Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Újraindul vagy újra indul?

Újraindul vagy újra indul?

Figyelt kérdés

Mindkettő helyesnek tűnik, de én jelentésbeli különbséget érzek.

Pl. ma a híradóban: "Botka László újraindul a polgármesteri posztért."

Én ezt így furcsának, hibásnak érzem. Szerintem újraindul pl. a számítógépem egy áramszünet után, Botka pedig újra indul a posztért.

Mit gondoltok?



ápr. 15. 23:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Én is így gondolom mint te.
ápr. 15. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
9%

"Az „újra” igekötőt és az „indul” igét egybeírjuk az alábbi szabály alapján:

Az igekötőt és az igét egybeírjuk, ha az igekötő a saját igéje előtt áll. [AkH11-131a]"

[link]

ápr. 16. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Viszont ha az "újra" határozószó, akkor külön is írható:

"újra indul, újraindul

2020. 04. 26.


Májustól újra + indul az élet. Helyes lehet egybe- és különírva is?

Mindkettő helyes, a hangsúlyviszonyoktól függ hogy igekötőnek vagy határozószónak tekintjük: Májustól újraindul/ újra indul az élet. (MKné)"

[link]

ápr. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Jól gondolod.
ápr. 16. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
53%

Én ugyanígy látom. Közel húsz éve vagyok hivatásos szöveggondozó, az általad említettnél én sem tudtam volna szemléletesebb példát hozni.


A #2-es válasz szerzőjének motivációját nem értem. Nem tudja a választ, és egy buta algoritmustól idéz, amit a kérdező is meg tudott volna nézni kb. 10 másodperc alatt, de ő inkább feltett egy kérdést hozzáértő embereknek.

ápr. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

#5: A #2-es és a #3-as hozzászóló vagyok.

Beidéztem az MTA hivatalos álláspontját ebben a témában, belinkelve a forrásokat - mint általában egy tudományos vitában szokás. Erre le lettem pontozva, ok, indoklás cáfolat nélkül. Ennyit a gyakori kérdések közönségéről, szégyelljék magukat, gazemberek!

ápr. 16. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves sértődött válaszadó!


A #2-es hozzászólás nem személyes okokból, kicseszésből, kicsinyeskedésből vagy más okból kapott ennyire rossz értékelést, hanem mert egész egyszerűen nem hasznos. A helyesiras.mta.hu oldalt nyilvánvalóan a kérdező is ismeri, és minden bizonnyal azzal is tisztában van, hogy csak egy igen nagy hibaszázalékkal dolgozó buta algoritmus dolgozik rajta. Ez nem hivatalos MTA-állásfoglalás! Ráadásul a link mellett semmi indokolás nincs, csak a helytelen válasz.


Ezzel szemben a #3-as hozzászólásod kifejezetten hasznos (mint azt az értékelés is mutatja), mert ott helyes válasz szerepel, megindokolva.


Üdv:

#5-ös

ápr. 16. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
28%

" A helyesiras.mta.hu oldalt nyilvánvalóan a kérdező is ismeri"

Vágyvezérelt gondolkodás érvelési hiba, a kérdező ezt sehol nem állította.


"azzal is tisztában van, hogy"

Ezt sem állította.


"Ez nem hivatalos MTA-állásfoglalás!"

A magyar helyesírás szabályainak 11. kiadását az MTA adta ki, az alkalmazást ők fejlesztették ki.


"Ráadásul a link mellett semmi indokolás nincs, csak a helytelen válasz."

De, helyes a válasz, pont a #3-as hozzászólásom idézete támasztja ezt alá: ha igekötőnek használják, akkor egybeírjuk.

ápr. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:
67%

ne erősködj, beégtél, mondd, hogy "bocs, hülyén jött ki", és menjünk tovább...


(nem jelezted, hogy tiéd mindkét válasz, csak írtál egy haszontalan – sőt ebben a formában megtévesztő – maflaságot egy buta géptől, meg egy hasznos, értelmes választ – ennek megfelelően lettek pontozva is. a hiszti meg a gazemberezés helyett én inkább elgondolkodnék a helyedben, hogy mit szúrtam el, jobbulást.)

ápr. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

#9: Argumentum ad hominem érvelési hiba.


"nem jelezted, hogy tiéd mindkét válasz"

Lényegtelen.

Mindkét válasz helyes, forrásokkal alátámasztott, az utóbbi alátámasztja az előbbit.

ápr. 16. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!