Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a meteorológusok egyetlen egy nappal előre nem képesek eltalálni, hogy milyen idő lesz?

Figyelt kérdés

Komolyan érdekelne az oka. Persze, értem én, időjárás, nem teljesen kiszámítható, blablabla. De ez mostanában van csak így. Jópár éve, ha Németh Lajos azt mondta a tv-ben vasárnap, hogy szerdán délután a déli országrészben esni fog, azt borítékolni lehetett, mert úgy is volt. Ehhez képest most 8-12 órával előre nem tudják megmondani mi lesz, pedig sokkal komolyabb modellek vannak, mint mondjuk 15 éve. Hogy van ez?


Ez a nyomorult időkép például az én térségemre napok óta, de még a tegnap esti előrejelzés szerint is, 13-15 fokot jósolt, napos-felhős idővel. Ehhez képest reggel óta folyamatosan csepeg az eső váltakozó intenzitással, napot ma még nem láttunk. Az idióta előrejelzésük miatt vettem ki szabit, hogy az utolsó apró kerti munkákat még elvégezzem. Hihetetlen tényleg, hogy semmit nem képesek eltalálni.


nov. 20. 11:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
56%
A globális éghajlatváltozás egyik velejárója az egyre gyakoribbá váló szélsőséges isőjárási jelenségek.
nov. 20. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Két okból látod úgy, ahogy.

Egyrészt nem "nem teljesen kiszámítható", hanem ennél bonyolultabb a helyzet. Az időjárás kaotikus rendszer. Egy fizikai rendszer akkor kaotikus, ha determinisztikus ugyan, de a viselkedésének megjóslásához minden kezdeti feltételt végtelen pontossággal ismerni kellene - ellebkező esetben a kezdeti feltételek nagyon kis eltérése a rendszer viselkedésének drasztikus változásához vezet. Példa: normális rendszernél fogsz egy gumilabdát, elengeded, leesik előtted. 10 centivel odébb engeded el, 10 centivel arrébb esik le. A kezdeti feltételek változásával nem változott lényegileg semmi. Kaotikus rendszernél ha 10 centivel arrébb engeded el a labdát, nem a földre esik 10 centivel arrébb, hanem kiszáll a világűrbe és fejbever egy marslakót. És ha időjárásról van szó, akkor pl a kezdeti feltétel az minden egyes levegőmolekula helyzete, sebessége (Heisenberg sír, de most megkeményítjük a szivünk) és még sok minden más, talaj hőmérsékletének és fajhőjének végtelen pontos ismerete végtelen kicsi szeletenként és hasonló apróságok.

A másik rész nem fizika, hanem pszichológia, a megerősítési torzítás jelensége. Nem rosszabb az időjárás jelentés, mint régebben, de most jobban felbosszantott, jobban koncentrálsz rá és még közelebb is van időben a jelenhez, mint a régi előrejelzések.

nov. 20. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább azért, mert a mai egy meglehetősen nehezen előrejelezhető időjárási helyzet.

Németh Lajos pedig egy megnyerő és karizmatikus ember, esetében utólag se volt olyan zavaró, ha esetleg nem jött be az előrejelzése.

Másrészt nem tudom, az időképnél mekkora szakértelemmel készítik az előrejelzéseket, de van néhány olyan dolguk, amik miatt nem feltétlen tudom őket túlzottan komolyan venni.

nov. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

De szerintetek van így bármi értelme az előrejelzésnek? Mert szerintem semmi. Kis tévedés az, ha a mai napon felhős idő van, de mondjuk bejön a 14 fok. Vagy, süt a nap, de csak 11 fok van. Erre azt mondja a magamfajta egyszerű ember, hogy hát jól van, az időjárás már csak ilyen, megyek, aztán végzem a dolgom, ahogy terveztem. Globális éghajlatváltozás ide-vagy oda.

Viszont hatalmas tévedés az, ha a szöges ellentéte a valós, mint amit 10 órával ezelőtt "megjósoltak".


