Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyennek képzeled el Kínát...

Milyennek képzeled el Kínát kb.20-30 év múlva?

Figyelt kérdés
Akkor már a világ vezető nagyhatalma lesz vajon?
2010. júl. 22. 17:39
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Szerintem nem kell ahhoz annyi idő, max 5-10 év.
2010. júl. 22. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim válasza:
59%
Szerintem már most is lehet annak hívni.
2010. júl. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
68%

Kína jelenleg regionális hatalom, és semmiképpen sincs a vezető nagyhatalmak között. 20-30 év múlva sem lesz nagyhatalom, bár regionálisan növekedhet a befolyása.


Kína számára két szélső forgatókönyv létezik, egy abszolút jó és egy abszolút rossz.


A legjobb kimenetel Kína számára az, hogy 20-30 év múlva is egységes, stabil ország marad, talán a diktatúra is lazul kissé, és az életszínvonala megközelíti vagy eléri a mai kelet-európai szintet.


A legrosszabb kimenetel az, ha az állam szétesik, megbomlik az integritása, és ismét harcoló vagy polgárháború sújtotta részekre esik szét a regionális ellentétek mentén, mint ahogy az a kínai történelemben visszatérően megtörténik. A kőolaj drágulása vagy az ingatlanpiaci lufik kidurranása véget vethet a mostani, látszólag gyors gazdasági növekedésnek, 20-30 év múlva akuttá válik a demográfiai válság, és szociális védőháló híján ez óriási társadalmi feszültségeket okoz majd. A lakosság növekvő elégedetlensége vagy a környezet elszennyeződése miatti költségnövekedés és a természeti erőforrások elvesztése (pl. talajromlás) szintén destabilizáló és fékező tényezők lesznek. Ha a kínai politikai idegessé válik, ez nemzetközi kalandokra sarkallhatja őket, ami elszigeteltséget okozna, sőt akár azt is, hogy a komolyabb játékosok megrendszabályoznák őket.


Tehát a jó kimenetel 20-30 év múlva egy egyben maradó, stabil, tisztes szegénységben élő Kína. A rossz kimenetel egy szétesett vagy zűrzavarba hullott, elszegényedő, válság sújtotta Kína. Kína jövője valahol a kettő között lesz. Ilyeneket, hogy a világ vezető hatalmas stb., meg csak a dilettánsok képzelnek, akik azt hiszik, hogy ha van egy grafikonon egy görbe (pl. Kína GDP-je) ami egy bizonyos tendenciát mutat, akkor azt egyszerűen meg lehet hosszabbítani és így meg lehet jósolni a jövőt.

2010. júl. 22. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Világ egyik legerősebb országa.
2010. júl. 23. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
17%

ma 08:52


Egy nyersanyaghiány miatt annyira a külföldnek kiszolgáltatott ország, mint Kína, sohasem lesz egyenrangú a legnagyobb hatalmakkal.

2010. júl. 23. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

12:29

Ebben van igazság. De mondjuk egy Oroszországgal kötött "ázsiai szövetség" esetén erős ellenlábasa lehet az Eu-nak ill Amerikának.

2010. júl. 23. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

ma 14:05


Oroszországgal Kína sohasem fog "ázsiai szövetség"-et kötni, ez képtelenség, a két ország nem potenciális szövetséges, bár komoly konfliktus sem várható köztük.


Az ilyen "ázsiai szövetség"-ekről Amerika-ellenes kamaszok szoktak álmodozni, akiknek lövésük sincs a külpolitikához és azt hiszik, hogy a világ kb. úgy néz ki, hogy van a gonosz Amerika meg a világ összes többi népe, a Jók, akik Amerika-ellenesek, és majd jól összefognak és jól leteperik Amerikát. Nos nem, az elmélet több sebből vérzik.

2010. júl. 23. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

19:16

De miért nem? Az oroszok lenézik Kínát? Vagy vetélytársnak tekintik? Esetleg földrajzi okai vannak?

Amúgy Amerika most jó nagy xarban van swarczenéger barátunk jól hazavágta :)) így járnak azok akik bal(fasz)os kormányt választanak maguknak.

2010. júl. 23. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

ma 22:15


Oroszország ritkán lakott és tele van nyersanyaggal (keleten). Kína sűrűn lakott és nyersanyaghiányos. Ez kettős viszony: egyrészt a két ország kereskedelmi partner, másrészt potenciális kockázat. Oroszország pl. nem örül annak, hogy az orosz Távol-Keleten a kínaiak beáramlása miatt lassan kínai többség lesz.


Kína jóléte a külkereskedelmétől függ, sokat kell exportálnia. Ezért legfontosabb érdekei egyike, hogy a Csendes-Óceán irányában tudjon közlekedni. Ezért rá van utalva az USA-van és Japánnal való jó viszonyra. Nem fog egységfrontot alkotni az USA-val szemben, amennyiben saját jólétét fontosnak tartja.


A valóság nem keverendő a számítógépes és táblás játékokkal. A valóságban az országok nem keresik a konfliktust, és nem áldozzák fel a jólétüket vagy biztonságukat azért, hogy ők legyenek a "janik". A valóságban az országok külpolitikája ennél racionálisabb. Kínának nincsenek olyan tervei, hogy színtiszta vagányságból vagy szórakozásból megkísérli felborítani a világrendet. Többek között mert ebből rengeteg hátránya származna.


A kínai propaganda harcias, ez sokakat megtéveszt. Alap, hogy nem kellene elhinni semmit, ami egy diktatúrából jön. Még az sem mindig meggyőző, amit az amerikai sajtó vagy politikusok állítanak: ennek egy része hazugság. Azt viszont tudni kell, hogy ami Kínából jön, annak nagy része hazugság.


Ami az USA helyzetét illeti, az USA nemzetközi hírneve megtépázódott Bush uralkodása idején, de az utóbbi néhány évben pont nem látom, mi lenne velük a probléma. Az USA gazdasági helyzete javul.

2010. júl. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim válasza:
Ha Kína kivonná a pénzét Amerikából, akkor az összeomlana, nem?
2010. júl. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!