Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni a...

Hogyan kell helyesen írni a követekezőt: Dvořáktól, vagy Dvořak-tól. Esetleg Dvorák-tól[az ř elhagyásával]?

Figyelt kérdés

Egy csehországi oldalon, bizonyos jazykova poradňán is néztem, de konkrétumot nem írnak ott a nagyszerű zeneszerzőről, sajnos. Ott csak a ragozását mutatják be az eseteken keresztül, a helyesírást nem. Pedig fontos. Köszönöm a segítséget!

Privát formában is várom!



dec. 25. 19:59
A kérdező szavazást indított:
Első forma szerint
Második forma szerint
Harmadik lehetőség
19 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
39%

A második forma is helyes, ha valamilyen megfontolásból szeretnénk félreérthetetlen pontossággal leközölni az illető nevét az irományunkban.


A harmadik formát akkor választhatjuk, ha a gépi írásnál nincs megfelelő ékezetkészletünk, és nem is kell túlzottan adni a szabatosságra.

dec. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 BringaManó ***** válasza:
75%

#0: Természetesen bárhogy szabad írni, de a szabályos az első.

A szavazást nem egészen értem: miről szól? Hogy melyik tetszik?... Melyiket írnám én?...

(Csak mert a _szabályos_ írásmód biztos nem "véleménykérdés", arra "konkrét" válasz van, nem volna értelme szavazni róla.)

Amúgy annyira azért nem fontos a helyesírás, ne essünk túlzásba. :-)


#1: Nem értem, mi alapján szabályos kötőjellel? És mióta? Lemaradtam valami friss változásról?...

dec. 26. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%

BringaManó - nem a kötőjelre koncentráltam, hanem arra, hogy pontosan be van tartva az eredeti írásmód.


Szerintem a kötőjel használata is indokolt lehet (bár lehet, hogy nem szabályos), hisz egy cseh szó keveredik a magyar ragozással, ezért így mindenki jól érti a leírtakat.

dec. 26. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem a kötőjel használata is indokolt lehet"

A Magyar Helyesírás Szabályai szerint pedig nem.

dec. 26. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
62%

#3: "nem a kötőjelre koncentráltam, hanem arra, hogy pontosan be van tartva az eredeti írásmód"


A név eredeti írásmódjának szempontjából is az első a nyerő, mert "á"-val írandó. Koncentrálj jobban. :-)


"Szerintem a kötőjel használata is indokolt lehet"


Persze, sokszor én is úgy érzem, hogy érthetőbb a dolog, ha kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot, és ezért sokszor úgy írom én is.


"(bár lehet, hogy nem szabályos)"


Nem "lehet", hanem biztos, hogy nem szabályos. De általában nem olyan fontos szabályosan írni. :-)


"hisz egy cseh szó keveredik a magyar ragozással, ezért így mindenki jól érti a leírtakat."


Világos, de a szabályzat is világosan írja, hogy ez még önmagában kevés a kötőjelhez:

"215. Az idegen írásmód szerint írt közszavakhoz és tulajdonnevekhez általában ugyanúgy közvetlenül (tehát kötőjel nélkül) kapcsoljuk a toldalékokat, mint a magyar szavakhoz és tulajdonnevekhez"


(Aztán leírja azt is, hogy mikor nem, de a Dvořák név nem tartozik ezek közé.)

dec. 26. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 veterán vas ***** válasza:
76%

Nem vagyok olyan nyelvtudor mint az előttem írók, ezért az ilyen bizonytalan helyzetekben inkább a harmadik utat választom, kikerülön az idegen név ragozása/toldalékozása kérdést.

Tehát nem Dvoraktól vagy Dvorak-tól hallgatok, hanem Dvorak Új Világ szimfóniáját hallgatom.


/föltéve, hogy jól értelmeztem a kérdést/😉

dec. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
100%

Szerencsére általában nem kötelező helyesen írni, így bizonyára ritkán kerülsz olyan helyzetbe, hogy át "kell" fogalmazni... :-)


(Amúgy sem hangzik valami jól, hogy csak amiatt kell átfogalmaznod valamit, mert helyesírási nehézségek adódnak... A helyesírás miatti ilyen fokú aggódást én meghagynám a korrektoroknak, újságíróknak, címfestőknek... :-)

dec. 26. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
86%

Dvořáktól a helyes forma. A kötőjel itt egyértelműen hiba, mert a szó végén nincs néma hangzó, és az utolsó kiejtett hangot nem magyarban szokatlan betűcsoport jelöli.


A mellékjelek elhagyását nem értem, mi indokolná. Arra csak akkor „vetemedünk”, ha nyomdatechnikai, keresőoptimalizálási vagy egyéb okok kényszerítenek rá.

dec. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
53%

Idegen szavak toldalékolásánál a kulcs:

Ha az utolsó hang ugyanúgy van jelölve, ahogy Magyarban volna, egybeírandó.

(pl.: "Másold ki abból a fieldből.")

Ha az utolsó hang máshogy van jelölve, mint ahogy Magyarban volna, kötőjellel írandó.

(pl.: "Tartsd magad a fair play-hez!")


Mivel Dvořák nevében a 'k' betű ugyanazt a hangot jelöli, amelyet magyarban is, a neve kötőjel nélkül toldalékolandó, azaz "Dvořáktól" a helyes írásmód.

febr. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:

#9: A dolog sajnos nem ilyen egyszerű... A szótár szerint: Faradayjel.

Te mivel támasztod alá a "fair play-hez" írásmódot?


(A szabálypont egyébként így szól:

217.a) "Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékokat mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez, például: guillotine-t, monsieur-nek; Glasgow-ban, Loire-on, Montesquieu-nek, Montreux-ig, Peugeot-t, Rousseau-val, Voltaire-é. – Kivétel: Anjouk."

A szó végi, "éj"-nek ejtett "ay" ezek szerint nem számít bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan megoldásnak.)

febr. 15. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!