Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik ez a szó: pressedt...

Létezik ez a szó: pressedt vagy bepressedt?

Figyelt kérdés

Két ismerősömtől is hallottam ezt a szót, nem ismerik egymást, szóval nem egymástól hallották.

Az egyik ismerősöm Vajdaságból származik. A másik Moszkvában született, felnőtt korában költözött Budapestre, tökéletesen érti és beszélni a magyar nyelvet, félig magyar, félig orosz.


A neten kerestem ezeket a szavakat, de nem találtam, kivéve egy ember bejegyzésében, amelyikben használta.


Mindannyian a "poshadt" szó helyett használták. Nem hinném, hogy ez tájszólás, mert a szót használó emberek teljesen más helyről, már országból származnak. (Szerbia, Oroszország és Magyarország).


Most megkérdeztem a fiamtól, azonnal tudta a szó jelentését és azt mondta, hogy nem egyszer hallotta, de már nem emlékszik, hogy kitől. Viszont nem a kettő fent felsorolt ismerősömtől.


Ezért nem értem, miért nem található a neten?



#szó #poshadt #pressedt #bepreshedt #beposhadt
2023. okt. 25. 13:30
1 2
 11/12 BringaManó ***** válasza:
58%

Hát bevallom, hogy én ezt nem érzékelem... De lehet, hogy bennem van a hiba.

Kíváncsi vagyok: többiek, ti máshogy ejtitek a kétfélét?


IveTT áthalaDT a szivárvány alaTT – aztán elsápaDT, mielőTT megdermeDT...

TúléreTT, fonnyaDT, összetöppeDT, megráncosodoTT, összeaszoTT szőlőszemeket is megeveTT.

Hiába fényesítettem, maTT maraDT a felület.


- - -


"Valami neve is van ennek, mikor egy kis szünetet tartunk a nem ejtett hang helyett, és utána nyomjuk meg az ejtett hangot.":


Nem tudom, mi ez (sajnos nem vagyok nyelvész), de ez biztosan erről szól?... Biztos, hoyg a magyar nyevlben van ez?... :-)

Én ott tartok ("iskolás" szinten), hogy a mindenféle msh.-törvények alapján ezeknél egyszerűen dt -> tt lesz ejtésben, és magam is ezt tapasztalom, ha kimondom. Nálatok máshogy van?

2023. nov. 8. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Ez a tt-ejtés egy leegyszerűsített dolog szerintem. Mivel az átlagembernek ilyesmit nem lehet elmagyarázni, meg se érti. Ahogy az angol th (thing) kiejtését se tudja értelmezni sok magyar ember, mert nem tanulta meg ez a hangot.

Egy hónapja hallottam egy nyelvésztől a tévében, hogy a babák csecsemőkorban, 4 hónapos kortól tanulják a környezetükben használt hangokat. Akik pl. az ë hangot nem tanulják meg, azok felnőtt korban egyszerűen fel se ismerik az ë-ző beszédben, hogy melyik ë, és melyik e. Ez a nyelvész is mondta, hogy ő se ismeri fel, csak onnan tud róla, hogy tanulta...

Szóval, lehet, hogy a te környezetedben másként használják, vagy valami, ezért nem érzed a különbséget.

Nekem a nagyszüleim, meg a környezetemben élő öregek annak idején teljesen egyértelmű tt-t ejtettek dt helyett. A fiatalabbak, ill. manapság már szinte mindenki máshogy ejti a dt helyett a tt-t, mint anno az öregek. Én pedig a normál beszédben meg tudom különböztetni az alatt és a haladt szavak végein ejtett hangokat.

2023. nov. 9. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!