Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják a fétist sokan...

Miért írják a fétist sokan fétish-nek?

Figyelt kérdés
Többször láttam már ékezettel. Mintha nem tudná az ember eldönteni, hogy magyarul vagy angolul akar írni. Vannak szavak, amiket alapból úgy írunk ahogy vannak mert nincsen magyar írásmódjuk, de az említett szó nem ilyen. Ennek így nem tudom mi értelme.

2022. dec. 4. 21:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
47%

Az MTA helyesírási szabályzatában az ellenkezőjét találhatod, a néma hangzóra végződő szavakat kötőjellel toldalékoljuk.

[link]

Ha tévednék, tudasd, légyszíves.

2022. dec. 5. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
47%

"a)Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékokat mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez"

Márpedig az sh írásrendszerünkben szokatlan együttese. Köszi, 11-es, akkor én emlékeztem jól. :)

2022. dec. 5. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
53%
Te valamit félreértettél. Én éppen ezt írtam, az sh nem kivétel, azt is kötőjellel kell írni. A #7 is ezt írta, te viszont azt, hogy van kivétel, pl. az SH.
2022. dec. 5. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
84%
Mert prolik
2022. dec. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
90%

Pedig vannak kivételek. AE, OO, OU, EE, SH, SCH, CH, TH...


Az Osiris tér ki rá, de az MTA-s tanácsadás is figyelembe veszi:


[link]

2022. dec. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem tűnt fel, hogy pl. Bach nevét úgy toldalékoljuk, hogy Bachhal? Nagyon is vannak kivételek a szabályban.
2022. dec. 5. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
67%
Nem azért, mert Bach nevében a h hang hallatszik?
2022. dec. 11. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

A CH egy kétjegyű betű, amit H-nak ejtesz, és ez nem felel meg a magyar logikának, mégsem kötőjeles. Hasonlóan a Bosch+val=Boschsal (ugyanaz a logika, mint a Kossuthtal esetében), a Hawaii szintén nem kötőjeles (Hawaiiban), ahogy a Tennessee sem (Tennesseeben)...


Hiába nem térnek ki rá az MTA-s helyesírási szótárban, ha az MTA oldalán bepötyögöd a Helyes-e ígybe, ami az ő szótáruk alapján dolgozik, hogy "Tennessee-ben", még ott is ki fogja dobni, hogy helytelen, a "Tennesseeben"-re meg azt, hogy helyes. Ugyanígy a Wallischnak, pl, ahogy a Josh nevet is kötőjel nélkül toldalékoljuk.


Nem tudom megmondani nektek, hogy az MTA-s szótár miért nem tér ki rá. De fordítóként végzek az egyetemen, ahol ugyebár nagyon gyakran előfordul, hogy idegen neveket kell toldalékolni a magyar fordításban, és nem egy tanárom kitért már ezekre a kivételekre, amiket ha kötőjellel írsz, a korrektor igenis ki fog javítani.

2022. dec. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
57%

Most akkor melyik a helyes?

a) Van neki jó néhány szexuális fetishe.

b) Nincs neki egy szexuális fetish-e sem.

c) Fogalmam sincs, vajon fetish-e ez is.


Na jó, a c) csak vicc...

2022. dec. 11. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%
#19 Egyik sem, mert magyarul nem SH-val írjuk a fétis szót.
2022. dec. 11. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!