Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Melyik programozási nyelvet...

Melyik programozási nyelvet ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Most ismerkedem a programozás alapjaival (jelenleg csak otthon,hobbi szinten) és kiváncsi lennék melyik program nyelv az amit a legtöbben használnak,legismertebb,vagy csak egyszerűen inkább ez ajánlott kezdőknek? Melyik program nyelv lesz a későbbiekben a legelterjedtebb szerintetek? Egyébként kacerkodom a gondolattal hogy érettségi után a proginfo szakot választom egyetemen. Mindig érdekelt az informatika de sajna a matek,fizika nem erossegem,éppen ezért nem 100 százalék de meg elválik.Egyáltalán van értelme elvégezni egyetemen vagy akár egy bootcamp-el is lehetek ugyanolyan sikeres? Persze ebben a témában is jöhetnek vélemények,tapasztalatok.

És persze bármi jöhet ami proginfoval kapcsolatos.

Milyen munka lehetőségeim lehetnek ha elvégzem egyetemen. Milyen területen érdemes elhelyezkedni.

Mit gondoltok? Milyen irányba fog leginkább fejlődni ez a terület,melyik ágazata? Backend vagy frontend terület keresettebb? Hány év alatt lehet valaki full-stack területen jó?



2023. szept. 27. 17:07
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
88%

Én azért valászolok a kérdésedre, láthatóan valami 5 éves elkezdte széttrollkodni.


Nem igazán lehet egy univerzális nyelvet mondani, mivel attól függ, hogy mi a célod és pont emiatt az egyetemen is több nyelvet fogsz tanulni, és egyetemen sem a legnépszerűbbeket fogod tanulni, és én se ez alapján ajánlanék.

Ha sok időd van még, akkor olyat mondanék, ami kicsit bonyolultabb ezért több idő elmélyedni benne, tehát egy C vagy GO, ha kevés időd van, akkor egy Python-ba is elég belekóstolni.


Elméletben igen, a bootcamp-ben is felszedheted a tudást, csak sokkal kisebb az esélye, mert akkor kb. magadtól kell mindent extrán tanulni. Az egyetem nem azért 3-3.5 éves a bootcamp-pel szemben, mert ugyanazt tanítják csak annyival több nyelvet.

Egy bootcamp esetében a fókuszban általában egy nyelv van, míg egyetemen inkább szemléletmódot oktatnak, ami lehet, hogy nem fog az első junior állásodnál előjönni, de amikor senior leszel, akkor már kellene fog.


Szakterületet tekintve sok munkalehetőséged lehet, legalábbis jelenleg így néz ki, a piac nyilván változik ahogy az AI egyre jobb lesz. De amik most jól mennek, az AI, cloud, automatization kulcsszavak.


És természetesen azt az ágazatot érdemes nézni, ami téged érdekel, ha gyűlölni fogod, amit csinálsz, akkor ki fogsz égni. Egyetem előtt én ezért se választanék. Ha pedig ennyire vakon vagy, akkor én mérnökinfót jobban ajánlanám, mivel ott szélesebb spektrumon ismerkedsz meg a szakmával.


#1

"A mesterséges intelligencia már most ott tart, hogy az átlagembernél jobb kódot ír."

Aki egy átlagnál jobb programozó, az tudja, hogy ez nem igaz. Napi szinten használom cégnél a copilot-ot és mondjuk 5-ból 1-szer tud jó kódot írni, a többiben minimum bele kell nyúlni, de sok esetben simán csak hülyeség, amit írt.

Ez főleg akkor problémás, amikor sok kódot generáltatsz vele és bug-os az eredmény. Olyankor még az is előfordul, hogy több időt töltesz a debug-olással, mintha te írtad volna magadtól.


"addigra ez az ágazat úgy kinövi magát, hogy programozóra szinte nem is lesz szükség, mert egyrészt a hardverek megerősödnek"

Sajnos ez nem reális.