Nyilván nem rájuk vagyok dühös, mert esik az eső, és ez egy elpocsékolt szabadnap lett, de azért joggal lehetek dühös (szerintem), hogy semmi sem valós az előrejelzettből.

nov. 20. 12:43
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"De szerintetek van így bármi értelme az előrejelzésnek? Mert szerintem semmi."

ez könnyen megválaszolható: próbáld meg egy ideig úgy élni az életedet, hogy egyáltalán nem nézel semmiféle előrejelzést.

nov. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

#4, és azt mondjuk honnan tudod, hogy tőled 10 km-re milyen idő volt? Azért már olyat is látott a világ, hogy egy város egyik felén esett az eső, a másikon meg nem.


Gondolom az előrejelzés nem úgy szólt, hogy a te házad körüli 10 méteres körzetben milyen lesz az időjárás...

nov. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"Kis tévedés az, ha a mai napon felhős idő van, de mondjuk bejön a 14 fok. Vagy, süt a nap, de csak 11 fok van."

azt kéne megérteni, hogy az időjárás előrejelzésében csak valószínűségek vannak, és bizonyos esetben a kis tévedés is nagy eltéréssel jár, mondjuk az adott hidegfront markáns csapadékzónája 30 kilométerrel északabbra halad el a várthoz képest, vagy néhány órával hamarabb, nem délután, hanem már délelőtt megérkezik, és így a nap nagy részének lőttek.

amúgy meg gondolom, a szabadságot még múlt hét csütörtök-péntek környékén vetted ki. azzal számolni, hogy 4 nap múlva tuti jó idő lesz, csak akkor lehet, ha tényleg közel s távol tartós derűs száraz időt vár minden előrejelzés.

nov. 20. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
84%

Azért olyan is volt ám, hogy Aigner Szilárd azzal kezdte, hogy Ha a gyermeke rosszul tűri a kudarcot, ne adja meteorológusnak (Azon a héten sorra másképpen alakult az idő, mint az előrejelzés).


Azon túl, amit előttem értő módon leírtak, más a médiumok számára összeállított előrejelzés és más az előfizetéses, célzottan készülő. Pl. a repüléshez kötődő, mezőgazdasági, katonai stb. Ezekben úgy tudom, „jóslások” nincsenek (vagy csak alig), inkább tényközlések.

nov. 20. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

5-ös válaszoló, igazából nem nagyon foglalkozom az előrejelzésekkel, pont azon okból, mert az utóbbi két évben semennyire nem jön be nekik. Többnyire az időjáráshoz szoktam időzíteni a tevékenységeimet, de akad ezek között olyan, amikor valamit muszáj elvégezni, de az eső miatt lehetetlen.

Idén sajnos egy műtét miatt teljesen elcsúsztam a kinti teendőimmel. Szerencsém volt, mert az október második fele, amikor már tudtam ezeket végezni, kegyes volt ilyen szempontból, hiszen jó idő volt. Már csak pár munka maradt, de az utóbbi két hétben a térségemre legalább háromszor jeleztek előre teljesen más időt, mint ami végül lett, és ugyanennyiszer borult a terv. Azért ez már nagyon bosszantó. Nem azt várja el az ember, hogy fakasszanak vizet, csak legalább annyit találjanak már el, hogy lesz eső, vagy nem lesz, és még csak nem is egy hétre előre, elég lenne, ha előző este tudnák, hogy mi lesz másnap reggel. (szerencsére jó munkahelyem van, a főnök általában meg tudja oldani, ha az ember egy nappal előtte kéri ki a szabit)

nov. 20. 15:42
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Az időkép volt az a szolgáltató, amelyik a nagy nemzeti hóvihar idején pontosan meg tudta mondani mi fog történni. Majdnem meg is vette a vezér. Aztán mégse.


Az időkép és az OMSZ kb mint Makó és Jeruzsálem. Természetesen nem lehet mindig mindent eltalálni, de pl hőmérséklet tekintetében többnyire jók. Az hogy egy picit esik az eső az egy másik sztori és itt amúgyis százalékok vannak. Több napra előre pedig az egyik legpontosabb oldal.

nov. 20. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!