Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hány éves kortól lehet/kellene...

Hány éves kortól lehet/kellene/szabadna/érdemes tabletet/okostelefont/laptopot adni gyereknek? És hogyan lehet körültekintően?

Figyelt kérdés
Tudom van aki nagyon korán ad, nekem két nagy félelmem van. Az egyik az internet, és nem csak a nem gyereknek való tartalmak, de a reklámok is. Van módszer a kéretlen és/vagy felnőtt tartalmak szűrésére? nem hiszem, hogy létezik tökéletes, sőt. A másik dilemmám, hogy mennyire jó egyáltalán a fejlődés szempontjából, mert az én koromban még alig volt számítógép, iskolában tanultuk a használatát és programozni, én magam írtam programokat, stb. Ma meg már 2-3 évesen nyomkodják, óriásplakátra azt hiszi a gyerek, hogy érintőképernyő, de a nagyobbaknak sem vagyok benne biztos, hogy való, ha még nem tudja mi az a memória, mi az az internet valójában, stb. Ez más mint a kerékpár, nem kell érteni a kerékpár működését, és nem kell kerékpárszerelőnek lenni, hogy használd, de az látható működés közben, ez meg virtuális, tele olyan veszélyekkel, amikről érzése sincs a gyereknek, stb.

2020. dec. 23. 23:41
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Én 12 évesen kaptam először telefont, de azzal csak telefonálni és smsezni lehetett. Középiskolás koromban kaptam olyat, ami nyomógombos volt, de már volt net. Igaz akkoriban drága volt, egy töridogát kipuskázni Googlen 4-esre 800 Ft volt. De akkor kaptam saját, netezésre alkalmas kütyüt. Szerintem az én gyerekemnek is így lesz majd, amikor kezdi a középiskolát.
2020. dec. 23. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A mai világban ez már nem így működik. Kicsinálod a gyereked, kiközösítik, ha nincs telefonja, nem tudja nyomonkövetni a tiktokot, stb. Sajnos vagy értelmes életre, vagy közösségi életre neveled. A kettő együtt mezei iskolákban már nem nagyon megy
2020. dec. 24. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hát 14+ lenne az ideális.

Ilyen világban lehetetlen...

2020. dec. 24. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
72%

Ugyanúgy, ahogy a TV-t. A TV-vel is mindenkinek ez volt a baja, hogy "jaj csúnya reklámok, meg jaj nem gyerekeknek való műsorok és akkor ne is nézzen TV-t a gyerek 12 éves korig". Aztán csak rájöttünk, hogy nem az ördög műve az, hiszen lehet korlátozni.


A számítógép és az internet használata manapság létfontosságú, tetszik vagy sem. Nem kell a #2-höz hasonló ősidőkben ragadt egyénekre hallgatni, az internet sem az ördögtől származik. Idézlek: "óriásplakátra azt hiszi a gyerek, hogy érintőképernyő" na hát ebből is kb. annyi igaz, mint bármi másból, amit az 1920-as születésű nagymamáink megosztanak facebookon, persze semmi alapja nincs, csak náluk alapvető életfelfogás, hogy a modern technológia az gonosz és pusztítja az agysejteket. Mind tudjuk (vagy tudnunk illene), hogy ez alapvetően nem igaz. Vannak rossz tartalmak, de maguk az okoseszközök és az internet nem rossz dolgok (SŐT!), ha felügyelve vannak a gyerekek.


Ugyanúgy kell kezelni, mint a TV-t annak idején. Engedni, de felügyelni és korlátozni. 2-3 évesnek is nyugodtan lehet adni telefont/tabletet akármit, mert vannak remek gyerekeknek való, készségfejlesztő játékok és ezek semmivel sem rosszabbak, mint a fizikai változatok (persze nem minden fizikai játékot lehet kivitelezni a kijelzőn, szóval azok is fontosak, de pl. memóriát és logikát fejlesztő játékok nagyon jók vannak). 4-5 éves kortól mehet akár a youtube, aminek van külön "Kids" részlege, szóval nem fog semmi rosszal összefutni. Oktató jellegű videókkal és mesékkel van tele (bár a mai mesékről nekem is megvan a véleményem, de ez más kérdés). 8-12 éves kor között valahol, a gyerek intelligenciájától és józan paraszti eszétől függően (ezt mérlegelje a szülő, mert mi nem tudjuk) szigorú szűrő használatával böngészni is lehet engedni, hadd tanulja, de szigorúan csak szűrővel, ezt inkább hangsúlyozom kétszer. Mellé még menjen fel egy AdBlock/uBlock, ami tiltja a reklámokat (ezt szerintem minden embernek használni kellene, nem csak gyerekek miatt).


Igazából adja ez magát. Rengeteg aggodalma van egy friss szülőnek, mindig mindent megkérdőjelez, hogy mit hogy kell helyesen csinálni és jaj mi lesz, ha rosszul csinálom. De aztán csak kialakul minden és valahogy csak felnő az a gyerek. Az egyetlen fontos dolog az, hogy te neveld, ne az internet. Legyenek meg a korlátok. És most ha netán lát valami rosszat, na bumm. Mindig is futottak a gyerekek nem nekik való dolgokba, az internet ezt nem teszi rosszabbá. Nekünk is megvoltak a kérdéseink annak idején és a szülők vagy elmagyarázták, ha elég érettek voltunk, vagy legyintettek, hogy "majd ha idősebb leszel". Ne legyünk álszentek és elfogultak a saját fiatalkorunkkal szemben, a mi életünkben ugyanúgy megvoltak ezek a veszélyek és mégis felnőttünk problémák nélkül, nem okozott szellemi leépülést, mikor láttuk este anyucit és apucit "birkózni".

2020. dec. 24. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

mit értesz azalatt, hogy az óriásplakát érintőképernyő hülyeség?


természetesen nem az autópálya melletti óriásplakátra gondoltam, hanem a jelenségre általában, sokaktól hallom, az én gyerekemnél is előfordult, és láttam is már konkrétan pl. buszmegállóban nem is egyszer, hogy érintőképernyőnek gondol valamit a gyerek, ami nem az, plakát, kirakat, tévé, stb.

2020. dec. 24. 14:04
 6/7 A kérdező kommentje:
oké, engedni és korlátozni, de akkor kell-e neki saját? ha mindig csak akkor és azt, amit engedek, akkor a miénket is kölcsönadhatjuk, akkor nem kell saját, ahogy saját tévé sem kell, tehát a kérdés marad! ez a válasz kikerülte a kérdést, amit feltettem
2020. dec. 24. 14:06
 7/7 anonim ***** válasza:
Olyan 10-12 éves kor között
2021. márc. 14. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!