottakról?

Figyelt kérdés

Alister McGrath könyvében arra az álláspontra helyezkedik, hogy az ateizmus nem lesz a jövő vallása. A könyvben McGrath azt állítja, hogy bár az ateizmus népszerűvé vált a 20. században, az emberi szellem természetét figyelembe véve ez csak egy időszaki trend volt. Szerinte az emberek belső szükségletükből fakadóan mindig valamilyen vallásos hitet fognak keresni és elfogadni. McGrath szerint az ateizmus a múltban és a jelenben is erős volt, de hosszú távon nem jelent fenntartható alternatívát a vallás iránti igények kielégítésére.


Nektek mi a véleményetek?



2023. júl. 30. 20:58
1 2 3 4 5 6 7
 11/68 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 10-es!

Én nem hinném, hogy hívő hajlam,ez szerintem nevelés, kritikus gondolkodás készsége és az adott közeg kérdése.


A fiataloknak már csak nagyon kicsi része vallásos, és az sem hinném hogy mélyen , szóval az a gondolat hogy azonos fejeldségi szintnél( ha van ilyen) stagnálna a hívő-ateista arány, az szerintem abszurd.

2023. júl. 31. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/68 anonim ***** válasza:
100%

Ez a hajlam szerintem abban mérhető le, hogy "kell lennie valami irányítónak" az illető alapállása, vagy pedig racionális.

Ez nem annyira nevelés kérdése, ez inkább veleszületett.

2023. júl. 31. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/68 anonim ***** válasza:
28%

Amit a könyv írója, meg azt itt válaszolók sem vettek figyelembe az az, hogy nem a vallás és a vallásos hit nem egy és ugyan az.

Már most vannak olyan emberek, akik vallásosan követnek politikai dogmákat, és így isszák a kedvenc politikai szónokuk vagy politikusuk szavait, ahogy a hívők isszák egy próféta szavait.

Nehezen tudom elképzelni, hogy a jövőben több ember fog hinni az ún. természetfelettiben (gondolok itt Istenre, angyalokra, csodákra, túlvilágra, stb.) mint ma. De aki azt hiszi, ebből objektívan következik, hogy kevésbé lesznek vallásosak az emberek mint ma, az nagyon téved.

A politikai dogmák és politikai vezetők, szónokok vakon követése, celebek és sztárok bálványozása, a pénz imádata, ezek semmivel sem kevésbé vallásos cselekedetek, csak nincs benne a természetfeletti.

Ha engem kérdeztek, ettől még valahol kicsinyesebbnek is tűnnek az emberek. Régen ha azt akartad, hogy bálványozzanak, azt kellett mondanod, hogy Isten fia vagy, és csodákat művelsz. Ma elég azt mondanod, hogy rezsicsökkentés, Soros, Gyurcsány.

Régen a vízen kellett járnod vagy szét kellett választanod a tengert, hogy bálványozzanak az emberek, ma elég ha jó hangod van, és elénekelsz egy számot amit nem te írtál, és elő adsz hozzá egy olyan koreográfiát, amit szintén nem te találtál ki.

Régen az egyházfők mondták meg ki vagy mi hiteles, és ki vagy mi nem az, most pedig a média és a “független objektív” tényellenőrzők, és ugyan úgy mindenki készpénznek veszi amit ezek állítanak, gondolkodás nélkül.

Ma már ugyan nem vetnek mágjára ha nem megfelelő a véleményed és ennek hangot is adsz, de azért az egyetemről vagy a munkahelyedről kidobhatnak miatta.

Nem barátaim, semmivel sem lett a tömeg kevésbé vallásos, merő naivitás ezt hinni, csak már nem a vallásban hisznek.

2023. júl. 31. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/68 anonim ***** válasza:
30%

Azért a kétfajta dolog között elég nagy különbségek vannak:

A vallás soha, semmilyen módon nem ellenőrizhető.

Míg ezek viszonylag könnyen.

Nem jó dolog összemosni.

Persze ezt egy hívőnek magyarázhatom...

2023. júl. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/68 Mojjo ***** válasza:
86%
@13: Amikor az ember kényére-kedvére alakítja egy szó jelentését, akkor abból bármi lehet, és az ellentéte is.
2023. júl. 31. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/68 anonim ***** válasza:
0%
#15 Ha nem megfelelően használom az olyan emberekre a vallásos kifejezést, akik megingathatatlanul hisznek politikai dogmákban, és akik kérdés nélkül elhiszik politikai szónokok és vezetők kijelentéseit, te milyen jelzővel illetnéd őket?
2023. júl. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/68 Mojjo ***** válasza:
100%

Fanatizmus, elvakultság?

Bár a vallás fogalmát nehéz meghatározni, semmiképpen nem lehet ad-hoc módon teljesen tetszőleges jelentést rendelni hozzá.

Pár kísérlet a meghatározásra: [link]

2023. júl. 31. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/68 anonim ***** válasza:
61%

A vallás az MINDIG egy adott istenhit formalizált változata.

Semmi köze máshoz.

2023. júl. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/68 A kérdező kommentje:

Titus olvastad Alister McGrath könyvét? Nagyon jó.



"Én nem értek egyet a szövegben azzal,hogy az embereknek vannak vallásos hit iránti igényei.


Szerintem a vallás más igényeket tud kielégíteni, mint például közösséghez való tartozás,közös világról alkotott elképzelések.



Én azt látom, hogy a vallások különböző funkcióit manapság már más dolgok képesek betölteni."


Hát pedig az ember alapvetően vallásos lénynek tekinthető, mivel az évezredek során minden kultúrában megtalálhatók vallási hiedelmek és gyakorlatok. Valamint az embernek vannak spirituális szükségletei, hát ez van, ilyenek vagyunk.


Egyébként meg Istent mivel lehetne pótolni?

Érzem hogy Isten nagyon szeret, és én is szeretem. Az ember ilyesféle Isten szükségletét mivel lehetne pótolni? Hát semmivel......

Mivel Istent nem lehet pótolni semmivel, ezért a vallások elpusztíthatatlanok.


Azt az egyet azért sosem értettem az ateistákban, ők hogy tudnak meglenni Isten nélkül.

2023. júl. 31. 20:37
 20/68 Mojjo ***** válasza:
100%

@19: Ezt a szeretetet is lehet pótolni valós lények iránt érzett és tőlük kapott szeretettel. Pontosabban - én úgy gondolom - az az igazi szeretet, és ez az isteni figurára való kivetítés az, ami maximum pótolni tud.

Egy ateistának is lehetnek mély érzelmi igényei, és ha szerencséje van, meg is tudja ezeket élni. Én pl a feleségemmel és kislányommal. Nem gondolom, hogy létezik annál teljesebb, szebb és mélyebb szeretet, mint amit feléjük és felőlük érzek. Szóval így :)

2023. júl. 31. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!