Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mitől hervadnak és lankadnak...

Mitől hervadnak és lankadnak a fokföldi ibolyám levelei és virágai?

Figyelt kérdés

Fokföldi ibolyám, melyet már több mint egy éve vásároltam, és azóta többször is bőségesen virágzott, jelenlegi virágzása alatt, ami nagyjából 2 hónapja tart, elkezdte elveszteni virágait, ami még nem is lenne gond, hisz semmi sem örök, de sajnos az alsóbb levelei lekonyultak, és mindegyik, beleértve a felsőket is puhább lett a megszokottnál. Kicsit olyan, mintha belefáradt volna a virágzásba, amit nem is csodálnék, hiszen több mint 30 virágból álló csokrot tart fenn hosszú ideje, ráadásul azelőtt is alig várt egy hónapot a virágzása után. Elképesztő gyönyörű családtagunk azonban most betegnek tűnik, és kétségbeesetten próbálok megoldás találni rá. Túlöntözésre gyanakodtam volna, de mindig így öntöztem, és eddig semmi baja sem volt.


A válaszokat és a segítséget előre is köszönöm!


Kép róla:

[link]



2019. máj. 17. 18:41
 1/4 anonim ***** válasza:

"mindig így öntöztem, és eddig semmi baja sem volt"

Ja, így szokott ez lenni, embereknél is. Egy darabig semmi bajuk nincs, aztán fogják magukat, és meghalnak.

Ekkora cserépméretnél kb. 6-8 naponta kell öntözni a mostani időjárásban. Nyári hőségben 5 naponta. Ha ennél gyakrabban öntözted, akkor jó esély van a túlöntözésre. Kinézetre is olyan, jó a meglátásod.

Fogd meg a növényt, két oldalról a levelek alá nyúlva, és próbáld megemelni, ne túl nagy erővel. Ha elrothadtak a gyökerei, akkor kis erő esetén is a kezedben marad az egész. Újra lehet gyökereztetni, miután a szárat az egészséges részig visszavágtad.

2019. máj. 17. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Na igen, végülis ez igaz. Eddig hetente egyszer kapott vizet, mind felitta 10 percen belül, és nem is volt mit kiönteni alóla. Ezért nem hiszem hogy túlöntözés állna a háttérben, de teszek egy próbát azzal amit mondtál.


Amennyiben valami véletlen folytán mégis újragyökereztetésre lenne szükség, azt milyen módon tehetném majd meg?

2019. máj. 17. 19:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha heti egyszer öntözted, akkor nem beszélhetünk túlöntözésről.

Szedd le a kornyadt leveleket és próbáld egy kicsit tápozni.

Lehet valóban kimerült a túlvirágzásban.

Van itt ez a fokföldi ibolya fórum, regisztrálj, tedd fel a képet és kérdezz! Nagyon profi ibolyások vannak ott, biztos segítenek!

[link]

2019. máj. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Hát igen, ez esetben nem volt túlöntözés.

Viszont a fonnyadás mindenképpen gyökérproblémára utal. Ez minden magyarázható ok nélkül is elő szokott fordulni.

Én mindig hagyni szoktam kicsi megkókadni a leveleket két öntözés között, ami nagyon megfelel az ibolyáknak, évente vagy 10 hónapot virágzanak, és még így is előfordul időnként a gyökérrothadás. Ez egy félpozsgás növény, a szár teljes elrothadása után, vagyis vízfelvétel nélkül is legalább egy hónapig csak azt látni, hogy kókadt a növény. (Nálad azért még nem tűnik nagyon súlyosnak a helyzet, de mit lehet tudni.)

Gyökérproblémák esetén nem szabad fokozni az öntözést és nem szabad különösebben tápozni sem.

Mikor kirothad valamelyik, visszavágom felfelé haladva az egészséges részig, az alsó leveleket leszedem, hogy legyen egy kis csupasz szár. Aztán keresek egy megfelelő méretű, jól kimosott tejfeles vagy vajkrémes vagy hasonló dobozt, amibe úgy bele tudom tenni, hogy ne dőljön ki és ne törjenek le a levelek, ebbe 2 napra beállítom csak úgy minden nélkül, hogy beszáradjon a seb. Aztán teszek bele annyi csapvizet, hogy beleérjen a szár. A csapvíz tartalmaz annyi klórt, hogy nem kezd rothadni. Ha már vannak gyökerek, beültetem egy viszonylag kis cserépbe, amiben elég gyorsan ki fog száradni öntözés után a föld, és csak ha ezt kinőtte, kb. fél-egy év múlva, akkor jön az eredeti méretű cserép.

2019. máj. 18. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!