A probléma az, hogy ezek a modellek ember által írt kódon tanultak. Az pedig nem szép, lassú, hibás is lehet. Ennek pedig az az eredménye, hogy elkezdünk bug-okat terjeszteni, amiket később javítani kell, mert mindenben benne lesz.


#3

"Nem fejlődni fog, hanem betelítődni / leépülni. Már idén is alig van nyitott junior pozíció és frissdiplomások hónapok alatt sem találnak munkát"

Mármint komolyan egy válságból akarsz következtetéseket levonni? Senior fejlesztők kellenek a cégekhez most is. Mivel nem senior-ként jönnek ki az egyetemekről az emberek, így bizony a cégeknek megint kell majd junor pozíciókat hirdetni.

Amúgy regisztrálj linkedin-re, egy halom junior pozíció van még most.


"1 ember felügyelete mellett jóval hatékonyabb munkát végez mint akár 5 junior fejlesztő"

Erről van valami adatod is? Se a mi cégünknél végzett belső felmérés, se a Microsoft felmérése nem támasztotta ezt alá.

A legjóindulatubb számokkal is egy AI-val dolgozó fejlesztő max 2 fejlesztő munkájával ér fel.


#4

"Ennek persze az is az oka, hogy szeretek programozni, nem vagyok egy copy-paste coder és elbutulni sem akarok"

Ez meg a ló túloldala.

Az a helyzet, hogy ha a nagyon alap 100-szor megoldott feladatot ki lehet szervezni az AI-nak és nem neked kell megírni, akkor bizony gyorsabb leszel és pont úgy butulsz el, ha könnyű feladatokon időzöl, mert akármilyen könnyű megírni meg kell, amit az AI viszonylag gyorsan generálna neked.


Ha az ember beleteszi az időt és megtanulja használni, akkor az AI tud segíteni.


"Egyébiránt a saját kódjaim szebbek, hatékonyabbak és a biztonságosság tekintetében is összehasonlíthatatlanok voltak a MI által írtakhoz képest"

Nagyon szakmainak hangzik, miközben "pár" esetet próbáltál ki. Az élet más területein is ilyen alapos vagy? Megkérdezel egy embert, hogy milyen kezes és akkor a bolygón mindenki olyan kezes lesz?


"Programozási területen az MI soha nem fogja leváltani az embert 100%-ban."

Attól függ mit kell programozni.

Ha a tucat számra generált weboldal kell, akkor de.

Ha egy cégnél valami R&D projektről van szó, ahol új dolgot csinálnak, akkor nem.


#5

" Gondolom valami lerobbant magyar KKV-nál dolgozol"

Mielőtt én is kapok valami hasonlót, hogy tisztázzuk, de azért konkrétumok nélkül.

Én a világ egyik top IT multijánál vagyok software engineer. Cégen belül nálunk több pilot teszt is volt már különböző szektorokban a copilot-tal.


"Az igazi őstehetséges (mint én vagyok)"

A leírtak alapján te ettől elég távol állsz.

Az ilyen "őstehetségek" írták azt a nagyon szép kiszivárgott e-kréta kódot is.


"automatikusan generálom a promptot ami alapján kiköpi magából a teszteseteket az AI még egy komponens deploymentje előtt"

Ez pont olyan feladat, amit egy tehetséges ember AI nélkül is megoldott volna már, mert nem olyan bonyolult AI nélkül automatizálni.


"Szintén VertexAI-val Cloudos adattöltés előtt automatizáltam a validációs feladatokat + a fingreszelést kiszerveztem Copilotnak"

A vicces az, hogy te itt nagyon büszkén előadod, hogy mi mindenre használtad az AI-t, amit egy közepesen tehetséges automatizációban jártas ember AI nélkül már egy évtizeddel ezelőtt is meg lehetett csinálni, ha valaki tudott tervezni.


"nem is a programozás a fő profilom (mert túl egyszerű számomra)"

Jah, ezért nem sikerült AI nélkül néhány közepesen nehéz feladat megoldása.

