Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A katolikusok (és általában a...

A katolikusok (és általában a keresztények) miért nem ismerik el el Júdás evangéliumát?

Figyelt kérdés
Nem fér bele a világnézetetekbe, hogy Jézus ugyanolyan ember volt, mint a többi, aki szeretett volna a Mennybe jutni és ezért hajlandó volt mocskos dolgokra is?
2011. okt. 22. 16:47
 1/7 Smartguy86 ***** válasza:
42%

A Biblia kanonizációját (könyveinek összeállítását) a Níceai zsinat végezte el k.u. 325-ben. Akkor a vezető papság eldöntötte, hogy mi miért és hogyan lesz benne. Természetesen nem Isten parancsát követték, hanem a saját érdekeiket. Azt akarták, hogy egy totális diktatúrát alakítsanak ki a hívek között. Ezért lett aztán a tudás bűn, a lelki szegénység erény, jézus pedig emberfeletti - hogy ne hidd, te kis ember, hogy képes lehetsz nagy dolgokat véghez vinni.


Aki azt hiszi, hogy a manipulatív propaganda nem működött már abban az időben is (sokkal korábban is működött), az korlátolt és buta...

2011. okt. 22. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A történelmi tényekkel én is tisztában voltam, az akkori emberek hibáztak, beszűkült, korlátolt hataloméhes seg.gfejek voltak, ami számomra felháborító (és a keresztény egyházakat, főleg a katolikus egyházat egy megvetendő eltiporandó dologgá teszi), hogy még ma is ezeknek a buta embereknek a tanait követik... Nem nyitottak a dolgokra, holott, csak egyszer olvasnák el Júdás evangéliumát (amelynek létezésére a 70-es években került sor, az egyház eddig tudta titkolni), máris sok dologban megváltozna a hozzáállásuk, vagy legalábbis kevésbé lennének beszűkültek.
2011. okt. 22. 17:40
 3/7 anonim ***** válasza:
75%

1. Miután Júdás árulása után visszadobta a vérpénzt, amiből vették a vérmezőt, felakasztotta magát. Nem igazán volt ideje írogatni, sőt kedve sem sok lehetett.


2. Júdás evangéliuma merőben ellent mond a próféciáknak, Krisztusnak, a megváltásnak, az evangéliumoknak, Isten ígéreteinek, szavának.


Csak ez a két tény alátámasztja Júdás evangéliumának nevezett firkálmány széttiprását. Szia. :)))

2011. okt. 22. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A puszta tény, hogy létezik egy tökön rúgás az egyháznak... legalábbis szerintem...
2011. okt. 22. 19:31
 5/7 anonim ***** válasza:
82%
Az egyház (katolikus és pribékjei) létjogusoltságát, avagy okafogyottságát, vagy Júdás evangéliumának nevezett firkálmány "létezésének", hazug illetve igaz voltának alapjait vitatjuk itt? Ha a katolikus egyházba szeretnél belekötni megannyi Bibliai, evangéliumi, ószövetségi, újszövetségi tényként bele lehet kötni, nem szükséges egy teljesen egyértelmű hamis hazugságot erőszakkal beleintegrálni a Bibliába. Mohamed próféta írását nem szeretnéd? Azt például simán bele lehetne mellékletként tenni, mégsem oda való, mert teológiailag ellent mond bizonyos elveknek, ráadásul tagadja a megváltási terv végigvonulását. De közel sem annyira durva, mint a Iskáriótesnek titulált maszlag.
2011. okt. 22. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%

Szia!


Nagyon egyszerű a magyarázat: mert nem nyújt hiteles képet Krisztusról, és a tanításairól.


Judás evangéliumát már Iraeneus - a gnoszticizmus ellen írt öt kötetes művében - is említi, aki 140-200 között volt Lyon püspöke. Ezt az iratot elmarasztalóan említi és az abban az időben keringő más evangéliumokkal együtt elutasítja. A nemrégiben előkerült kézirat - amit a National Geographic Society hozott nyilvánosságra nagy csindratta közepette - valószínűleg, az eredetileg görögül írt Júdás evangéliumának kopt fordítása.


