Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van alapja Alister McGrath...

Van alapja Alister McGrath "The Twilight of Atheism: The Rise and Fall of Disbelief in the Modern World" című könyvében, az ateizmus jövőjét illetően megfogalmazottakról?

Figyelt kérdés

Alister McGrath könyvében arra az álláspontra helyezkedik, hogy az ateizmus nem lesz a jövő vallása. A könyvben McGrath azt állítja, hogy bár az ateizmus népszerűvé vált a 20. században, az emberi szellem természetét figyelembe véve ez csak egy időszaki trend volt. Szerinte az emberek belső szükségletükből fakadóan mindig valamilyen vallásos hitet fognak keresni és elfogadni. McGrath szerint az ateizmus a múltban és a jelenben is erős volt, de hosszú távon nem jelent fenntartható alternatívát a vallás iránti igények kielégítésére.


Nektek mi a véleményetek?



2023. júl. 30. 20:58
1 2 3 4 5 6 7
 21/68 A kérdező kommentje:

Mojjo nekem is van családom akikkel szeretetben élünk, de azért Isten más.


Isten szeretete különbözik a családtagok vagy más hozzánk közelálló emberek szeretetétől több szempontból:


1. Istenszeretet örökkévaló és feltétel nélküli: Isten szeretete örök, nem függ semmilyen feltételtől vagy viszonzástól. Bármilyen cselekedetet is követtünk el, vagy bármilyen emberi kapcsolatban történtek is velünk, Isten szeretete változatlan marad.


2. Isten szeretete teljes és tökéletes: Általában az emberi szeretethez viszonyítva, Isten szeretete tökéletes és teljes. Semmi sem tud megváltoztatni vagy csökkenteni Isten szeretetét irántunk. Ez a szeretet elnyúlik az időben és a térben is, és minden pillanatban jelen van az életünkben.


3. Isten szeretete mindenkit átölel: Míg a családtagok és más hozzánk közelálló emberek szeretete általában korlátozott és szelektív lehet, Isten szeretete minden embert átölel. Nem tesz különbséget a fajta, vallás, nemzetiség vagy bármilyen más tényező alapján. Minden embert egyformán szeret.


4. Isten szeretete mindig elérhető és rendelkezésre áll: Míg az emberi szeretet változhat és korlátozott lehet, Isten szeretete mindig elérhető és rendelkezésre áll. Bárhol és bármikor felé fordulhatunk, és Ő mindig készen áll a szeretetével megtölteni és támogatni minket.


A világ összes emberének szeretete nem pótolhatja Istent.

2023. júl. 31. 21:55
 22/68 Mojjo ***** válasza:
100%

@21: Hű. Szóval a helyzet az, hogy ez az egyik legelborzasztóbb és legszörnyűbb és, őszinte leszek, legbetegebb hozzászólás, amit valaha olvastam itt GYK-n, vagy bárhol máshol. Pedig olvastam sok szélsőségeset már itt. Olvastam kárörvendő hívőket, akik örülnek, hogy az ateisták a pokolra fognak jutni, olvastam hívő kommentárokat, miszerint minden ateista velejéig romlott ember, de egyébként még ateista - teista vita sem kellett durva szélsőségek megvillanásához, egyszer egy aszexuális fórumozó azt fejtegette, hogy be kellene tiltani a nemi érintkezést és halálbüntetéssel súlytani azokat, akik ezt a tilalmat megszegik. Szóval volt itt minden.


Csak mint apuka, mint valaki, aki tartotta a kezében a csöppnyi újszülött kisbabáját, aki látta annak az új életnek világrajöttét, tudom, hogy mit jelent abszolút, minden határon túl és minden feltétel nélkül szeretni, és tudom, milyen az, amikor az ember ezt a szeretetét odaadja ennek a csöpp életnek, amint megpillantja. (Valójában már korábban is, az anyaméhben - de megpillantani és kézbe fogni egy olyan csúcspont az életben, amihez nincs fogható.) És ehhez képest oda kellene állnom a gyerekem elé, és azt mondani, hogy oké-oké, szeretlek, de hát az isteni szeretet az más, az mégiscsak több/szebb/jobb. És igen, örülök, ha te szeretsz engem, nade ha Isten szeret engem, az mégiscsak teljesebb, tökéletesebb stb stb.. Vagy nem kell mondani neki, de gondolni - ezek szerint - ezt kell.