Te igazán profi vagy. :D


"mert a munkád a hozzám hasonló komoly szakemberek által ki lesz automatizálva"

"Komoly szakember"? Te aztán nagyon az vagy. :DDD

Gyakorlatilag elpazaroltad az idődet, normális cégtől ilyenkor kib*sznak.


"1 MLOps Engineer + 1 senior fejlesztő (azaz 2 ember) simán helyettesíteni tud egy komplett fejlesztői csapatot"

Sajnos nem. Vagyis itt megint attól függ, hogy miről beszélünk.

Amint egy új, specifikus megoldásról van szó, ott semmi esélye jelenleg.


Illetve, ami még gyakori, hogy a cégnek vannak saját belsős lib-jei, amiket használnak, viszont az AI nem ismeri, mivel ugye belsős. Ilyenkor még átlagon alul is teljesít. Itt nyilván most létező megoldásokról beszélek, amik neten keresgélnek.

Erre két megoldás van, vagy lesz valami új copilot-szerű megoldás, aminek adhatsz be lib-et, de nem viszi ki a cégen kívülre a tanultakat.

Vagy a cég magának fejleszt AI solution-t, viszont az meg baromi drága.


"úgy is gazdaságosabb mint balfék junioroknak és medioroknak milliós béreket adni."

Itt megint le tudom írni, amit fentebb írtam. Nem senior-ként jönnek ki az egyetemről.

Ha akarja a cég, hogy legyen senior-ja, akkor bizony kell junior is.


#7

"em tudod mivel foglalkozom, milyen tapasztalataim vannak, mennyi időt fordítok a szakmai tudásom bővítésére"

Azt mondjuk elég egyértelműen leírtad, hogy kb. ki se próbáltad igazán a kód generálást, de véleményed van róla.

Ez alapján azért lehet következtetéseket levonni, hogy milyen szakmai szinten lehetsz.


#10

"Szerintem, leginkább ezért a két mondatodért lettél kiröhögve."

Ugye tudod, hogy itt egyedül te vagy kiröhögve? :D

2023. szept. 28. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
0%

"Napi szinten használom cégnél a copilot-ot és mondjuk 5-ból 1-szer tud jó kódot írni, a többiben minimum bele kell nyúlni, de sok esetben simán csak hülyeség, amit írt."


Az nem lehet, hogy inkább csak te vagy birka hozzá?

2023. szept. 28. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
91%

#12

"Az nem lehet, hogy inkább csak te vagy birka hozzá?"

De, csak ez lehet. Amikor override-olni akarok egy függvényt, akkor amikor leírom a függvény nevét, akkor azért nem sikerül még a paramétereket sem átmásolnia magától, mert birka vagyok hozzá.


Nem, aki ezeket használja napi szinten, az tudja, hogy ez még nagyon kezdetleges és nagyon sokat ront.

Ezért sem hagyják normális cégnél, hoyg az AI felügyelet nélkül dolgozzon.


Ebből mondjuk kiderült, hogy ezekhez a technológiákhoz nem sok közöd van, mert akkor ezt te is tudnád. :)

2023. szept. 28. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
83%
1 pipás delfipapának az égvilágon semmihez nincs köze. Egy alkesz iskolai rendszergazda a 70-es évekből.
2023. szept. 28. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
0%

Az én szakmaiságomnak nem az a fokmérője, hogy tudom-e vagy sem, azt a birkaságot, amit te fontosnak vélsz.


"Amikor override-olni akarok egy függvényt, akkor amikor leírom a függvény nevét, akkor azért nem sikerül még a paramétereket sem átmásolnia magától, mert birka vagyok hozzá."


Jelenleg még tévednek ezek a jószágok. Csak az nem mindegy, hogy hol és miben. Te viszont minden alap nélkül hivatkozol itt valamire és ennek alapján mondasz itéletet egy olyan dologról, amihez totál nulla vagy. A tetejébe még hazudozol is.