Az irat közzétevői hangsúlyozzák - egyébként teljesen korrektül - hogy a kódex a gnosztikus iratok közé tartozik. A gnoszticizmus egy, a II.-III. században létező vallási-filozófiai mozgalom volt. Jelszavuk volt a gnószisz, a tudás. A gnózis gyüjtőfogalom, egyrészt azokra a tanokra vonatkozik, melyek tudatosan törekedtek a keresztyén tanok átalakítására, meghamisítására, másrészt az egész későókori világot átható szinkretista vallásosságot jelenti. A gnózis szinkretista vallási mozgalomként független a keresztyénségtől, a keresztyénséget megelőzően is létezhetett, de tény, hogy a keresztyénséggel egyidejűleg tudott igazán fellendülni. A keresztyénség eretnek formájaként azonban nem független az egyháztól. A gnózist eme utóbbi, eretnek formájában hirdették azok a szekták, melyek 80-150 közt váltak ki az egyházból. A szakítást valószínűleg a keresztyénüldözések válthatták ki. Az a nyersanyag, amelyből az egyes gnosztikus rendszerek létrejöttek, megvolt a keresztyénségen kívül a platonizmusban, zoroasztrizmusban, a zsidóságban, de valami hiányzott, ami a rendszerré formálást lehetővé tette volna. Nagyon valószínűnek látszik, hogy a gnózis a keresztyénség előtt azért nem tudott világvallássá lenni, mert sehonnan nem kölcsönözhetett olyan egyetemes megváltástant, mint éppen a keresztyénségtől. A keresztyén megváltás tant a gnózis elválasztotta Jézus személyétől, más megváltókat helyettesített be, az üdvösséget mítosszá formálta. A II. században fellépő eretnekséggel kapcsolatban az a kérdés, hogy vajon idegen elemek keresztyénségbe való behatolásának kell-e tekinteni őket, vagy pedig a keresztyén evangélium egyes elemeinek szinkretista vallási talajra való átültetéséről van szó inkább. A gnosztikus szekták ugyanis versengtek egymással, egymást legalább annyira lenézték, gyűlölték, mint a nagy egyházat. Minden csoport saját tanításának hitelességére esküdött. Mitoszaik alapsémája ugyanaz volt, csak a részletekben mutatkoznak eltérések.


Nagyon sok gnosztikus evangélium létezett egyébként még ezen kívül. A legismertebb talán Tamás evangéliuma az I. századból, amely gnosztikus nézeteket tartalmaz Jézus gyermekkori csodáiról. De ismert még Péter evangéliuma is a II. századból, ami gnosztikus és doketikus jellegű hamisítvány. A dokatizmus szintén ókori antibiblikus irányzat, amely szerint Krisztusnak csak látszat-teste volt.


Ezeket az evangéliumokat a tudósok a pszeudoepigráf iratok csoportjába sorolják. Azok az írások tartoznak ide, amelyeket egyöntetűen mindenki elvetett, mint a prófétai, apostoli iratok utánzásával próbálkozó hamisítványokat. A "pseudoepigrafo" kifejezés jelentése: álírások, hamisítványok. Számuk igen magas: a IX. században Phótiosznak 280-ról volt tudomása!


További ismert újszövetségi személyek nevéről elnevezett pszeudoepigráf evangéliumok is léteznek, úgymint Nikodémus, Barnabás, Fülöp vagy az egyiptomiak evangéliuma II. századból, mely például aszketikus tanításokat tartalmaz a házasság, a hús- és borfogyasztás ellen.


Én úgy gondolom ezek akapján érthető miért nem ismerjük el ezeket...


Üdv. Péter

2011. okt. 22. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
27%
Majd kinövöd egyszer te is kérdező a hülye összeesküvés-elméletes korszakodat
2011. okt. 23. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!