Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Bankoz, vagy bankol? Melyik a...

Bankoz, vagy bankol? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés
A köznyelvben mindenki a bankolt használja. De szerintem inkább a bankoz lenne nyelvtanilag helyes.

#nyelv #vonat #bank #nyelvtan #bankol #bankoz
2023. ápr. 1. 15:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%
Bankol
2023. ápr. 1. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Revolúcióbiológus ***** válasza:
53%
Bankászik
2023. ápr. 1. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 BringaManó ***** válasza:
87%

"a bankoz lenne nyelvtanilag helyes"


Mire gondolsz? Miért lenne az helyes(abb) nyelvtanilag?


Komolyan kérdezem, mert az -z(ik) és az -l igeképző érdekesen keveredik, hol az egyiket használjuk (internetez(ik), fotóz, versenyez/versenyzik), hol a másikat (bankol), esetleg ingadozik (síel/sízik), és nem igazán van neki megfogható, általános magyarázata, hogy mikor melyiket... Általában az -l végűek régiek, de talán abból is van újabb keletű, a bankol például épp ilyen (lehet, hogy épp emiatt a kivételes volta miatt bántja egyesek nyelvérzékét...), talán a meginterjuvol sem számít réginek, de a seenel, ghostol, offol biztosan új szó...


Szóval kérdésem, hogy te látsz a két képző használata között olyan konkrét különbséget, amely alapján általánosan eldönthető, hogy melyik helyzethez melyik illik? Örülnék nekik, kíváncsi vagyok! :-)

Nekem még nem sikerült ilyen különbséget megfogalmaznom.

2023. ápr. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 TappancsMancs ***** válasza:
38%

Szerintem sem lehet kisütni, hogy melyik, mert mindkettő erőletett. És szerintem a bankoktól ered a "bankol" kifejezés is. :)


Nézzük meg mi a kiindulási szavunk:

bank


Ez egy üzlett típus, mégpedig pénzintézetként szokták megnevezni. Nézzünk hozzá más üzlett típusokat és hogyan lehet cselekvést illeszteni hozzájuk?


bank - bankol


élelmiszerüzlet - élelmiszerüzletel?

zöldségüzlet - zöldségüzletel?

pékárubolt - pékáruboltol?

textilüzlet - textilüzletel?

ruhabolt - ruhaboltol?

bútorbolt - bútorboltol?

cipőbolt - cipőboltozik?

könyvesbolt - könyvesboltol?

ékszerüzlet - ékszerüzletezik?

játékbolt - játékboltol?

gyógyszertár - gyógyszertárol?

barkácsbolt - barkácsboltol?


Nettó csacsiság. :) Erőltetett egy üzelt típushoz cselekvést társítani. Nyilván a bankoktól ered, illetve szerintem, a bankokkal való nem túl jó közviszony pozitivizáláshoz.

2023. ápr. 1. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
58%
Egyik szó sem létezik.
2023. ápr. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

#4

A pláza, a mozi szóhoz például a -z illik, a strandhoz az -l, a piachoz talán mindkettő.

2023. ápr. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
„Helyesni” mind a kettő helyes, arra ugyanis nincs semmilyen szabály, hogy -z vagy -l képzőt kell illeszteni egy adott szóhoz. Bringa úr remekül kifejtette, nem akarom megismételni (és szerintem nem is tudnám ilyen frappánsan). Tehát ez az „ahogy használjuk” tipikus esete.
2023. ápr. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Hintalow ***** válasza:
54%

Egyik sem.

"Banki szolgáltatást vesz igènybe"

Ennek legalább van èrtelme 😀

2023. ápr. 3. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:
67%

bocs, korrigálom magam:

helyes(abb) –> helyes(ebb)

XDDD

elpénecoltam a hangrendi illeszkedést, mert nem feccöltem bele azt az energiát, hogy csekkoljam küldés előtt... ;-)

(vö. [link] )

2023. ápr. 3. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

#4

Még pár kiegészítés: mekizünk, Burger King-ezünk, lipótizunk, zingezünk, vapianózunk stb. Ezek mind -z képzőt kapnak.

(6-os voltam)

2023. ápr. 3. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!