2023. szept. 28. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Bubszimanó ***** válasza:
62%

#11


"Nagyon szakmainak hangzik, miközben "pár" esetet próbáltál ki. Az élet más területein is ilyen alapos vagy? Megkérdezel egy embert, hogy milyen kezes és akkor a bolygón mindenki olyan kezes lesz?"


Erről természetesen szó sincs. Én arra reflektáltam, hogy a MI miatt nem lesz kereslet programozókra. Ezt nem látom valós, közeli jövőnek, de ezt te is írtad.


Nyilván az olyan feladatok, mint weboldalak megírása, vagy egyéb, "komoly" volumenű feladatokra alkalmas az MI.


A kódgenerálást az általam használt összes nyelven kipróbáltam, azok alapján állítom továbbra is azt, amit írtam.


"Ez alapján azért lehet következtetéseket levonni, hogy milyen szakmai szinten lehetsz."


Nagyon előreszaladtál itt az "éles" meglátásoddal, de nem érdekes. Nem biztos, hogy nekem egy script kiddie-vel kell vitatkoznom.


"Én a világ egyik top IT multijánál vagyok software engineer."


Messziről jött ember azt mond, amit akar... szokták mondani.

2023. szept. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
44%

#16


Nem kell komolyan venni. Csak egy kivénhedt bunkó az ural kettes gépek világából. :)

2023. szept. 29. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
60%

#15

"Az én szakmaiságomnak nem az a fokmérője, hogy tudom-e vagy sem, azt a birkaságot, amit te fontosnak vélsz."

Mondjuk az sokat elmond a szakmaiságodról, hogy olvasni nem igazán tudsz, mivel nem beszéltem arról, hogy mi a fontos, egy példát mondtam egy elég basic task-ra.


"Jelenleg még tévednek ezek a jószágok. Csak az nem mindegy, hogy hol és miben."

Ez szintén árulkodik a szakmaiságodról, mivel ezzel arra célzol, hogy ezek konzisztens ugyanott és ugyanúgy tévednek, míg vannak task-ok, amiket hibátlanul megoldanak.

Csak az a helyzet, hogy ez nem igaz. Ha ugyanazon szöveg alapján generáltatsz újra és újra egy közepesen bonyolult feladatra megoldást, akkor bizony kb. minden javaslat más lesz és a legtöbb sokszor teljesen használhatatlan.

Pont azért nem jó eszközök még, mert nagyon inkonzisztensek, ha nem lennének azok, akkor mindenki használná őket arra, amire jó és amire nem arra nem.


"Te viszont minden alap nélkül hivatkozol itt valamire és ennek alapján mondasz itéletet egy olyan dologról, amihez totál nulla vagy"

Lol, tényleg nem tudsz olvasni.

Egyrészt, de, van hivatkozási alapom. Mind a Microsoft-nak, mind nekünk már volt több száz főből álló teszt csoportunk, aminek az eredményeit megvizsgáltuk. És ehhez jön még a személyes tapasztalat. De nyugodtan vehetjük alapul azt a kutatást is, amit a másik válaszoló mondott, hogy milyen arányban tévednek.

Másrészt, ha tévednék valamiben, akkor cáfolnád az állításom. Te ezzel szemben személyeskedsz, mint valami 4 éves.


"A tetejébe még hazudozol is."

Akkor rámutattál volna, hogy hol és miben hazudok.

És mivel neked bizonyára van hivatkozási alapod, ezért nem random állítottad volna, hogy hazudok, ahol 10 tudományos munkát linkeltél volna, ami téged igazol.

Ha ezt nem sikerül a következő kommentedben, akkor úgy veszem, hogy elismerted, hogy hazudtál.


#16

"Nyilván az olyan feladatok, mint weboldalak megírása, vagy egyéb, "komoly" volumenű feladatokra alkalmas az MI."

Csak ez a programozók többsége jelenleg. Funkcionalitást tekintve ugyanazt az app-ot értékesítik újra és újra +-1-2 funkciótól eltekintve.

Ma már minden kkv, iskola stb. akar weblabot, adott esetben mobil app-ot.


