Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vajon létezik lélek?

Openyoureye kérdése:

Vajon létezik lélek?

Figyelt kérdés

- Sokszor botlottam vitáim során abba az ateisták részéről, hogy a lélek azért nem létezik, mert nincs olyan, hogy anyagtalan. Megpróbálták a témát nevetségessé tenni azzal, hogy kijelentették, hogy ha van lélek annak kölcsönhatásba kell lépnie a testtel és ha ez valóban így van, akkor ez a folyamat vizsgálható kellene, hogy legyen, de eddig semmi erre utaló jelet nem találtak. Pont az imént gondolkodtam el arról, hogy ugyan ez a szkeptikusság nem jellemzi a nézeteiket mikor sötét anyagról, vagy sötét energiáról beszélünk. Elfogadják, hogy jelenleg még nem tudjuk a mai műszereinkkel vizsgálni és kész. Tehát ismét kettős mércét

alkalmaznak a hitetlenkedők, mert amíg a "tudomány" jelenti ki, hogy van olyan valami aminek létezésére csak következtethetünk, nem vizsgálhatjuk, addig az rendben van, de mihelyst lélekről kezdünk beszélni, azonnal képtelenségnek titulálják a felvetést. Hát nem furcsa?

Szerintem elvárható, hogy mindent ugyan azzal a hozzáállással vizsgáljunk még akkor is, ha szerintünk nem "logikus". Úgy látszik sokan elfelejtik mit is jelent a "tudományos megfigyelés" kifejezés és megpróbálják úgy használni, hogy az az önön saját elképzeléseiket igazolja. Véleményem szerint aki elfogadja a sötét energia és anyag létezését, az nem utasíthatja el ugyan ezen okokból a lélek létezésének lehetőségét sem.



2014. aug. 9. 07:55
1 2 3 4 5
 41/50 Szebeni Patrik válasza:
Majd egy szép napon összeülnénk és nem két fél lenne, miszerint létezik lélek vagy nem, hanem ott lenne a "hááát nem is tudom", de azt hiszem hogy ez mos is ott van, valamiképp hallgatunk a másik véleményére, senki sem biztos a döntésében, máskülönben nem lenne ez a beszélgetés. Ez tényleg olyan téma amit nem lehet normálisan befelyezni. Az hogy kik vagytok ti, ezt úgy értettem hogy nagyon sokat írtok, sok türelmes ember társasága ez, melyek más dolgokat vallnak, mégsem akadunk ki rajtuk, hanem kíváncsivá tesznek. Egyébként azért írom ilyen hozzászólásokat, mert nem nagyon érzem magmat érettnek ehhez a beszélgetéshez, ugyanakkor szívesen hallgatom. :-)
2014. aug. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/50 Szebeni Patrik válasza:
Feltennék egy szerény árformáló kérdést, azért ittteszem fel mert itt nagyon értelmes válaszolók vannak és ha ezt a kérdést külön tenném fel, talán nem kapnék ilyen kommenteket. Mindenki megfogalmazza a maga bizonyítékait, a saját hitére, majd jönnek az ellenbizonyítékok, és ez így megy tovább, de ezzel nincs is baj. De arra lennék kíváncsi hogy miért jó, vagy miért jó érzés az adodd dolgot vallani, nekem megnyugvást ad, de más hogyan van ezzel? Ez a gyakorikérdések.hu ezt máshol még sosem kérdeztem, de annyira elgondolkodtató kérdés hogy muszály volt kiírnom, sorry!
2014. aug. 18. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/50 Szebeni Patrik válasza:
Az életnek az a lényege hogy jól érezzük magunkat benne, ez egy szándékos mü, ne értjük meg a lényegét, értelmes lények vagyunk, úgy gondoljuk hogy közelebb vagyunk a megoldáshoz, mint bármilyen más állat, pedig mindig mikor elörébb jutunk újabb akadájok lépnek fel, eddig semmit nem tudtunk befejezni, midenhez kapcsolunk valamit amitöl befelyezetlenné válik. Primitív példa: feltalálták az autómobilt, de mindig találnak ki újabb és újabb típusokat, minden végtelen, semmit nem lehet rendesen befelyezni, hogy na ijet nem csinálunk többet, talán tényleg az érzéseinkre kellene hagyatkoznunk, hisz ez a kérdést sem fogjuk megválaszolni, mert maga a szó hogy lélek, olyan dologra keressük a választ amit mi találtunk ki, pusztán csak érzünk valamit, de érezzük. Érdemes az érzéseinkre hagyatkozni, nem kell mindent tudományosan definiálni, ezt persze csak írom, de tényleg bizonyára mindenki így van ezzel hogy amit érez azt próbálja tudományosan alátámasztani. Az egyik fél ad tudományos magyarázatot, a másik meg ad afféle mindenséget megmagyarázó gondolatot, ami ugyanolyan korrekt válasz mint a tudományos. Bocsánat a félbeszakításért, tudom hogy hivatalosan nem lehet offolni, lezárni a beszélgetést, ez afféle eszmefuttatás.
2014. aug. 19. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/50 A kérdező kommentje:

Pendulum92-nak:


"De az a bizonyíték jelenlegi tudásunk szerint nem lehet megfelelő egy materialista számára. "


- Való igaz, viszont nem nekem van szükségem bizonyságra hanem neki. Az, hogy ebben mi segíteni próbálunk, az egy plusznak tudható be.


