Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyesírás ellenőrző miért...

Helyesírás ellenőrző miért húzza alá úgy, hogy "fűzér", de úgy, hogy "fényfűzér" nem jelez? Rövid "ü"-vel elfogadja mindkét esetben.

Figyelt kérdés
Gondolom a rövid ü helyesírásilag helyes, de sokan ű-vel mondják. Itt aláhúzza a "fényfűzért" is, de a 2016-os word pl nem jelez.

2020. dec. 9. 18:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez rövid ü-vel írandó. Azonban a helyesírás ellenőrző nagyon sok esetben hibás. Ragozni legtöbbször nem tud, és sok szót sem ismer.
2020. dec. 9. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ne indulj ki abból, miket húz alá a Word. Nem ismeri és értelmetlennek találja pl. azt a szót, hogy gyere.
2020. dec. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Még az talán elnézhető, hogy néhány helyesírásilag helyes szót aláhúz, na de fordítva?
2020. dec. 9. 20:14
 4/9 BringaManó ***** válasza:

"Ne indulj ki abból, miket húz alá a Word."


Hát pedig abból indult ki, és a helyesírás-ellenőrző működéséről volt kérdése. Szerintem ez rendben van.


A helyesírás-ellenőrző "lelki világával" kapcsolatban persze a legtöbbünknek csak tippjei lehetnek, és ezzel én is így vagyok, de próbálkozom:


Gyakran az a megfejtés a furcsa működésre, hogy olyat is elfogad összetett szónak, amiről észre sem vesszük, hogy értelmes szavacskákból áll, pl. ebben ez esetben a fűz+ér-t szerintem összetett szónak gondolja. A fényfüzér-t viszont ismeri így egyben is, és ez valamiért felülírja azt, hogy lehetne fény+fűz+ér is. Én erre tippelek.

Ha átírod fűzár-ra, akkor valószínűleg az sem fog neki fájni (ez alátámasztja a "megfejtésem" első felét), a második felére most nem tudok egyszerű igazolást, bocs. :-)


Az is lehet, hogy háromtagú összetétel már nem megy le olyan könnyen a torkán, csak ha az egyik felét eleve ismeri összetételként. Pl. a füzérpók okés (ez csak két tagú), a fűzérpók nem (furcsa háromtagú), a fűzárpók sem (szintén furcsa háromtagú) – viszont a cintányérpók-kal nincs baj (amiből ugye két tag nem furcsa, csak a pók). QED. Ugyanígy a szomorúfűzér is jó neki.


Hát szóval így lehet játszogatni vele, ha valakit érdekel. :-)


[a fentieket Office 2010-ben néztem, más programban könnyen lehet más az eredmény]

2020. dec. 9. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:

"talán elnézhető, hogy néhány helyesírásilag helyes szót aláhúz, na de fordítva?"


Hát lehet, hogy most még meglep, de majd megszokod. :-)

Hogy egy szó helyesen van-e írva, az nem mindig állapítható meg olyan egyszerűen és egyértelműen, mint azt az ember gondolná...

2020. dec. 9. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A 2016-os Word helyesírás ellenőrzője rendkívül gyenge. Próbáld ki a LibreOffice-t. Az a „fűzér”-t és a „fényfűzér”-t is aláhúzza, hogy hibás.
2020. dec. 10. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. "A fényfüzér-t viszont ismeri így egyben is, és ez valamiért felülírja azt, hogy lehetne fény+fűz+ér is. Én erre tippelek." Ez egy kicsit homályos. Ha jól értem azt akarod mondani, hogy azért fogadja el a fényfűzér-t, mert létezik olyan szó, hogy fényfüzér egybe? Igen, úgy is elfogadja, hogy fényfűzár. Az csak hab a tortán, hogy a 2013-as word aláhúzza, a 2016-os bezzeg elfogadja.
2020. dec. 10. 16:29
 8/9 BringaManó ***** válasza:

#7: "úgy is elfogadja, hogy fényfűzár":

OK, az enyém nem fogadja el, de épp azért írtam le, hogy én mivel játszottam, mert tudom, hogy ahány, annyiféle.

Nem szeretném mindet megfejteni, csak adtam egy-két ötletet, remélem, hogy innentől már megy egyedül is. :-) De ha vannak újabb érthetetlen jelenségek, vesd fel nyugodtan! :-)

2020. dec. 11. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

#6:

"Próbáld ki a LibreOffice-t. Az a „fűzér”-t és a „fényfűzér”-t is aláhúzza, hogy hibás."


Valóban. Mondjuk ezen erősen csodálkozom, mert olyanokat javasol helyette – a fényfüzér mellett –, hogy fényfűréz, fényfűtér, fényfűzár, fényfűzét, fényfűzéró, fényfűzért, fényfűzére, fényfűzérő, fényfűzérv, fényfűzérc... hát ehhez képest egy fényfűzér igazán elfért volna. :-)

2020. dec. 11. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!