Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik ez a szó: pressedt...

Létezik ez a szó: pressedt vagy bepressedt?

Figyelt kérdés

Két ismerősömtől is hallottam ezt a szót, nem ismerik egymást, szóval nem egymástól hallották.

Az egyik ismerősöm Vajdaságból származik. A másik Moszkvában született, felnőtt korában költözött Budapestre, tökéletesen érti és beszélni a magyar nyelvet, félig magyar, félig orosz.


A neten kerestem ezeket a szavakat, de nem találtam, kivéve egy ember bejegyzésében, amelyikben használta.


Mindannyian a "poshadt" szó helyett használták. Nem hinném, hogy ez tájszólás, mert a szót használó emberek teljesen más helyről, már országból származnak. (Szerbia, Oroszország és Magyarország).


Most megkérdeztem a fiamtól, azonnal tudta a szó jelentését és azt mondta, hogy nem egyszer hallotta, de már nem emlékszik, hogy kitől. Viszont nem a kettő fent felsorolt ismerősömtől.


Ezért nem értem, miért nem található a neten?



#szó #poshadt #pressedt #bepreshedt #beposhadt
2023. okt. 25. 13:30
1 2
 1/12 BringaManó ***** válasza:
100%

én többet is találtam: [link]

(de én sem ismertem)

2023. okt. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezek szerint mégis létezik!
2023. okt. 25. 14:17
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én a "presvedt" szavat többször hallottam a szüleimtől, és a jelentése egyértelműen ugyanaz volt mint a pressedt szónak. (Szlovákia magyarlakta vidékén történt a dolog.)
2023. okt. 25. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
100%
Mi szoktuk használni ezt a szót. Nógrád megye.
2023. okt. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Mojjo ***** válasza:
100%

A kígyó meg közben felpessedt.

[link]

2023. okt. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés a "pressedt".

Ezt még nem hallottam, de nálunk Közép-Hevesben használatos a "pessedt". Vagy hogy pontosabb legyek, két t-vel szokták ejteni a tájszólással beszélők, mint általában minden "dt" végű szót. Pl. pessett körte, a tej megpessett.

2023. nov. 5. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 BringaManó ***** válasza:
100%
tudtommal magyarul minden mgh.+"dt" végű szó végén tt-t ejtünk, nem kell ehhez tájszólásban beszélni. (van más tapasztalat?)
2023. nov. 5. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
72%

7

Igen. Szerintem a legtöbb magyar úgy jelzésértékűen utal a d-re. Csak tájszólásban nyomják meg annyira a teljesen tisztán ejtett dupla tt-t.

Valami neve is van ennek, mikor egy kis szünetet tartunk a nem ejtett hang helyett, és utána nyomjuk meg az ejtett hangot.

2023. nov. 6. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:
100%

haladt, maradt, haladt, meredt, fonnyadt, töppedt...

ezeknek a végén a legtöbben nem hosszú t-t mondanak? te is?

hát ez meglep.

2023. nov. 6. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
80%

Mond ki ezeket a szavakat úgy, mintha a végükön leírva is tt lenne. Az a tt egész más, mint ez a tt. :)

A dt esetén a d helyén tartunk egy kis szünetet, aztán a tt-t nem nyomjuk meg annyira, mint ha leírva is tt lenne. Inkább csak másfél t-t ejtünk...

2023. nov. 6. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!