Nem tudom még csak felmérni sem, milyen szinten eltorzult és beteg elme kell ahhoz, hogy a saját gyereked iránti szeretet és az ő szeretetének az érzése helyett egy képzeletbeli lénynek/lénytől adott/kapott szeretet legyen a tökéletes, teljes, igazi stb stb... Ez egy olyan határ átlépése, ami nekem visszataszító, ami mindennel ellentétes, amit a szeretetről gondolok, mindennel ellentétes, ami az életem olyan alapja, aminél nincs és nem is lehet fontosabb. Csak remélni tudom, hogy a vallásos emberek többsége azért nem ilyen.

2023. júl. 31. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/68 anonim ***** válasza:
100%

Pedig sajnos a Biblia pont ezt mondja, Mojjo.

TEHÁT, aki komolyan veszi a vallását, az ezt vallja.

Olvass memetikát, abból ez egyértelműen következik, hogy egy sikeres vallás az bizony ilyenre fejlődik.

2023. júl. 31. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/68 Mojjo ***** válasza:
100%
@23: A legtöbb ember szelektíven gondolja komolyan a Bibliábam leírtakat, akár tudatában van ennek, akár nem. Illetve ahhoz, hogy valami jól terjedő és stabilan fennmaradó mém legyem, nem kell ilyen szélsőségekig eljutnia.
2023. aug. 1. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/68 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a véleményem, hogy a hívők mindig is próbálnak keresgélni lehetőségeket, hogyan terjedhetne a hitük jobban.

De ezek többnyire csak vágyak, mint ahogy ebben az esetben is.

A valóság viszont azt mutatja, hogy a tudás és az életszínvonal növekedésével egyenes arányban tejed az ateizmus is, és ez nem fordul vissza, csak akkor, ha ezekben is visszalépünk.

Ami igaz ebből, az az, hogy a hit valószínűleg soha nem fog teljesen eltűnni.

De ez nem sokat jelent, ha már csak az emberek kis része hisz majd, és ez alig érinti az életüket, és nem szól bele a törvényekbe sem.

2023. aug. 1. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/68 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Már a Kérdező első reakciói alapján gondoltam ,hogy ez a “kérdés” sem lesz több mint valami vallásos, többé-kevésbé burkolt térítéses maszlag. Főleg miután Istent emlegette annak ellenére ,hogy eleinte általánosan volt szó a vallásokról. Na de a 21-es tényleg durva és rettenetesen szomorú. Annyi szinte biztos ,hogy az alapján a Kérdezőt nem sokan szerethették, de ő sem szeretett még senkit úgy igazán…


Az olyanokba már bele se menjünk ,hogy például mennyire összeegyeztethető az “abszolút feltétel nélküli mindenkire kiterjedő isteni szeretet” a Bibliában felvázolt Istennel plusz a világ milyenségével (lásd: “rosszból vett” ateista érvet ami ilyen szövegek után méginkább felvetődik teljesen jogosan).

2023. aug. 1. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/68 anonim ***** válasza:
69%

Leírnék egy érdekes esetemet.

Úgy esett, hogy életem során egyszer megtanítottak az un. autogén tréningre.

(Az autogén tréning (AT) egy olyan gyakorlat, melyet belső koncentrációval, önmagunkra irányuló passzív figyelemmel kell végrehajtanunk, hogy az ellazultság testi és lelki értelemben is létrejöjjön.)

Ezen kívül ezzel fiziológiás változások is elérhetők, például gyorsan kipihenhető a fáradtság, sőt egyesek azt állítják, hogy bizonyos fokú öngyógyításra is alkalmas módszer, de nem igazán akarom ezotériás irányba vinni a mondandómat, ennyire nem másztam bele.

A mantrázott szövegre már nem teljesen emlékszem, ilyesmit kell hajtogatni, hogy bal lában ellazul, elnehezedik és fokozatosan felmelegszik. Végig kell menni a hason, a kezeken, a nyakon és vállon, stb, egyedül a fejnél kell kihagyni a felmelegszik szót, mert azzal felnyomódhat a vérnyomás.

