Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » "Uradat, Istenedet imádd, és...

"Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj! " - így kezdődik a tízparancsolat, viszont sokszor imádkoznak a keresztények szentekhez, kérik közbenjárásukat stb. Valóban monoteista vallás a kereszténység, vagy ez csak a látszat?

Figyelt kérdés
2011. máj. 18. 01:11
1 2
 1/15 Tyler913 ***** válasza:
100%

Jo eszrevetel.Valoban,a szentek tisztelete nem bibliai eredetu,hanem kesobbi.Amikor a keresztyenseg elindult az allamvallassa valas utjan,az emberek elkezdtek Istent valamifele egi csaszarhoz hasonloan elkepzelni.Es egy csaszarhoz sem megy be csak ugy az ember,szukseg van ajtonallokra,kozvetitokre,kozbenjarokra.

Ahogy maga az egyhaz hatalmi intezmeny lett,kapora jott a szentek kultusza,ami szinten erosithette a hatalmi poziciot es az egyhaz kizarolagos kozvetito szerepet ember es Isten kozott.Persze mindehhez hozzaadodott tobbszaz ev hagyomanya,igy a szentek tiszteletet sajnos mar nehez kitorolni a katolikusok gondolkodasabol,bar mint mondtam,teljesseggel bibliatlan.

2011. máj. 18. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
59%
Mas az ima, es mas az amikor kersz! TEhat amikor a szentekhez fordulsz a kereseddel, azzal meg nem imadod azokat.
2011. máj. 18. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
70%
Ki mondta, hogy a szenteket is imádják? Még csak nem is konkrétan hozzájuk kell imádkozni, csak közbenjárást lehet kérni (a kérdező is leírta ezt, ezek szerint nem tudja, mit jelent az, hogy közbenjárás?), ettől még nem imádjuk őket. Ők nem istenek, csak olyan emberek, akik Istennek tetsző életet éltek, legalábbis a földi egyház szerint. Hogy Isten maga hogyan ítéli meg ezeket az embereket, az már az ő dolga. Egyébként meg akárki lehetett szent, rengeteg a névtelen szent, akiknek a létezéséről még csak nem is tudunk, az egyház se képes arra, hogy mindenkit boldoggá vagy szentté avathasson, aki megérdemli. Bárkitől, akár a halott szeretteidtől is kérheted a közbenjárást.
2011. máj. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
0%

Elméletileg monoteista, de ha a szentháromságot megvizsgálod, észreveheted, hogy nem!


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..

2011. máj. 18. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem minden keresztény, csak a katolikusok. Ez bűn.

ez is megvan írva: Ne csinálj magadnak semmiféle istenszobrot azoknak a képmására, amik fenn az égben, lenn a földön, vagy a föld alatt a vízben vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat, mert én, az ÚR, a te Istened, féltőn szerető Isten vagyok!

Ezt is figyelmen kívül hagyják.


Valaki itt írta, hogy nem imádkoznak szentekhez. Dehogyisnem! Az üdvözlégy kinek szól?

És a közbenjárásról: miért kérnék én valakitől közbenjárást, ha Jézus áldozatának köszönhetően az élő Istent megszólíthatom? Ő teljes hatalommal rendelkezik, mindenható, mindenre kiterjedő hatalma van! Nincs szükség kiegészítésre.


példaként: Miért kérjek én egy "alkalmazottat", hogy segítsen, ha megkérhetem a "főnököt" is?

2011. máj. 18. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Hmm... A szentháromság eszembe sem jutott... Azon is el lehet gondolkodni. Szóviccel élve "megér egy misét" :)

Viszont én tényleg csak a szentekre gondoltam. Például hogy az ókori Rómában is külön istennek áldoztak a jó termésért, úgy gondoltam, hogy esetleg az áttérés után, ezt a hiányt pótolták az egyszerű emberek a szenteknek osztott szerepekkel.

2011. máj. 18. 12:29
 7/15 anonim ***** válasza:

11:46 os vagyok

Ja a katolikusok tényleg úgy csinálnak, mintha minden szent egy külön isten lenne, valaminek az istene. pl családi és gyermekekkel kapcsolatos ügyekben csomószor Máriához fordulnak. Meg olyan szentekhez, akikről tudják, hogy hasonlókat átéltek, mint ők.

2011. máj. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Ezt tényleg csak a katolikusok csinálják. Sajnos nem ismerik ezt a részt a Bibliából:


"Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között, az ember Krisztus Jézus" (1 Tim 2:5)


Ha bárki, aki katolikus venné a fáradságot és - félretéve az egyházuk tanításait - végigolvasná az Újszövetséget, hamar rájönne, hogy a katolikus egyház "Jézuskája" egy hamis Krisztus és nem ugyanaz, mint akivel a Bibliában találkozhatunk.

