Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Általánosságban van értelme a...

Általánosságban van értelme a deriváltnak?

Figyelt kérdés
Matekszakos vagyok, és rengeteg deriválást csinálunk... De egyelőre értelmét nem látom, függvény meredekségéhez huzott érintőt, oké, de minek? :D (szeptemberben kezdtem az egyetemet) integrál majd most lesz analizis 2. tárgyban
jan. 27. 15:15
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Mondok pár gyakorlati hasznát a való életből, deriválással számítható feladatok:

1 négyzet alapú dobozhoz 2m² területű lemezem van, hogy válasszam

meg a doboz méreteit, hogy a legnagyobb legyen a térfogata?


Számoljuk ki az R sugarú gömbben elhelyezhető legnagyobb térfogatú henger sugarát, magasságát.


Egy villamos elem belső elleállása r, 1 külső változtatható ellenállás R, milyen R értékél lesz a R-re jutó teljesítmény a maximális?


/én meg gépészen végeztem és én is csak akkor fogtam fel a deriv/integr értelmét, mikor az előbbiekhez hasonló, való életből vett feladatokat kerestem/

jan. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

az a baj itt Pécsen a TTK-n nagyon elméleti a dolog, Király Balázs aki tartja az órát, de full unalmas,kb kérdezni nem tudsz tőle mert csak ugyan azt az egyszerű semmitmondó példáját tudja elmondani, pl sorozatok konvergenciájánál még mindig nem értem, hogy mi a franc az a küszöbszám, és nem tudja úgy elmondani,hogy érthető legyen, de a dolgozat 4es lett,mert letudom vezetni, de értelmét nem látom...

Ugyan ez van most a deriváltal is, kb értelmetlen dolgokról beszél a tanár..

jan. 27. 15:39
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Na nekem is ez volt a bajom az egyetemmel, hogy csak a kőkemény elméletet adják le, aminek nem látja értelmét/hasznát az ember.

Én is csak akkor láttam meg a dolgok a értelmét, mikor már mechanikából valami konkrét tárgynak/gépnek a mozgását, működését kellett számolni.

jan. 27. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Én meg matek tanárin vagyok + angol nyelv
jan. 27. 15:45
 5/18 anonim ***** válasza:
92%
A derivált a változás sebességét méri. Például fizikából a sebesség deriváltja a gyorsulás.
jan. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Na mondok egy életből vett geometriai példát. Amikor régebben a pénzverdében egy ellipszis alakú érmét kellett csinálnunk, akkor ehhez kellett egy ilyen alakú présszerszám. Tehát fémből kellett forgácsolni egy ellipszis alakú üreget és egy abba pontosan illeszkedő hasábot. CNC géppel lehet bármilyen kontúrt körbemarni, csak ugye kell a marószerszám középpontját leíró pálya egyenlete (a marószerszámnak vannak élei és forog -értelemszerűen van egy sugara-, úgy tudja az anyagot forgácsolni). Tehát a feladat adott; van egy ellipszised fél kistengellyel és fél nagytengellyel megadva, és ettől az ellipszistől kell mindig a marószerszám sugarával nagyobb (illetve kisebb) pályát leírni. Látszólag nem bonyolult a feladat hiszen csak egy olyan ellipszis kell aminek a tengelyeit a szerszám sugarával módosítjuk. De ez sajnos csak a legnagyobb és a legkisebb átmérőjű pontokban igaz, a többinél torzul a pálya. És itt jön a képbe a deriválás, mert az ellipszis pályapontjaiban merőleges vektort kell állítani és arra felmérni a marószerszám sugarát, csak így lesz helyes a megmunkált alakzat...
jan. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
91%

[link]


Pár példa


Deriválás nélkül nem léteznének olyanok mint elektromosságtan, mozgástan, statika, kb a komplet mechanikát elfelejthetnénk.

jan. 27. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
72%

#2 ha ez tényleg így van, hogy a küszöbszámot nem tudod megérteni és ha nem látod értelmét valaminek akkor az már nem is érdekel, akkor válts szakot az első éved után.


Nem megszólni szeretnélek, csak egyszerűen neked nem szabadna matekon lenni így, mert se neked se a gyerekeknek nem lesz jó ez majd. Te magolsz az órákra (ezért nem érted a küszöbszámot pl) és nem is érdekel téged ez az egész, mert valamire nincs valós példa és már azonnal unalmasnak tartod. Hidd el ez nem neked való, mindenki másban jó, még nem késő váltanod!!!!



Amúgy a küszöbszám az a szám, ami után már minden szám biztosan a határérték valamekkora közelében van. Ezt a valamekkorát meg feladat megszokta adni. Gondolom te csak bemagoltad az epszilonos definíciót és ezért nem érted ezt az egyszerű dolgot…

jan. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Dehogy is….
jan. 27. 19:00
 10/18 anonim ***** válasza:
88%

Akkor egy kis matematika történelem, talán megérted. Hol volt, hol nem volt, az operenciás tengeren és az üveghegyen is túl, éldegélt egy bácsi, akit Sir Isaac Newtonnak neveztek. Newton bácsi nem tudott igazán nyugodt lenni, és elkezdett sok más mellett a fizikával is foglalkozni. Majd elkezdett rájönni bizonyos összefüggésekre, csak nem tudta azokat olyan szépen leírni. Úgyhogy gondolkodott (mert arra még képes volt) és eljutott odáig, hogy ahhoz, hogy le tudja írni az általa megfigyelt mozgásokat valami "okosságra" van szüksége. És kitalálta a később differenciál és integrál számításnak nevezett módszereket. Egyszerűen azért, hogy az általa megfigyelt fizikai problémáknak megtalálja a leírását. Vele nagyjából egyidőben ugyanezen ügyködött néhány 1000 km-el keletebbre Németországban élt, éldegélt egy Gottfried Wilhelm Leibniz nevű bácsi is. Aki szintén eljutott arra a felismerésre, hogy bizonyos folyamatok leírásához kell valami új, ami eddig nem volt. Majd Newton bácsitól függetlenül ő is kitalálta a differenciál és integrálszámítás nevű módszereket. Na ezen jól össze is vesztek, és volt köztük nagy csete meg paté meg levelezés meg minden ami kell. aztán később az útókor úgy döntött, hogy "döntetlent" eredményt hírdetnek ebben a versenyben, hogy ki is volt az első, és ki a második. És ma sok mindenben hivatkozunk a Newton-Leibniz szabályokra.


A fenti kis meséből is látszik, hogy igazából Newton nem azért találta ezt ki, hogy majd utána kb. 330 évvel később a szegény egyetemistáknak legyen miből megbuknia, hanem azért, hogy az általa megfigyelt fizikai jelenségeknek megtalálja a matematikai leírását. Hát kb. ennyi értelme van a gyakorlati életben. Ha nem lett volna gyakorlati haszna Newton sm találja ki...

jan. 27. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!