Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Közel a végtelenhez, ennek...

Közel a végtelenhez, ennek van értelme?

Figyelt kérdés

" Minden létező dolog véges, míg a látszólag végtelen dolgok is csak közel vannak a végtelenhez, de soha nem végtelenek. "


Egy csillagászati műsorban hallottam ezt, de szerintem ez így ebben a formában teljesen értelmetlen, hisz a végtelenhez semmi sem lehet se közelebb se távolabb.


Egyszerűen megfogva a dolgot, hogy távolság esetében mindegy, hogy 1 millimétert vagy 100 fényévet hasonlítok a végtelen távolsághoz, a végtelen távolság esetében egyszerűen értelmét veszti a mérés, hiszen nincs se kezdete, se vége.


Ugyanezt be lehetne helyettesíteni bármivel, mármint távolság helyett akár időt, vagy tömeget mérve.


2023. aug. 24. 03:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%

Jó, hát ez a tömegtájékoztatás átka. Ha túl bonyolultan mondod el, akkor nem értik és elkapcsolnak, ha meg minél jobban egyszerűsítesz a jobb érthetőség kedvéért (~ próbálod átfordítani konyhanyelvre), akkor meg a "valósághűség" csorbul egyre inkább.

Bár ez vagy hasonló mértékű lenne a legnagyobb baki, vagy tárgyi tévedés ezekben a műsorokban, úgy általánosságban.

2023. aug. 24. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
75%

Nem a végtelen a kiindulási pont (origo), hanem a nulla, ami meghatározható.

A végtelen, és a mínusz végtelen között a nulla mindig fix pont, nem hibás azt mondani, hogy valami közel van a végtelenhez, csak az nem számszerűsíthető, és nem megnevezhető, egy matematikai kifejezés.

2023. aug. 24. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
60%

A végtelen fogalma egy filozófiai idea. A gyakorlatban az számít végtelennek, ami valamilyen szempontból már túl nagy, és minőségileg már ugyanazt nyújtja, mint az "igazi" végtelen. Mindeközben tisztában vagyunk a kérdéses dolog végességével, ezért végtelenhez közeli dolognak nevezhetjük a témát.


Például tökre mindegy, hogy egy tíz kilónyi kémiai robbanószert robbantunk fel magunkon, vagy egy nukleáris táskabombát - mert "végtelenül" kis idő alatt semmisülünk meg - bár a megsemmisülésük ideje nagyon jól kiszámíthatóan különbözik az említett két esetben!

2023. aug. 24. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Mojjo ***** válasza:
60%
Szerintem de, maximálisan hibás azt mondani, hogy valami közel van a végtelenhez. Nem csak pontatlan, de egyenesen értelmetlen.
2023. aug. 24. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Barnabas333 ***** válasza:
83%
Szerintem a világegyetemre gondoltak a műsorban nem? Mert az közel van a végtelenhez, de elvileg véges, persze a mérete miatt, ezt még az emberiség nem tudja bizonyítani. És nekem így teljesen értelmesnek tűnik a mondat.
2023. aug. 24. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
A fekete lyukakon belül létező univerzumok kapcsán hangzott el a dolog. Egyszerűsítve az volt a lényege hogy ha helyes az elmélet akkor az univerzum végtelen méretű lehet mivel a fény sem képes kijutni a lyukból ennek kapcsán a lyukon belül végtelen méretűvé tágulhat az univerzum hisz sosem jut az esemenyhorizonton kívül.
2023. aug. 24. 14:54
 7/15 Mojjo ***** válasza:
85%
@6: Dögöljön meg a lovam, ha értem ezt a gondolatot...
2023. aug. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Van egy elmélet miszerint minden univerzum egy fekete lyuk belsejében foglal helyet. Emiatt tágulhat a végtelenségig mivel az univerzum határán kívül a fekete lyukakon belüli törvények érvényesülnek. Ennek kapcsán hangzott el a kérdéses mondat is.
2023. aug. 24. 15:07
 9/15 Mojjo ***** válasza:
100%

Továbbra sem értem. De lehet egyszerűbb, ha el is mondom, miért :)


- Az univerzum már vagy létrejöttekor végtelen méretű, vagy soha nem fog végtelen nagyra tágulni - mint ahogyan még maga Chuck Norros sem számolt el a végtelenig. Akármilyen ütemben tágulhat akármekkora ideig, mindig véges nagy lesz véges nagy állapotból kiindulva.

- Ha azt akarta kifejezni, hogy minden határon túl folytatódhat a tágulás, akkor oké, de akkor sem értem, miért kell ehhez fekete lyukak belsejébe képzelni magunkat. Az egyetlen (ismert) hatás, ami megállíthatná az univerzum tágulását, az a gravitáció, azaz, ha elég nagy lenne az univerzum anyagsűrűsége ahhoz, hogy visszafordítsa a tágulást. Nem elég nagy. Azaz nem kell semmiféle fekete lyukas történet ahhoz, hogy a világegyetem az idők végéig (azaz tkp a végtelenségig) táguljon.


+1: Ha az univerzum van a fekete lyukon belül, akkor miért az univerzumon kívül érvényesek a fekete lyukakon belüli törvények?

2023. aug. 24. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Belinkelem, így talán egyszerűbb:

https://www.youtube.com/watch?v=dNjfhgrdFWM


Az univerzum határa fejezet.

2023. aug. 24. 15:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!