Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Unszimpatikus vagy antipatikus?

Unszimpatikus vagy antipatikus?

Figyelt kérdés
mármint létezik mindkét kifejezés? mert sokan mondják hogy olyan hogy unszimnatikus nincs
2009. nov. 18. 16:53
1 2
 11/18 anonim válasza:
50%
Egyszerűen megőrülök, amikor valakitől az "unszimpatikus" szót hallom! Felbosszant...persze tudom, hogy mit jelent, de annyira helytelen, ennek a szónak nem is szabadna léteznie. Az emberek nem is nagyon ismerik azt a szót, hogy "antipatikus". Azt, hogy "rokonszenves" és "ellenszenves" pedig végképp nem. Sajnos. Nem is figyelnek, mit mondanak, nem ügyelnek a nyelvhelyességre, csak gyorsan eldarálják a mondanivalójukat. Ezért tűzdelik tele a mondanivalójukat az "unszimpatikus", a "deviszont" és a hasonló szavakkal. 17/L
2013. jan. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim válasza:
100%
Nekünk a magyar tanár mondta anno, hogy olyan hogy unszimpatikus nincs! Még meg is lepődött mikor először hallotta valakitől, hogy mi ez a szó.
2013. márc. 19. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim válasza:
64%
de olyan van, hogy garden party, meg valentin nap, meg szupercella...aki az unszimpatikustól lesz ideges, akkor ettől egyenesen agyvérzést kéne kapnia.
2013. jún. 29. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:
79%

Ennyi erővel abba is bele lehetne kötni, hogy miért mondjuk azt, hogy ki/lecserélték a zárat, abban az esetben is, ha ezt a műveletet csak egy ember végezte.


Egyébként manapság már teljesen elterjedt az unszimpatikus szó, és egyre többször használják az anti-t egyfajta ellenséges viszonyra valamivel szemben (nem pedig csak az adott szó ellentétének kifejezésére). Én mai gyerek vagyok, körülöttem rengetegen használják az unszimpatikus kifejezést (az ellenszenvessel együtt, tehát nem felejtődött el az sem), úgyhogy nekem ez a megszokott, és az antipatikusról pedig valami elvadult gyógyszerész-ellenes figura ugrik be.



Többször hallottam (és zavar is), hogy a patetikust úgy használják, mint az angolban, holott egyáltalán nem ugyanaz a jelentése magyarul, mint angolul. Ez is jövevényszó (latin-görög eredetű, többek között szenvedélyest jelent), azonban az angol pathetic is ugyanazon latin és görög szavakból származik, csak teljesen más, 'érzelemmentes' (esetleg szánalmas) jelentéssel. Talán ők értelmezték máshogy a forrást, talán mi, de a lényeg ugyanaz: létezik két (közel) azonos alakú, ám más nyelvű szó, más jelentéssel, azonos gyökerekkel.

A társadalom, a világ, a tudomány, az ország (khmm) fejlődik, és a nyelv velük fejlődik. Nap, mint nap létrejönnek új szavak, amelyek vagy elfelejtődnek, vagy megmaradnak. Más szavak megváltoznak, esetleg kialakulnak szavak, melyek pontosan ugyanazzal a jelentéssel bírnak. Hiszen a változás a a fejlődés kulcsa.

Vannak olyan kifejezések is, melyek, ha belegondolunk, teljesen értelmetlenek, mégis értjük őket (fészkes fene, stb.), fölösleges beléjük kötni (ez is).


Visszatérve a szimpatikusra, az un-t úgy is föl lehet fogni, hogy csak egy tagadószavacska, és azt fejezzük ki vele, hogy NEM szimpatikus. Időközben utánanéztem az ÉKsz-ban, és mind a kettő alak benne van, szóval teljesen legális és HELYES bármelyik alakot használni.

2013. aug. 21. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim válasza:
ELLENSZENVES
2013. nov. 20. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:
38%
Patikus jelentése: gyógyszerész, akkor az antipatikus meg a gyógyszerész ellenes: antigyógyszerész :D
2013. dec. 13. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
35%
Hát nem tudom, milyen értelmező kéziszótárat néztél, mert nincs benne az, hogy unszimpatikus
2016. dec. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

#17 2016-12-31 15:43

Hát, kedves barátom, akkor vegyél egy szemüveget, mert bizony, benne van ám. Amennyiben azonban nem hiszed, el itt a bizonyíték (segítség: az első szócikk lesz az):

[link]

;)

2017. jan. 6. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!