Aki gyakorlott, az tíz perces, negyedórás koncentrálással elérhet egy lebegő állapotot, ami rendkívüli érzés és tényleg pihentet, mert az erek kitágulnak, a végtagok valóban felmelegednek és gondolom a jobb véráram adja a melegség érzést.

Annyi tény, hogy léteznek pszichoszomatikus tünetek, betegségek és a psziché tényleg hat a testre is, például akaraterővel mozgósítani tudunk rejtett energiákat, ezt minden sportoló ismeri és használja is.

Aztán abban a könyvben, amiből tanulgattam ezt a tréninget más is volt és az írója még azt is kifejtette benne, hogy abban a lebegő állapotban, amit el lehet érni (nekem mindössze háromszor sikerült, mert többnyire addigra elaludtam) el lehet érni egyfajta boldogságot, ha felajánlja az ember magát a szerető 'Istennek', stb...

Már nem emlékszem pontosan a szövegre, de kőkemény ateista létemre elhatároztam, hogy kipróbálom. Hozzá kell tennem, hogy nekem már a dédszüleim is ateisták voltak, de nem neveltek a vallás ellen, ez annyiban nyilvánult meg, hogy egyszerűen mellőzve volt minden vallással kapcsolatos dolog, de nem görcsösen, mert például Karácsonykor el lett énekelve a mennyből az angyal, nagyjából hasonlóképpen, mint énekelgettem már kommunista dalokat is, vagy az Erikát, a Panzerliedet is, pedig sem komcsi, sem fasiszta nem vagyok, de a dal az dal.

Na szóval sikerült elérnem azt a bizonyos lebegést és mantráztam, hogy Isten szeret engem, meg mit tudom én, amit javasolva lett és szóval tényleg elöntött egy boldogság.

Talán egyfajta pszichoszomatikus anyag termelődik ilyenkor, valamilyen neurotranszmitter, noradrenalin, dopamin, vagy szerotonin, ami egyfajta eufóriát képes kiváltani.

Talán valóban ráhibázott Marx, hogy a vallás a nép ópiuma, és tényleg van narkotizáló hatása, ahogy mindenféle szeretetmegnyilvánulásnak is, mert valójában a szeretet érzése ezeknek a neurotranszmittereknek a hatása, amit a szervezetünk termel, ha egy általunk szeretett lényre gondolunk, vagy pillantunk, például a gyermekünkre és aki sokáig gyúr a vallásra, rendszeresen imádkozik, meg szuggerálja magát, ahogy én is tettem, az nyugodtan szerethet képzeletbeli lényt is, végül is gondolom az un. képzelt barát is hasonló jellegű lehet, már akinek volt ilyen gyerekkorában, valami hasonlóra kellhet neki.

Többször nem csináltam ezt, amúgy is csak azért kezdtem el, mert az életemnek olyan szakasza volt, amikor rengeteget dolgoztam folyamatosan, több munkahelyem is volt, alig aludtam hetekig, hónapokig, már teljesen ki voltam készülve, de segített ez a módszer - tanúsítom.

Természetesen nem állítom ezt az istenhitről, nem értek annyira hozzá, csak felmerült bennem az eddigieket olvasva, hogy talán ez az oka a vallások igénylésének, vagy valami ehhez hasonló.

2023. aug. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/68 A kérdező kommentje:

Mojjo Érdekes hogy milyen vallásos áhítattal beszélsz arról ahogyan a családod szereted. Pedig ha nincs Isten a szeretet pusztán csak egy ösztön szerűség.


Másfelől sok valótlant is állítottál:


"Nem tudom még csak felmérni sem, milyen szinten eltorzult és beteg elme kell ahhoz, hogy a saját gyereked iránti szeretet és az ő szeretetének az érzése helyett egy képzeletbeli lénynek/lénytől adott/kapott szeretet legyen a tökéletes, teljes, igazi stb stb..."


Ahogyan Brian Davies fogalmazott a bevezetés a vallásfilozófia című könyvében: "A vallásos hit önmagában se nem igaz, se nem hamis."

