Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Közel a végtelenhez, ennek...

Közel a végtelenhez, ennek van értelme?

Figyelt kérdés

" Minden létező dolog véges, míg a látszólag végtelen dolgok is csak közel vannak a végtelenhez, de soha nem végtelenek. "


Egy csillagászati műsorban hallottam ezt, de szerintem ez így ebben a formában teljesen értelmetlen, hisz a végtelenhez semmi sem lehet se közelebb se távolabb.


Egyszerűen megfogva a dolgot, hogy távolság esetében mindegy, hogy 1 millimétert vagy 100 fényévet hasonlítok a végtelen távolsághoz, a végtelen távolság esetében egyszerűen értelmét veszti a mérés, hiszen nincs se kezdete, se vége.


Ugyanezt be lehetne helyettesíteni bármivel, mármint távolság helyett akár időt, vagy tömeget mérve.


2023. aug. 24. 03:06
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Mojjo #4-ben szerintem azért pontoztak le, mert nincs igazad abban az értelemben, hogy az ember mindig véges, a gondolatai is végesek, mégis azt mondhatjuk, az emberi hülyeség közelít a végtelenhez.

Sokan ezt se értik, pedig azt jelenti, ha valaki előállít egy ilyen embert, mindig lehet találni nála is hülyébbet.

A "közel a végtelenhez" egy ilyen, ugyanis a "közel" nincs megmondva, ezért sokan tényleg elhiszik ezt. A lovadat ne bántsd, a fekete lyuk problematikája bár elegendően nagy, szerintem majdnem minden korlátnál nagyobb, de nem végtelen hülyeség.

2023. aug. 24. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező! A kérdésedben idézettmondat egy szerencsétlen megfogalmazás. Szó szerint hülyeség, mondanám, nagyon nagy hülyeség, a műsor valami olyasmit kívánt érzékeltetni, hogy vannak nagyon távoli dolgok, amit az ember szívesen gondol végtelen messzinek, de valójában minden véges objektum véges távolságra van, csak nagyon nagy távolságra.

Az itt a probléma, hogy ilyen műsort sokan hallgatnak, a szakértő ilyenkor a haját tépi, a megértő szakértő mosolyog, sokan elbizonytalanodnak, és sokan bólogatnak, ja, most már értem. Nem érti, de mégis valamivel pontosabb képe lesz erről. A szövegíró a megértést kívánó buzgalmában nem vezette észre, hogy rosszat mondott és nagyobb zavart eltett, mintha hallgatott volna.

Mert egy dolog a szóló szándéka, és másdolog a hallgató értelmezése. utóbbi kizárólag azon múlik, mennyi a tapasztalata. Ha kevés, bármit képes (majdnem végtelen módon) félreérteni. Akármilyen kiválóan fogalmazzák. Ez mutatja, egyes kérdésekre itt miért nem érdemes válaszolni. Okos ember ezt meg tudja ítélni, felelős (és fegyelmezett) ember pedig meg tudja állni, hogy hallgasson.

2023. aug. 24. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos helyzetekbe lehet igyis értelmezni. pl egy számot végtelenszer ellehet osztani kettövel, soha nem lesz nulla. Viszont ha egy billiárdszor ellosztottam kettővel akkor közelebb van a nulláhóz mintha csak egyszer osztottam el kettővel.
2023. aug. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 r2d200 válasza:
100%

“- Az univerzum már vagy létrejöttekor végtelen méretű, vagy soha nem fog végtelen nagyra tágulni - mint ahogyan még maga Chuck Norros sem számolt el a végtelenig. Akármilyen ütemben tágulhat akármekkora ideig, mindig véges nagy lesz véges nagy állapotból kiindulva.”


A kozmológia mai állása szerint ez a gondolatmenet téves. A világegyetem a létrejöttekor nem volt végtelen, volt sokkal kisebb, mint egy atom, volt centis nagyságú, kilométeres és így tovább.

Az exponenciális tágulás során pedig véges idő alatt elérte jelenlegi, végtelen méretét. Ez eléggé furcsának tűnhet, de megvan a matematikája és nem ellentmondásos a dolog.

Az Atomcsill sorozatban Dávid Gyula több előadásában is részletesen beszél erről, próbálom megkeresni, melyikekben és küldeni a linket. :)

2023. szept. 26. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Mojjo ***** válasza:
100%

"A kozmológia mai állása szerint ez a gondolatmenet téves."


Olyannyira nem, hogy én konkrétan a kozmológia álláspontját írtam le.


"A világegyetem a létrejöttekor nem volt végtelen, volt sokkal kisebb, mint egy atom, volt centis nagyságú, kilométeres és így tovább."


Összekevered a belátható világegyetemet a teljes világegyetemmel. A fenti állítások a belátható világegyetemre igazak.


"Az exponenciális tágulás során pedig véges idő alatt elérte jelenlegi, végtelen méretét. Ez eléggé furcsának tűnhet, de megvan a matematikája és nem ellentmondásos a dolog."


Természetesen nincs ilyen matematika.


"Az Atomcsill sorozatban Dávid Gyula több előadásában is részletesen beszél erről, próbálom megkeresni, melyikekben és küldeni a linket."


Valamit félreértettél. Ha megkeresed a linket, meg is nézhetjük, mit.

2023. szept. 27. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!