Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyan működik egy állam az...

Hogyan működik egy állam az államban?

Figyelt kérdés
2014. okt. 2. 14:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy mondás. Az állam független más államoktól, szuverén és saját közigazgatása, hatalmi berendezkedése van (a gyarmatokat most hagyjuk). Tehát állam az államban azt jelenti, hogy az államnak van egy olyan szervezete, amely minden szempontból független más szervezetektől, szuverén és saját hatalmi berendezkedése van, amelybe nem szólhat bele az állam. Ilyenek diktatúrákban jönnek létre úgy, hogy a legfőbb vezető, vagy a csoportja kiépít egy olyan szervezetet, amelyre nem vonatkoznak az állam törvényei, azt tesz, amit akar.
2014. okt. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Én nem ilyen szervezetekre gondoltam, ezek általában "önjelölt köztársaságokból" alakulnak ki.

Én arra gondoltam, hogy van egy állam, melyben van egy másik állam is, ezt egy nemlétező példával szemléltetném, Magyarországgal:

1. Van Magyarország, független ország, saját jogrendszerrel, végrehajtó, törvényhozó, igazságszolgáltató szervekkel, Magyarország szuverén ország.

2. Magyarországon belül van egy terület, nevezzük azt mondjuk Nyugat-Dunántúlnak. Ez egy kicsi, Komárom-Esztergom megye-területű régió, ami nem egyszerű autonóm tartomány, mivel független kormánya, parlamentje, bírósága, rendőrsége és saját fizetőeszköze van. Magyarország csak a külügyeket (bevándorlási ügyek, állampolgárság, vízumügyek, határellenőrzés) és a hadügyek lennének, de a magyar seregen belül lenne egy pár száz fős Nyugat-Dunántúli Hadosztály.

De ez csak egy példa.

2014. okt. 2. 14:51
 3/10 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Na, majdnem ilyen volt az Osztrák-Magyar Monarchia.

Volt saját kormányunk, saját jogrendszerünk és bíróságaink, saját minisztériumaink, kivéve a külügy- és hadügyminisztériumokat, mert az közös volt a Monarchián belül.

Olvass utána, hogy hogyan működött!

2014. okt. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. okt. 2. 15:03
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez a föderációkra (ahol több állam alkotja az országot), illetve a gyarmatokra, tengerentúli területekre jellemző.


Ahogy leírtad az államoknak saját parlamentje, törvényhozása, adópolitikája, költségvetése, közigazgatása, rendőrsége lehet és csak a külpolitika, hadsereg, amik mindenképpen a központi kormányhoz tartoznak.

Általában a jegybank, monetáris politika is közös az országon belül, de van néhány kivétel (pl. Hongkong).

2014. okt. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Tehát Hongkong egy ország az országon belül?

És egy másik érdekes kérdés: Makaó is ugyanolyan autonóm, mint Hongkong? (Mert például makaói olimpiai csapatról még nem hallottam, de hongkongiról már igen).

2014. okt. 2. 15:17
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Hongkong nem egy ország, Kína része, de gyakorlatilag "állam az államban".

Makaó is azonos jogokkal rendelkezik.

2014. okt. 2. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
76%

Sziasztok.

Önálló bírósági végrehajtók.Állam az államban.

2014. okt. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
31%

Fel nem foghatom, miért kell világos fogalmakat összekutyulni.

Az államnak olyan jól meghatározott tulajdonságai vannak, amelyek közül egyet ha elhagyunk, akkor az már nem állam, csak valami hasonló. Ezt a "hasonlót" illetik a kérdésbeli kifejezéssel. Egy állam valamely részét, amely közel se állam, csak úgy tesz, mintha.

A történelem során nem volt és nincs valódi állam az államban. Hongkong (amivel éppen mostanában nem példálóznék) angol gyarmat volt, önálló közigazgatással, de nem önálló államként. Mindent Anglia határozott meg benne, ami számukra fontos volt. Ez a közigazgatás került vissza Kínához, számos területen megtartva a volt berendezkedést, de Kína része lett, és ez nem elvitatható. Nyilván vannak ésszerű lépések, ezért Kína nem alakította át rögtön minden vonatkozásban az ottani életvitelt, de fokozatosan ez történik. Azonban az állam legfontosabb tulajdonságát, amelytől egy terület államként funkcionál, tudniillik a szuverenitást soha nem kapta meg. Gyarmatként sem volt az, és Kína részeként se.

2014. okt. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
31%
például a Vatikán
2014. okt. 10. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!