És ha ezeket kiváltja az MI, akkor bizony drasztikusan csökken a kereslet és elindulhat egy verseny a legjobbakért.


Az ami valószínűleg biztonságban van még egy jó darabig, az az r&d, viszont az ott dolgozók munkáját is megkönnyíti az AI és kevesebb ember is el tudja látni a feladatokat.


"A kódgenerálást az általam használt összes nyelven kipróbáltam, azok alapján állítom továbbra is azt, amit írtam."

Azt mond már el, hogy ez mitől relevánsabb érv? Nem azt kifogásoltam, hogy melyik nyelvvel próbálkoztál, hanem a mintát, ami alapján állítasz valamit.

Ahogy ha megkérdezel összesen 10 embert az utcán a politikai hovatartozásukról, akkor az se reprezentatív.


Viszonyításképp elmondom, akkor hogy mennyi különbség van csak a tapasztalatunk között. Én 3 hónapig használtam céges környezetben - elsősorban - a copilot-ot gyakorlatilag minden munkához, mivel mi azt vizsgáltuk, hogy mennyire effektív a mi esetünkben.

De még ha az általad hivatkozott kutatást is vesszük alapul, hogy 70%-ban téved, akkor is ha mondjuk 10 naponta van 3 nap, amikor 1 órával több munkát tudsz emiatt elvégezni - vagy 1 órával gyorsabban -, akkor az már szignifikáns különbség.


"Nagyon előreszaladtál itt az "éles" meglátásoddal, de nem érdekes. Nem biztos, hogy nekem egy script kiddie-vel kell vitatkoznom."

Aha, szóval felháborodsz ha valaki a TE kijelentéseid alapján következtetést von le, de te ezt megteheted úgy, hogy egyébként semmi erre utaló dolgot nem mondtam. Gerinces, mondhatom.

Szóval, egyrészt, ne magadból indulj ki, azért mert te "script kiddie" vagy, más nem lesz az.

Másrészt, ha tévedtem volna, akkor arról beszélnél, ami alapján ezt a következtetést vontam le, nem pedig a következtetésről magáról. Innen lehet tudni, hogy igazam volt. :))


"Messziről jött ember azt mond, amit akar... szokták mondani."

Azt is szokták mondani, hogy Mo. jobban teljesít. Ettől ez igaz lesz? Nyilván nem.

Egyébként ha hazudnék, akkor nyugodtan mondhattam volna cégnevet, mert akkor nem derülne ki soha, hogy ki vagyok. Pont azért teszek csak utalásokat, hogy ne legyen egyértelmű, főleg most, hogy itt már a koromra is tettem utalást, mert nem sok - teszem azt - 30 éves Google-nél dolgozó ember van.

Mo.-on nem sok 10 ezer főnél több embert foglalkoztató cég van, ha feltesszük, hogy életkort tekintve egyenletesen oszlanak el az emberek és 40 évet dolgoznak max, akkor az országban 250 főre szűkölne a személyazonosságom. Ha csak ezer főt foglalkoztat a cég, akkor 25-re.


#17

"Nem kell komolyan venni. Csak egy kivénhedt bunkó az ural kettes gépek világából"

Ez egyébként két okbl is vicces.

Egyrészt, pont a #16-os megy a maradi gondolkodással, legalábbis ha így kategorizáljuk ezeket, hogy az AI csúnya, rossz, gonosz és ne használjuk. Én voltam egy middleground ebben a beszélgetésben, hogy nem olyan rossz, mint állítja, viszont nem is olyan jó, mint ahogy AI fan felsz*pta azt.

Másrészt, ne lottózz, mert szarul tippelsz. Az életkorom közelebb van a születési évemhez, mint a várható élettartamhoz.

2023. szept. 30. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
31%
Srácok, delfipapának nem válaszolni kell, hanem jelenteni.
2023. szept. 30. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Azért ha sikerült kellő képpen szét trollkodni a kérdésemet remélem visszaterhetünk majd rá :)
2023. okt. 1. 00:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!