"A gravitációt például senki sem vonja kétségbe, mert nem ütközik egyetlen vallási dogmába sem és mindenki ugyanúgy érzékeli."


- Értelek, de mi van például azzal, hogy a Föld kering a nap körül. ennek elismeréséhez már bizonyos intelligencia kell. Hiába magyarázod egy bennszülöttnek, hogy tudomány, meg űrhajó, ő akkaor sem fogja megérteni és szerinte a nap forog a Föld körül. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy bizonyos dolgok egyértelművé tételéhez el kell érni egy bizonyos felfogó képességet/intelligenciát.

2014. aug. 19. 07:17
 45/50 homo ludensz ***** válasza:
Ha szabad ajánlanom keressetek rá csak úgy érdekességként a [link] a-lelek-szintjei oldalra és ott értekezik Késmárki László:Test-lélek szótár.A betegségek lelki,mentális és karmikus okai. Neki is van egy véleménye a lélek fogalmáról talán érdemes ezt is figyelembe venni.
2014. aug. 19. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/50 Pendulum92 ***** válasza:

"- Értelek, de mi van például azzal, hogy a Föld kering a nap körül. ennek elismeréséhez már bizonyos intelligencia kell. Hiába magyarázod egy bennszülöttnek, hogy tudomány, meg űrhajó, ő akkaor sem fogja megérteni és szerinte a nap forog a Föld körül. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy bizonyos dolgok egyértelművé tételéhez el kell érni egy bizonyos felfogó képességet/intelligenciát."



Igen, egyetértek, de Isten, lélek és ilyen dolgokhoz kell valami plusz is, mondhatjuk úgy, hogy megfelelő lelki szint. Sceptic, vagy bárki más erősen materialista nem hiszem, hogy kevésbé lenne intelligens, mint aki hisz ezekben a dolgokban, csupán más a beállítottsága, és még nem tapasztalt meg/jött rá dolgokra.


10 éve még én is azt vallottam, hogy abban hiszek, amit látok, más nem létezik.


Mostanában pedig tudok olyan dolgokról, amit az ortodox fizikával és egyéb tudományokkal nem lehet megmagyarázni.

2014. aug. 19. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/50 A kérdező kommentje:

Szebeni Patrik-nak:


" Elgondolkodtam azon, hogy mi lenne ha mindenki más bolygón élne, és nem befolyásolná senki a döntését."


- Ez tényleg érdekes felvetés. Vajon akkor is kialakulhatott volna istenhit és akkor mennyire lennének különbözőek?



"Ez tényleg olyan téma amit nem lehet normálisan befelyezni."


- Ezzzel a mondattal engem is elgondolkodtattál. A példádból világosan kitűnik, hogy minden fejlődésen megy át folyamatosan és nincs semminek sem vége. Így az elképzelésem miszerint Isten hatalma sem lehet véges(vannak akik úgy gondolják Isten mindent tudó és már nem képes fejlődni) ismét beigazolódott számomra. Köszönöm.



"De arra lennék kíváncsi hogy miért jó, vagy miért jó érzés az adodd dolgot vallani, nekem megnyugvást ad, de más hogyan van ezzel?"


- Biztonság érzetet ad és megnyugvással tölt el az ismeretlen ismerete. Az ember alapjában véve kíváncsi természet és mindent tudni akar. Amit meg tud magyarázni, azt könyebben elfogadja és magáévá teszi, mint egy ismeretlen jelenséget. Ha nem ismernénk a mennydörgés és villámlás okát, talán a mai napig rettegnénk, hogy az istenek haragszanak ránk :) Ráadásul a megszerzett ismerettel további fejlődést érhetünk el, amire újfent igényt tartunk. Az egyhangúság, vagy ha valami stagnál rossz érzéssel tölti el az embert, kihívásra és dinamikusságra vagyunk tervezve. Ez az élet éa a világmindenség mozgatórugója.



" Bocsánat a félbeszakításért, tudom hogy hivatalosan nem lehet offolni, lezárni a beszélgetést, ez afféle eszmefuttatás."