És ezért a vallásos hitben, így az Isten szeretete mint olyan, nincs értelme annak a kijelentésnek, hogy te csak egy képzeletbeli barátot szeretsz. Te már léptél egyet a vallásos hiten túlra, és abban gondolkodsz, hogy mi okozza azt.


Tehát a keresztény vallásos hit ad egy magyarázatot az Isten szükséglet jelenségére. Te erre a magyarázatra adsz egy magyarázatot. De akkor miért állsz meg itt? Azért mert ezzel elérted azt a magyarázatot, amit hinni vagy gondolni akarsz a keresztény hittel kapcsolatban. Pedig ha mindenképpen adni akarunk a magyarázatokra magyarázatot, akkor az úgy fair, ha az arra adott magyarázatra is adnál egy magyarázatot, és az arra adott magyarázatra is egy másik magyarázatot, és így tovább.......


Aztán még állítod, hogy beteges dolog Istent jobban szeretni, mint mondjuk akármelyik rokonomat.

Ez nekem kicsit már a homofóbiára hasonlít. Mikor felmerül a téma, hogy két férfi mennyire szereti egymást, akkor a homofób is hasonló véleménnyel van:


Nem tudom még csak felmérni sem, milyen szinten eltorzult és beteg elme kell ahhoz, hogy két férfi szeresse egymást.


Azt tudom tanácsolom légy elfogadóbb a keresztényekkel. Hidd el gyűlölködés nélkül boldogabb lesz az életed.


Másfelől ha mindenáron hibáztatni akarsz valakit vagy valamit, akkor hibáztasd az evolúciód amiért így alakította az embert, hogy egy "képzeletbeli lényt vagy barátot" jobban tud szeretni, mint egy valós létező személyt.


Na de térjünk csak vissza még egy kicsit erre a kijelentésedre:


"Nem tudom még csak felmérni sem, milyen szinten eltorzult és beteg elme kell ahhoz, hogy a saját gyereked iránti szeretet és az ő szeretetének az érzése helyett egy képzeletbeli lénynek/lénytől adott/kapott szeretet legyen a tökéletes, teljes, igazi stb stb... "


Nincs olyan, ha Istent szereted, akkor a szereteted elfogy és másra már nem jut. Az emberi szeretet infinity, nem korlátozódik le néhány személyre, hanem akár az egész emberiséget is képes vagy szeretni.


Valamint ha azt mondod a lányodnak, hogy Istent jobban szereted mint őt, akkor az a normális ha elfogadja. Keresztény családokban ez csak természetes.

Máskülönben ez azt jelenti, hogy féltékeny Istenre mert jobban szereted mint őt.

A féltékenység a szeretet megrontása.

Ráadásul Isten őt is ugyanúgy szereti mint téged.

A keresztény szeretet viszont nem ilyen, abban nincs féltékenység.


Végezetül még utoljára nem kérem, hogy térj keresztény hitre csak annyit, hogy fogadj el minket keresztényeket Mojjo, olyannak amilyenek vagyunk.


https://www.youtube.com/watch?v=WYcWFilOPYs

2023. aug. 1. 19:02
 29/68 anonim ***** válasza:
100%

"Pedig ha nincs Isten a szeretet pusztán csak egy ösztön szerűség."

Attól még, hogy például a párom irányába táplált érzéseim kémiai reakciók pusztán attól még nem csökkentik azokat vagy az értékét annak ami köztünk van. Ha létezik Isten ha nem.

2023. aug. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/68 A kérdező kommentje:

"Már a Kérdező első reakciói alapján gondoltam ,hogy ez a “kérdés” sem lesz több mint valami vallásos, többé-kevésbé burkolt térítéses maszlag."


Én nem akarok téríteni. Miből gondoltad úgy hogy igen?


"Na de a 21-es tényleg durva és rettenetesen szomorú. Annyi szinte biztos ,hogy az alapján a Kérdezőt nem sokan szerethették, de ő sem szeretett még senkit úgy igazán…"


xD

Ne haragudj nem akarok gúnyolódni vagy sértegetni, de te bizonyára valami

nagy médium lehetsz, ha ebből a néhány mondatomból megtudod jósolni, hogy engem hányan és mennyire szeretnek. xD

2023. aug. 1. 19:18
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!