Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják sokan ly-os jével...

Miért írják sokan ly-os jével a muszájt?

Figyelt kérdés
2010. febr. 25. 12:33
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
100%

Na én egészen gimis felvételiig írtam így, ly-al. Aztán amikor kijavították láttam, hogy nem így kell és azóta jól írom, viszont rengetegen az ly-os megoldást tartják helyesnek, nekem is erre áll az ujjam. De hát ez van.

Apropó a mindig-et én is folyton í-vel akarom írni.

2010. febr. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
100%

Én már láttam ilyeneket is itt:

-valyon

-mijen, ojan... (bár azt hiszem, ez most valami divat...:S)

-hály

2010. febr. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim válasza:
100%
Én pl. azért írtam a főiskoláig ly-nal, mert soha nem javított ki előtte senki. Jeles voltam addig is nyelvtanból, de soha nem került rá sor, hogy leírtam volna és a tanárom kijavította volna. Amit én sem értek, hogy nagyon sokat olvastam is, és hogyhogy nem tűnt fel addig, hogy könyvekben j-vel van írva... A "mindig" ugyanez a sztori. Ugyanúgy a fősulin tanultam meg rendesen leírni. Gáz.
2010. febr. 25. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
83%
Képzeljétek el! Matek tanárom azt írta fel a táblára, hogy mindíg. :D Angol tanárom, pedig kifelyezések. X)
2010. febr. 25. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
67%

A legjobb a következő:

- "Nem vagyok hüje!"


:-)))

2010. febr. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
50%
jééé cenzúrázták a kérdést.:D
2010. febr. 25. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert a hangzása alapján keverik az uszály, harkály, király, sirály, lapály stb jellegű szavainkkal (-ály végű főnevek nagyon sokszor ly), pedig vannak rendes magyar kivételek (lakáj), meg idegen eredetű kivételek (papagáj).

A muszáj meg ráadásul nem is főnév.

2010. febr. 25. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 Zümy ***** válasza:
100%
az idegen nyelvből származó magyar neveket általában j-vel írjuk (pl.bojler,muszáj--a német müsszen szóból amit nem tudom,hogy hogyan kell írni mert angolos vagyok :D)
2010. febr. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 Zümy ***** válasza:
74%
magyar szavakat* bocs álmos vok :D
2010. febr. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
74%

Azért, mert valahogy kimaradt a gyakorló szavak közül, amikor a j-ly megkülönböztetést tanultuk, ezért analógiákra hagyatkozva valóban az ly látszik helyesnek. Pedig még a helyesírás-ellenőrző is aláhúzza.


Egyébként: [link]

2010. febr. 26. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!