Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fizikailag lehetséges lenne...

Fizikailag lehetséges lenne hogy egy bolygó csak vízből álljon?

Figyelt kérdés

Egy Star Trek - Voyager sorozatban láttam egyszer ilyet, és elkezdtem gondolkodni rajta hogy tényleg lehetséges lenne e.

Szétesne vagy egyben maradna.

///TEGYÜK FEL hogy lenne annyi víz ami összegyűlne egy helyen


2010. dec. 14. 09:56
 1/10 anonim ***** válasza:
Hmm, érdekes kérdés, ehhez számolgatni kéne, hogy mekkora tömegű vízbolygó képes együttmaradni. Biztos van egy intervallum, amire igen. Viszont a belseje nem maradna víz.
2010. dec. 14. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes a kérdés...

Hát ha mondjuk azt nézzük a Napunk (jelenlegi tudásunk szerint) csak gázokból áll (legalábbis döntő többségben).

Így szerintem előfordulhatna egy olyan bolygó is, ami csak vízből áll, de ennek elég kicsi a valószínűsége.

Bár most nem számolok utána, hogy a gravitáció megfelelő mértékű lenne-e. Mert ugyebár a szökési sebességet, ha elérik a molekulák, akkor viszlát bolygó.

Például több kisebb bolygónak is hasonló okból nincs légköre. Egyszerűen túl alacsony rajtuk a szökési sebesség és nem képesek a gázmolekulákat megtartani.

Másrészt, hogy csak vízből álljon, annak elég speciális körülményei vannak. Hisz standard nyomáson csak 100K-es tartományon víz a víz.

Viszont, ha azt nézzük, akkor ott a bolygó felszínén szinte abszolút vákuum lenne, ami azt eredményezi, hogy lecsökken a víz forráspontja, tehát gázból fog állni. Aminél pedig már könnyen előfordulhat, hogy eléri a szökési sebességet és akkor szép lassan elfogy a bolygó.


Remélem, hogy érthetően írtam le mindezt

2010. dec. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Folyékony vízből nem lehetséges. Minimum lenne egy jó sűrű vízgőz légköre is.

Ahhoz, hogy folyékony maradjon, valaminek melegítenie kell. A Földet a belső radioaktív elemek is melegítik - ha nem tennék, kb. ott kellene lennie ehhez a hőmérséklethez, mint a Vénusznak.

Akkor pedig már erősen szökne a légköre.

Eleve a nappali és az éjszakai fél között nagyon erős lenne az anyagáramlás.

Inkább úgy nézne ki, mint egy rövid csóvájú üstökös.

2010. dec. 14. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Talán a Spektrumon volt valami hasonló téma. Azt mondták, hogy a víz egymillió atmoszféra nyomáson úgynevezett

"hetesjéggé" vagy mivé alakul, ahol a molekulák nem rendezetlenül állnak, mint a normál jégben, hanem szép, rendezett rácsszerkezetbe. Így az óceánbolygó belseje ebből a jégből állna.

2010. dec. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, 100% folyékony vízből nem állhatna, a felszínén jégkéreg lenne mint az Európán, vagy ha közelebb lenne a csillagához, vastag vízgőzlégkör. A magja is szilárd lenne.
2010. dec. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
És ott vannak még az űrben repkedő meteorok. Igaz, hogy a bolygó tömegéhez képest jelentéktelen meteor és por hullik a Földre és ez alapján gondolom minden bolygóra, de azért az óceánbolygó is "beszippantana" némi kőzetet.
2010. dec. 14. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
41%
Ez igaz és mivel nincs légköre így teljes űrbéli sebességgel csapódna be, aminek következtében "szétfröccsenne" a bolygó.
2010. dec. 14. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyrészt - van légköre: jó sűrű vízgőz.

Másrészt a bolygó túl nagy ahhoz, hogy csak úgy szétfröcsköljön egy kis meteortól.

Persze egy nagyobb darabtól jó adag víz kirepülne belőle.

2010. dec. 15. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Hát azt nem tudjuk, hogy van-e légköre, mert még ilyen bolygót nem fedeztünk fel, ami csak vízből állna.

Amúgy meg itt minden a tömegektől és az impulzustól függ.


Szerintem azonban elég kicsi a valószínűsége, hogy ilyen bolygó kialakulhasson.

1. Ha csak vízből állna és biztos, hogy a felszínén víz pára is lenne, akkor az már kis energiától is szerintem elérné a szökési sebességet, ami azt jelentené, hogy elfogyna a bolygó (persze az egész tömeg függő)

2. Szerintem két halmazállapotban fordulhatna esetleg elő egy ilyen égitest: jég és gőz. A vizet azért zárnám ki, mert kicsi az a hőmérséklet-intervallum, amin előfordul folyadék halmazállapotban. Másrészt az alacsony nyomás miatt inkább gőz, mint víz. Bár 4K-es hőmérséklet miatt a jég az ami valószínű. Nem azt mondom, hogy a víz nem fordulhat elő, csak azt, hogy szerintem egy bolygó felszínét nem boríthatja csak víz. (persze itt van a Föld, mint ellenpélda, de mi nem csak vízből állunk)

3. Ha egy meteor nem is "fröcskölné" szét a bolygót, akkor több már biztosan kárt tenne benne

2010. dec. 15. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én a meteorokkal nem a "fröcskölésre" gondoltam, hanem hogy rengeteg kőzet hullana a vízbe ami bolygóba süllyedne, így már nem csak vízből állna.
2010. dec. 15. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!