Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a meteorológusok egyetlen egy nappal előre nem képesek eltalálni, hogy milyen idő lesz?

Figyelt kérdés

Komolyan érdekelne az oka. Persze, értem én, időjárás, nem teljesen kiszámítható, blablabla. De ez mostanában van csak így. Jópár éve, ha Németh Lajos azt mondta a tv-ben vasárnap, hogy szerdán délután a déli országrészben esni fog, azt borítékolni lehetett, mert úgy is volt. Ehhez képest most 8-12 órával előre nem tudják megmondani mi lesz, pedig sokkal komolyabb modellek vannak, mint mondjuk 15 éve. Hogy van ez?


Ez a nyomorult időkép például az én térségemre napok óta, de még a tegnap esti előrejelzés szerint is, 13-15 fokot jósolt, napos-felhős idővel. Ehhez képest reggel óta folyamatosan csepeg az eső váltakozó intenzitással, napot ma még nem láttunk. Az idióta előrejelzésük miatt vettem ki szabit, hogy az utolsó apró kerti munkákat még elvégezzem. Hihetetlen tényleg, hogy semmit nem képesek eltalálni.


nov. 20. 11:50
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

"Az időkép volt az a szolgáltató, amelyik a nagy nemzeti hóvihar idején pontosan meg tudta mondani mi fog történni."

Az OMSZ is megmondta. A csapból is azt folyt már napokkal azelőtt, hogy senkit ne tévesszen meg a naptár, kőkemény támadásba fog lendülni a tél. A helyzet korrektül előre volt jelezve, az arra való megfelelő felkészülés nem a meteorológiai szolgálat feladata.

nov. 20. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Talán ott érdemes kezdeni, hogy az időjárás előrejelzés régebben nemhogy pontosabb, sőt pontatlanabb volt.

Mindig is voltak a meteorológusok számára is "nagyon nem szeretem helyzetek", amikor annyira kaotikus, sok változós volt a meteorológiai helyzet, hogy a számításokba képtelenek voltak bevinni a sok változót, jól számolni.

A műholdas felvételek ma már sokban segítik a munkájukat, de az sem old meg mindent.

Napokkal korábban látják hogy pl jön egy front, vagy kialakulóban van egy mediterrán ciklon. Ezek mozgása viszont nem egyenletes, lelassulnak, gyorsulnak, gyűrődnek, és annak a kiszámítása sem egyszerű, hogy valójában mennyi csapadékot hoznak.

Évek, évtizedekkel ezelőttről is sok esetre emlékszem, amikor teljesen máshogy alakultak az időjárások, mint ezt előrejelezték, több eset is volt, amikor a meteorológus elnézést is kért, pl a "hidegfront csak jellegében volt hidegfront" nem hozott lehűlést, és a csapadéktól is megszabadult az Alpokban.

Az pedig, hogy az országos területre beharangozott időjárás kisebb területeken eltér, már régen megszoktam, megtapasztaltam, hogy itt a Hortobágytól nem messze nem feltétlenül egyezik az időjárás a Budapest közeli, vagy a Dunán-túlival.

Mondjak konkrét esetet is az előrejelzés pontatlanságára: augusztus 20.

2006-ban nem figyelmeztettek a viharra, aminek komoly következménye lett, többen meg is haltak.

Tavaly, vagy tavaly előtt (?) viharveszélyt jeleztek a tűzijáték idejére... vihar nem volt, de kirúgták az intézmény vezetőjét.

nov. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

én kíváncsiságból egy-két nagyobb szélsőség idején néztem bele korabeli előrejelzésekbe, hát ott is sokszor bődületesen mellélőttek. ilyenek, hogy mondjuk július közepe, holnap szép nyári idő és 25-30 fok várható, ehhez képest másnap megdőlt a melegrekord, mert a nyárias idő "kicsit" nyáriasabb lett a vártnál.

innen jut eszembe, régebben a hivatalos előrejelzésben az országosan várható hőmérsékletet szinte mindig 5 fokos tartomány formájában adták meg. ennek sem tudom, mi értelme volt azon kívül, hogy nyilvánvalóan torzította és merevebbé tette az előrejelzést. szerencsére már jó ideje elhagyták ezt a hagyományt.

nov. 20. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!