2011. máj. 18. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Viszont a szentháromság monoteizmus, mert Jézus és az Atya egyek.
2011. máj. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
53%

Rengetegszer elmondjuk sok helyen (itt a gyakorikérdések. hu- n is számtalanszor le lett már írva sokszor) nem imádjuk a szenteket, hanem tiszteljük, és azt kérjük, tőlük imádkozzanak értünk. De úgy tűnik teljesen hiába, mert mindig újra és újra az imádás bűnét akarják ránk kenni! Ez nem igaz!

A Timóteushoz írt első levelet pedig nem szövegkörnyezetéből kiragadva kell idézni: A teljes idézet: „Hiszen egy az Isten, egy a közvetítő is Isten és ember között: az ember Krisztus Jézus, aki váltságul adta magát mindenkiért és tanúságtételül a meghatározott időben. Ezért kaptam a küldetést, hogy hírnök és apostol legyek - igazat mondok, nem hazudom -, a pogányok tanítója hitre és igazságra.”

Látható, hogy ez nem az imádságról, hanem Jézus keresztáldozatáról, és egyszerre isteni és emberi természetéről szól. Az apostol példáját követve igazat kellene mondani, és nem hazudni.

Nem csak a katolikusok egyház, hanem az ortodox (pravoszláv) egyházak, a koptok, a jakobiták, a nesztoriánusok, az örmény egyház, is tiszteli a szenteket és kéri a közbenjárásukat. Tulajdonképpen mindegyik keresztény irányzat így jár el, csupán a protestánsokat elutasítóak a szentekkel!

A szentek tisztelete nem a konstantini fordulathoz köthető, már jóval korábban jelen volt az egyházi hagyományban. Ez abból is kiderül, hogy az örmények, akiknél már a konstantini fordulat előtt államvallás lett a kereszténység (a legkorábban a világon) és kezdettől fogva a mai napig tartotta az egyházi függetlenségét. Ugyanígy vannak az indiai Tamás-keresztény egyházak is. Akik Tamás apostol térítő munkája révén jöttek létre és ma is több kis egyházuk van Indiában. Ők is tiszteik a szenteket, pedig csaknem teljesen elszigetelve fejlődtek az európai egyházaktól.

Felmerült itt az „üdvözlégy” nevű Máriát megszólító imádság. Ez nem Máriának szól.

Itt a teljes szövege:

„Üdvözlégy Mária, kegyelemmel teljes, az Úr van teveled, áldott vagy te az asszonyok között, és áldott a te méhednek gyümölcse, Jézus. Asszonyunk, Szűz Mária, Istennek szent Anyja, imádkozzál érettünk, bűnösökért, most és halálunk óráján. Ámen.”

Az első része két újszövetségi idézet: Lk. 1, 25, és Lk. 1,42 utána pedig egy imádságkérő formula van, Tehát az imának nem Szűz Mária imádata a célja, hanem egy kérés, arra hogy imádkozzék értünk Istenhez. Ez is világosan látható!

Felmerült: Miért nem csak mi magunk imádkozunk? Teljesen nyilvánvaló: „Ha ketten közületek valamiben egyetértenek a földön, és úgy kérik, megkapják mennyei Atyámtól. Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.”(Mt. 18,19-20) és még: „Valljátok meg tehát egymásnak bűneiteket, és imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok. Igen hathatós az igaz ember buzgó könyörgése. Illés hozzánk hasonlóan esendő ember volt, de esedezve imádkozott, hogy ne essék az eső, s nem is esett a földön három évig és hat hónapig. Majd ismét imádkozott, és esőt adott az ég, mire a föld termést hozott. Testvéreim, ha valaki közületek letér az igazság útjáról, és akad, aki visszatéríti, az tudja meg, hogy aki a bűnöst letéríti a tévelygés útjáról, megmenti a lelkét a haláltól és a bűnök sokaságára fátyolt borít” (Jak 5,16) Isten pedig meghallgatja az közbenjáró kérését, ahogy Jézus is meghallgatta anyja közbenjárását a kánai menyegzőn, aki a más kérését tolmácsolta.

Egyébként is az Újszövetségben számtalan szöveghely van arra, hogy az apostolok kérik a híveiket imádkozzanak velük.

Miért a szentekhez? A Jézus által meggyógyított vak férfi mondja az Evangéliumban: „Tudjuk, hogy az Isten nem hallgat meg bűnösöket; de ha valaki istenfélő, és az ő akaratát cselekszi, azt meghallgatja.” (Jn,9, 31)

És nem tartjuk a szenteket isteneknek! De ezt is elmondtuk már csak Isten (az egyetlen igazi Isten) tudja, hogy hányszor, de annak ellenére sem akarják megérteni!

2011. máj. 19. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!