Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Sok cég miért nem valamilyen...

Sok cég miért nem valamilyen linux disztribúciót használ?

Figyelt kérdés
Mint laikus kérdezem, miért éri meg a Windows licensz? Kompatibilitási gondok most is vannak, amit például az eltérő OS és szoftververziók okoznak. Már, ha az lenne az érv, hogy az ügyfél anyagokkal inkompatibilitás lépne fel.

2020. febr. 14. 09:09
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
74%

Vannak, akik tényleg Windows-specifikus szoftvereket használnak, és amitt nem tudnak/akarnak váltani. De a legtöbben egyszerűen megszokásból. Az alkalmazott dob egy hátast, ha nem a zöld "X" betű indítja a táblázatkezelőt, és ha nem a bal alsó sarokban levő "ablak" ikonnal tudja előhívni a programokat. Mert egész egyszerűen ő csak a Windowst ismeri. Csak azt tanították neki (nem véeltlenül támogatja a MS annyira az oktatást... nem puszta jófejségből, hanem hogy hozzászoktassák az embereket). A vezető meg rendszerint nem informatikus, aki csak annyit lát, hogy a Microsoft nagyban hirdeti magát, és simán bekajálja minden propagandaszövegüket. Évtizedes berögződés, hogy ami a tévében van, az igaz. Nem fog gondolkodni azon, hogy lehet, hogy az informatikusunknak igaza van, és eza Linux jobb lenne.

Meg ugye ha váltanak, akkor az alkalmazottakat is át kell képezni. És hangsúlyozom: az alkalmazottak többsége nem olyan, aki kiismeri magát egy másik operációs rendszeren. Többségük még egy Word verzióváltást is traumaként él meg. Igaz, hogy hosszabb távon jobban megérné egyszer átképezni a felhasználókat, mint 5 évente milliókat kiadni licencre, de az egyszeri magasabb költség mindig taszítóbb, mint annak akár a kétszerese, kisebb részletekre lebontva.


A kompatibilitásról meg annyit: amikor heti szinten futunk bele abba, hogy a PowerPoint még a saját különböző verzióival sem kompatibilis, akkor én nem vagyok benne biztos, hogy a Word <-> LibreOffice "inkompatibilitás" jelentené a legnagyobb problémát. Ahhoz meg azért nagyon "ügyesnek" kell lenni, hogy valaki úgy hányjon össze egy dokumentumot, hogy az LibreOfficeban megnyitva tetemes anyagi kárt okozzon. ;)

Igen, sokan érvelnek azzal, hogy "az átállás, meg az inkompatibilitásból adódó kár többe kerül, mint a licenc". Kár, hogy ez csak az esetek elenyésző hányadában igaz. Ennek általában senki nem számol utána, csak mechanikusan mondja, mert "ő is ezt hallotta", és hát eléggé hangzatos és meggyőző. Egy irodai PC-nél ez egyértelműen bullshit. A célszoftverekkel lehetnek gondok, de mondjuk egy egyedi szoftver nem hiszem, hogy számottevően többe kerülne Linuxra, mint Windowsra. Emellett hosszabb távon mindenképp gazdaságosabb a Linux, és nem csak a licencek miatt: azért is, mert Linux alatt ritkábban kell a vasat cserélni. Egy 5-10 éves gép a legfrissebb Linuxszal kb. ugyanazt a "sebességérzetet" kelti, mint egy 3 éves Win10-es PC. Emellett a vírusvédelemre is kevesebbet kell költeni, kisebb veszélynek vannak kitéve a gépek.

Az sem igaz, hogy annyival megdobná az összköltséget egy Linuxos rendszergazda. Alacsonyabb szinteken nincs sok különbség a kettő között (aki azt a szintet nem tudja elérni, ami egy kisirodai Linuxos géppark fenntartásához kell, az ne nevezze magát rendszergazdának...), nagyvállalatoknál meg nem azon a két darab rendszergazdán fog a költség bukni.

2020. febr. 14. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 MolotovPunk ***** válasza:

Sokan a Windowshoz szoktak hozzá,de mióta ugye kijött a részben bugos Win10,nos azóta vannak,akik inkább windows-ról váltanak át Linuxra.Egyébként nyugati országokban és USA-ban is többen használnak Linuxot,vagy más egyéb rendszert windows helyett,mint idehaza.Személy szerint egyébként én is Windows párti vagyok,de ott is inkább a régebbieket kedvelem.7 vagy 8.1-et.W10 nekem nem jön be.


[link]

2020. febr. 14. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 MolotovPunk ***** válasza:
Az viszont bizonyított tény,hogy Linuxon kevesebb veszélynek,vírustámadásnak van kitéve a géped,mint Windowson.
2020. febr. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Alex Fly ***** válasza:
26%

Leginkább az az oka, hogy nem a sarki PC-Biziben vásárolt alkatrészekből szerelik össze a gépeket, hanem nagy tételben brand gépeket szereznek be előtekepített Windowssal és mennyiségi licenccel...

És tetszik vagy nemb de jelenleg a szabványosnak tekinthető ipari/vállalati platform az a jó öreg Wintel és nem a Linux.

És a legtöbb esetben jóval kevesebbe is kerül, mint a Linux.

2020. febr. 16. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Én dolgoztam kkv-nál informatikusként, most nagyobb helyen vagyok (400 kliens+tucatnyi szerver). A kkv-nál én eljátszottam azt, hogy céges laptopról letöröltem a Windowst, és Debian majd Ubuntu ment fel a helyére, így használtam napi 8 órában kb. egy éven keresztül.

Nagyjából a következőket tapasztaltam:

- a Libreoffice-t már az elején kilőttem, mert egy 6000x6000-es táblázattól meghal, azóta se használom, van helyette WPS Office

- Excel-WPS Spreadsheet konverzió nagyjából ment, bár néha akadtak érdekes jelenségek, és nagyon nem mindegy, hogy egy 500 tételes árlistában 480 ár jó, a többinél probléma van -> és így megy be SAP-be, és a vevő azt látja, hogy a 60 ezres gép 6 ezerbe kerül...

- Word-LO Writer-WPS Writer konverziót nem is erőltettem, már az egyszerűbb doksiknál is voltak problémák, és fontos az, hogy egy árajánlat hogy néz ki, főleg, ha pályázatos árajánlatról van szó, ahol előírás, hogy a termék mellé képet kell csatolni és ha nincs kép vagy el van csúszva, érvénytelen az ajánlat

- voltak olyan beszállítói pdf-ek, amiket egyetlen olyan pdf olvasó sem tudott megjeleníteni rendesen, ami a popplert használta pdf rendereléshez, márpedig a legtöbb pdf olvasó (Evince, Okular, LibreOffice, qpdfview, stb.) ezt használja

- volt egy Brother multifunkcionális nyomtató, a szkennelés egyáltalán nem ment Linux alól, nyomtatásból csak egyoldalast tudta...


És ez csak az egyetlen gép, és csak néhány a nagyobb problémák közül. A kliensekre meg sem próbáltam Linuxot telepíteni, mert ők SAP B1-et, AutoCAD-et és gyártóspeficikus szoftvereket használtak, ezeket Wine alatt futtatni teljesen értelmetlen lett volna.

Bele sem merek gondolni olyan szituba, ha pl. Windows server+tartományi hálózat van, és van mellette egy SCCM... egy ilyen felállás csak erős kompromisszumokkal lenne működőképes, és úgy is nagyságrendekkel több munkát igényelne, mint egy homogén Windows-os infrastruktúra.

2020. febr. 16. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!