- Nem offoltál, nagyon jó gondolatokkal gazdagítottad a beszélgetést :)



Pendulum92:


"Sceptic, vagy bárki más erősen materialista nem hiszem, hogy kevésbé lenne intelligens, mint aki hisz ezekben a dolgokban, csupán más a beállítottsága, és még nem tapasztalt meg/jött rá dolgokra. "


- Reméltem, hogy nem ez fog lejönni abból amit írtam, de nem így történt. Szóval utólag is bocsánatot kérek a félreértésért, a megfogalmazásom nem volt helyes ezügyben. Íme a koorigálás: Bizonyos dolgok megértéséhez rá kell azokra hangolódni, hasonlóan, mint mikor leülünk filmet nézni. Ha így teszünk, annak értelmét, logikáját és mondanivalóját is sokkal mélyebben megértjük, mint ellenkező esetben mikor nem vagyunk ráhangolódva. Ilyenkor a film semmitmondó, felszínes, irreális, vagy összefüggéstelen is lehet számunkra. Érdekes, hogy ismételten felvetődött a rezgés, mint összekötő kapocs amit korábban az információ tárolásával hoztam kapcsolatba.

Továbbá meg szeretném jegyezni, hogy a nyelvünkben is hordozzuk eme tudást, csak épp esetlegesen észre sem vesszük: nem vagyunk egy hullámhosszon, nem vagyok ráhangolódva valamire, kiestem a ritmusból(életet tekintve), le vagyok hangolódva, alacsonyak a rezgézhullámaim.

Na jó az utolsót csak én mondom :), de a felsorolásban látható, hogy a mondásaink sem megalapozatlanok.

Remélem így már világosabb mire gondoltam korábban.



homo ludensz-nek:


- Megnéztem a cikket, de annak 80%-a felsorolás. Igazából nem mond semmi egyebet, mint, hogy mindennek megvan a maga rezése(nem mintha nem így lenne). Ezzel egyet kell értsek.



Legvégül pedig köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, színesebbé tettétek vele a beszélgetést ;)

2014. aug. 20. 04:43
 48/50 A kérdező kommentje:
Hopp, úgy tűnhet lezártam a beszélgetést, pedig korántsem, csak meg akartam köszönni, hogy ítatok nekem válaszokat amiket a továbbiakban is szívesen látnék.
2014. aug. 20. 13:47
 49/50 Szebeni Patrik válasza:
Igen, szóval egy gondolatmenetet állítanék fel. (aaaz elöbb olvasottak alapján) Szóval tehát a lélek adja a kapcsolatokat, utasításokat az agyban, tehát valójában ezek szerint az agy csak arra való, hogy valami fizikai dolog irányítsa a testet, meg minden mást ami az élethez kell. Pl. egy autót az ember irányítja, de kell valami közvetítö hogy a kocsit irányítani tudja, hát a kormány. Ember tehát a példában a lélek, a kormány pedig az agy, így kormány nélkül nem tudja irányítani az ember az utót, és a kormány egymagában sem elég hozzá, pedig úgy tünhet hogy igen. Ebböl levonva, a lélek igen is létezhet csak egymagában, a fizikai test csak arra való amire hát isten megteremtette, hogy érezzünk, tapasztaljunk. Ezért van olyan sok formályú élölény az univerzumunkban, ahogy autó is. Az ember inteligensebb a majomnál, ahogy a BMW többet tud a Suzukinál, de abol bbe az is el tud vinni, és sok gyengébb felszereltségü kocsi elödje a jobbnak, ahogy az evolúció során a majomból lett az ember, vagy vami ilyesmi. Tehát ha az állítás igaz, miszerint az agyban lévö új kapcsolatokat, gondolatokat a semmi hozza létre, akkor az bizony a lélek lesz az, tehát a halál után is van lélek, így a majomnak is lesz, méghozzá egyenrangú, csak a foldi életben nem volt az mert ugymond a lelke kevesebb inteligenciát tudott kisugározni az agyának, mivel tudjuk, nem olyan okos mint mi. Na ennyi gondolat volt így estére. :)
2014. aug. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/50 Szebeni Patrik válasza:
Mégeggy gondolat. Megbeszéltem magammal :-) hogy lélek létezik, íj módon ahogy az elöbb leírtam, ha az agy megsérül (amnézia) az azért van mert a lélek nem tud kapcsolatot tremteni az aggyal, mert nincsen kormány, tehát ha látunk egy agybeteg embert, akkor az még mindig ugyanaz az ember, csak a kormány éppen vacakol. Lehet hogy egszer olyan felylett lesz az orvostudomány, hogy az agyat is ki lehet majd cserélni, és a lélek újra kapcsolatba léphet a test többi részével. Mert az löbb beszéltek alapján nem találtak az agyban zugot az emlékek tárolásában, mert azt a lélek hordozza. Lehet hogy a lélek ugyanúgy mindenttudó mint isten, csak az agyunk nem tud mindent kinyilatkoztatn, de egyre többet, mert nem álltunk meg az evoúcióban. Jó ide már nem a legjobb példa hogy ha kicserélem a kormányt akkor jobban fog menni az autó, de legyen az új kormány sportkormány, máris joban megy minden, de javítsatok ki ha tévedek. Persze lehetne még sok témát elöhozni ezzel kapcsolatban, hogy beszélhetünk e evolúciós zsákutcáról, pl. a légy. Nem nagyon tudok elképzelni belöle egy értelmes fajt. Mert légy már létezett az ösemberek korában is, nem fejlödött semmit. Na mindegy! :)
2014. aug. 22. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!