Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Sokszínű matematika 9. osztály...

Sokszínű matematika 9. osztályos feladatban valaki segítene?

Figyelt kérdés

Mivel a könyv csupán a könnyebb feladatokhoz ír típusmegoldást levezetéssel, ezért a nehezebb feladatokkal az ember szájbarántott módon magára van utalva, így nem tudtam továbbhaladni egy résznél.

A témakör: Műveletek algebrai törtekkel

1. feladat - Egyszerűsítsd a következő törteket! e) x^2+8x+15/x^2-2x-15 f) 6ab+3+2b+9a/2ab-2b+3a-3

Megoldás szerint: e) x+5/x-5 f) 3a+1/a-1

Szorzattá alakítással kéne valamit elvileg, el is jutottam, hogy kijöjjön az f-ben az a végső alak, de vannak mellette még más tényezők. Ha valaki lépésről lépésre (esetleg egy kis magyarázással) segítene rajtam, az jól esne.



2012. nov. 11. 17:15
 1/3 Radványi Patrik ***** válasza:

Mellékeltem a levezetést. Az első törtnél vagy megpróbálod próbálkozással, hogy melyik szorzatból jönne ki, de a legegyszerűbb a másodfokú polinóm gyöktényezős alakját használni. Ehhez meg kell határozni a gyököket a megoldóképlet segítségével, majd a példában demonstrált módon szorzattá alakítani. Bővebb ismeretekért javaslom, hogy olvass utána kezdetben itt: [link] , vagy szakirodalomban a legérdemesebb. A második feladathoz pedig szimplán kiemeléseket kell használni. Próbálj meg minél több és egyre összetettebb algebrai kifejezéseket átalakítgatni ehhez a könyvtárakban lévő példatárakat javaslom elsősorban, de persze az interneten is vannak példák jócskán. Ha ezt csinálod, akkor előbb utóbb észre fogja venni a szemed azokat a műveleteket, amiket elvégezhetsz.


Itt a levezetés:


[link]

2012. nov. 11. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, rengeteget segített, úgy tűnik a hiányos tudásom nem tudott előrébb vinni az 1. feladatban, és nem gondoltam, hogy ha használom az x1,2-ő képletet, utána az miben segítene elő ( ide kellett a másik használt képlet)

A 2. feladatot levezetve átlátom, de szerintem magamtól nem menne így csettintésre ez az átlátás, gyakorolnom kell még, hogy lássam az összefüggéseket.

Esetleg ha van valami könyv, ami tanít és nem túl szárazon, esetleg egy emelt szintű érettségire felkészítő könyv/forrás (persze meredeknek hangzik, ezután hogy már ilyen pitiáner feladatnál elakadtam) amit ismernél, és ajánlanál, amiből lehet remekül tanulni saját erőből és nem tanárokkal (ugyanis nem Magyarországon tartózkodom) akkor mindenképpen beszerezném!

2012. nov. 11. 21:46
 3/3 Radványi Patrik ***** válasza:
Igazából Én úgy tanultam (és tanulom is), hogy interneten ha látok egy feladatot (lásd. gyk), akkor papírt és ceruzát fogok és írom. Persze nem egy geometriai levezetést is csináltam illetve az Én matematika tanárom külön feladatokat. Míg a többieknek 3 házi feladat van, nekem 15 - 20 és nehezebb. Azt hiszem, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadónak van egy ilyen sorozata, hogy három könyv. Az egyik halmazok, algebra meg geometria azt hiszem,de nekem nincs meg csak a geometriai, bár tervezem, hogy beszerzem. Még ezt eldöntöm. Viszont benne vannak a megoldások is egy CD-n. Magyarázattal persze. Mivel én a felsőoktatásban is ilyen téren szeretnék továbbtanulni (most 11-es vagyok), ezért ami nekem is sokat segített és rengeteget tanultam és tanulok belőle az Akadémiai Kiadó: Matematika (Akadémiai kézikönyvek sorozat)
2012. nov. 12. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!