Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A múltban kik próbálták meg...

A múltban kik próbálták meg azt megcáfolni, hogy bizonyos jövevényszavak a magyarban szláv eredetűek?

Figyelt kérdés

Egy múlt századi tanulmányban bukkantam rá, miszerint Magyarországon bizonyos körök tagadták, hogy a magyar nyelvnek szláv eredetű jövevényszavai lennének. A tanulmány csak arra tért ki, hogy melyek ezek a bizonyos szavak (többnyire mezőgazdasághoz köthető kifejezések), de arra nem, hogy kik akarják ezt megkérdőjelezni, viszont utal arra, hogy ezt sovinizmusból teszik.


Konkrétan kik voltak olyanok magyar részről akik a 19. század végén és a 20. század elején ezt igyekeztek letagadni? Volt-e köztük tudós? Mivel magyar tudósok is rendszerint elfogadták, hogy a mezőgazdasági kifejezések jelentős része szláv eredetű.



2022. jan. 6. 15:17
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/107 anonim ***** válasza:
64%
Nem csak a az indoeurópai nyelvekben találhatók meg a kérdéses szavak sok esetben, hanem a törökben is , perzsában és más keleti nyelvekben van amikor a héberben is. Nem lehet azt megállapítani, hogy mi átvettünk szlávoktól szavakat, ha ugyanazok a szavak a perzsában és a törökben is meg vannak.
2022. jan. 6. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/107 A kérdező kommentje:

Elfelejted, hogy a perzsa indoeurópai, ami hatással volt a török nyelvre. A hébert is érték indoeurópai hatások. A magyarok nem érintkeztek sem perzsákkal, sem héberekkel, törökökkel meg olyanokkal, akikre a perzsák nem hatottak. A magyarok szlávokkal érintkeztek a Kárpát-medencében. Erre forrásos és régészeti bizonyítékok is bőven akadnak. Ebből nyugodtan lehet állítani a szláv hatást.

Fel kéne már végre fogni, hogy nem indoeurópai nyelv magyar és nem lehet ilyen összehasonlítás alapján, hogy ez meg az van a szanszkrit, francia, perzsa, svéd nyelvben, mint a szlávban, mert ha indoeurópai nyelvek természetes, hogy így van. A magyarnál kizárt, főleg mezőgazdaság területén, miután évszázadokig nomádok voltak a magyarok.

2022. jan. 6. 17:30
 13/107 anonim ***** válasza:
52%
Lehet, hogy a magyar nyelvben is ugyanúgy megvolt az a szó nagyon régtől fogva, amikor még a magyarok ősei érintkeztek, érintkezhettek azokkal a keleti népekkel vagy ha közvetlenül nem érintkeztek, akkor áttételesen érintkeztek más népekkel: baskírokkal, kazárokkal, türkökkel, hunokkal, szkítákkal stb. A szkíták lehettek a magyarok egyik ősei is, ők sok mindenkivel érintkeztek. A másik dolog meg az, hogy ha át is vettünk szavakat, az nem jelenti azt, hogy nem ismertük azt a dolgot, azt a foglalkozást és nem volt rá saját szavunk. Ilyen például a pék szó, amelyet lehet, hogy átvettünk, de volt rá saját szavunk is: sütő. Csak idővel a pék szó kiszorította. A nomadizálás sosem jentette azt, hogy egyáltalán nem műveltek földeket, mert nem mindenki nomadizált, hanem a családban, nemzetségben voltak akik nem mozdultak el, és ott művelték a földeket, kisiparosok voltak és egyéb tevékenységet végeztek.
2022. jan. 6. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/107 A kérdező kommentje:
Mégis hol? Hogyan? Az áttételes érintkezés irtó kevés ahhoz, mert ezer-ezer mérföld távolságra levő, más életformát folytató nép, amelynek nincs szüksége erre vagy arra az eszközre nagyon valószínűtlen, hogy átveszi. Nem lehet mostani viszonyokat és igényeket átvetíteni arra a korra. Az hogy hallanak ettől erről az eszközről valamit a másiktól, aki ezt attól hallotta, aki megint valakitől vette, nem bír jelentősséggel, mert ha az illetőnek nincs szüksége rá, nem használja. Ez így bizonyíthatatlan. Az ilyet csak írásos forrásokkal lehet alátámasztani.
2022. jan. 6. 17:47
 15/107 anonim ***** válasza:
52%
Nem kellett nekünk átvenni ahhoz szavakat ezektől a népektől, hogy ugyanaz a szó a mi nyelvünkben is meg legyen, mert pl a szkíta nép és nyelv mindezeket a szavakat örökül hagyhatta sok népre, sok utódra, akik között lehettek az indoeurópai népek is és mi is.A magyarok minden foglalkozást ugyanúgy űztek, mit az indoeurópaiak. Ha mégis átvettünk tőlük szavakat, az csak színesítette a nyelvünket, mert nekünk is meg volt mindenre eleve vagy a saját szavunk vagy közös szavak, amelyeket más népek is ismertek. Rengeteg tájnyelvi szó máig fennmaradt bizonyos eldugott, falvakban és az ott használt szavak régebben elterjedtebbek vagy általánosabbak lehettek csak a modern nyugati kifejezések háttérbe szorították. Most is van ilyen: Komputer-számítógép. Apropó, ki találta fel a számítógépet? Indoeurópai vagy magyar?
2022. jan. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/107 A kérdező kommentje:

Ez mind-mind spekuláció. A mesterségeket a magyarok is rendre más népektől vették át és meghonosították a kifejezéseiket. A szkíták nyelve meg szinte nem ismert, hogyan lehet akkor ilyen következtetést levonni?

És ha már tájnyelvekről van szó, azokban régen még nagyobb volt a szláv hatás. És a tájnyelveket meg nem az angol nyelv szorította háttérbe, hanem a magyar irodalmi nyelv. Az irodalmi nyelv meg törekedett nyelvtisztaságra és ezen oknál kifolyólag sok mesterséges szót alkotott, a tájnyelvi kifejezéseket meg kifejezetten azért került, mert sok volt benne az idegen szó. Ezért nem került bele a magyar írott nyelvbe a szurutyka, amely tájszó, azonkívül a szláv sirek-ből van.

Az, hogy ki találta fel a számítógépet nem nyom semmit a latban, mert nem magyar nyelvet használt ahhoz. Szent István Intelmei is latinul vannak, nem magyarul.

2022. jan. 6. 18:09
 17/107 A kérdező kommentje:
Tovább nézve az említett Czuczor-szótárat szembeötlő, hogy kb. azután keletkezett, miután a magyar tudósi kör megismerte Franz Miklosich értekezését, aki valószínűleg elsőként vizsgálta a magyar nyelv szláv jövevényszavait. Nemcsak az írott nyelvet, hanem a tájnyelveket is figyelembe vette ennél. Talán nem véletlen, hogy mindjárt ez után keletkezett a Czuczor-szótár. De ezek az állítások már akkor tarthatatlanok lehettek, hiszen az indoeurópai nyelv fogalmát már akkoriban is ismerték és pontosan tudták, hogy a magyar nem tartozik azok közé.
2022. jan. 6. 18:16
 18/107 anonim ***** válasza:
0%
Az a spekuláció, amit te állítasz. A magyarok genetikailag rokonai, leszármazottai a szkítáknak. Akkor ugyan miért ne örökölhettek meg tőlük szavakat is a leszármazók? Ez teljesen életszerű elképzelés. Az irodalmi nyelv már sok esetben azokat a szavakat tette általánossá, amelyeket átvettünk. Miért nem sütőnek mondjuk máig a pékeket, amikor a középkorban még így nevezték őket? Dehogy sok benne a szláv szó, inkább kevesebb vagy semennyi. Lugossy József a szerdék, szüredék szókkal hozza párhuzamba a szurutyka szót. Teljesen logikus elképzelés. Miért ne használt volna magyar nyelvet a magyar feltaláló? Ezt nem értem.
2022. jan. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/107 anonim ***** válasza:
52%
Az a Miklosich nevű úriember ugyan olyan jól ismerte a magyar nyelvet, mint Czuczor? Nem is tudott egyáltalán. Úgyhogy legjobb, ha az fogadjuk el igaznak, amely az ő szótárukban benne van.
2022. jan. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/107 A kérdező kommentje:

Ne bolondozzál már ilyennel, hát ez röhej összekapcsolni a genetikát a nyelvészettel. A nyelvátadás nem genetikai úton történik, hanem szociális-társadalmi közeg keretein belül. Kiraksz egy akármilyen nemzetiségű kisgyereket, aki alig gügyög, szerencsés esetben Maugliként felnő az állatok között, de beszélni nem fogja azt a nyelvet, amit a szülőanyja beszélt.

Ez totális képtelenség. A genetika csak a származást segít felderíteni, nem a nyelveredetet és nem ad magyarázatot semmilyen módon a nyelvfejlődésre. Ezt felejtsd el.

A kirgizek is ma kipcsák-török nyelvet beszélnek, amilyen a kunok nyelve is volt, de a kirgizek nem török eredetű nép. Az őskirgizek olyan népekkel álltak rokonságban, mint a Csukcs-félszigeten élő népek. Kínában van egy kicsi etnikai csoport, a jenyiszeji kirgizek, akik még vélhetően az őskirgiz nyelvet beszélik.

A lappok sem voltak finnugor nép, csak átvették a nyelvet. A genetikájuk alapján szintén az őskirgizekkel, csukcsokkal és más paleoszibériai népekkel állhattak rokonságban.

2022. jan. 6. 18:27
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!