Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A múltban kik próbálták meg...

A múltban kik próbálták meg azt megcáfolni, hogy bizonyos jövevényszavak a magyarban szláv eredetűek?

Figyelt kérdés

Egy múlt századi tanulmányban bukkantam rá, miszerint Magyarországon bizonyos körök tagadták, hogy a magyar nyelvnek szláv eredetű jövevényszavai lennének. A tanulmány csak arra tért ki, hogy melyek ezek a bizonyos szavak (többnyire mezőgazdasághoz köthető kifejezések), de arra nem, hogy kik akarják ezt megkérdőjelezni, viszont utal arra, hogy ezt sovinizmusból teszik.


Konkrétan kik voltak olyanok magyar részről akik a 19. század végén és a 20. század elején ezt igyekeztek letagadni? Volt-e köztük tudós? Mivel magyar tudósok is rendszerint elfogadták, hogy a mezőgazdasági kifejezések jelentős része szláv eredetű.



2022. jan. 6. 15:17
 61/107 A kérdező kommentje:

a szerb ugyanúgy délszláv nép és az nem igaz, hogy csak pásztorkodással foglalkozott, mert igenis foglalkoztak földműveléssel már a régi időkben, ugyanis a Morava folyó vidékén élve van ott termőföld is.

Ezek a mezőgazdasági szavak olyanok, hogy rendszerint megtalálhatóak a legtöbb szláv nyelvben, mivel akkoriban alakulhattak ki, amikor a szláv csoportok között még viszonylag vékony nyelvi határvonal volt.

Azt persze nehéz megállapítani, hogy mely szláv csoportok hatottak a magyarokra, lehetséges, hogy mindegyik. Azonban, hogy pontosan melyik melyiktől való, azt már kideríteni talán nem is lehet.

2022. jan. 10. 14:01
 62/107 anonim ***** válasza:
62%

A szláv népek óriási területen szóródtak szét, és a korábban ott élő népekkel már korán elkeveredtek. Éppen ezért genetikailag távolabb állnak egymástól (kevésbé rokonok) mint a Germán népek.

Ezt pontosan lehet látni olyan géntérképeken melyek különböző népek genetikai távolságait ábrázolják. Genetikailag egy Cseh közelebb áll egy osztrákhoz vagy némethez mint egy oroszhoz vagy ukránhoz. Egy Horvát (pláne szlavónai) genetikai felépítését tekintve közelebb áll a magyarhoz is mint amennyire a szerbhez. A délszláv népeknek nem volt közösen érthető nyelvük a 19.századi politikai döntésig. Egy szerb nem értette meg magát egy Horváttal. Egy szlavóniai nem értette rendesen a Dalmátot. De egy koszovói délszerb sem értette a Vajdaságban élő szerbet igazán.


1850-ben a nyelvészek között politikai döntés született, egy olyan nyelvjárást választottak amit a későbbiekben minden iskolában oktatni és terjeszteni fognak.

„Bécsi megegyezés”-ben, amelyet hét horvát és szerb értelmiségi (köztük Vuk Karadžić is) írt alá 1850-ben, Franc Miklošič szlovén nyelvész kezdeményezésére. Ebben megállapodtak néhány, a horvát és a szerb nyelvre vonatkozó közös normában.

2022. jan. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/107 A kérdező kommentje:
Ennek már megint mi köze a génekhez? A szlávok nyelvileg nem voltak még eltérőek egymástól a kora középkorban, ezért tudták általánosan használni a Cirill-Metód-féle egyházi szlávot. Amiről te beszélsz sokkal korábban következett be. A szláv mezőgazdasági terminológia is akkor alakulhatott ki, amikor a szláv nyelvek még nem tértek el egymástól jelentős mértékben.
2022. jan. 10. 16:00
 64/107 anonim ***** válasza:
62%

Úgy látszik te alapjaiban nem érted a kérdést.


" A szlávok nyelvileg nem voltak még eltérőek egymástól a kora középkorban,"

De amikor a magyar állam megszületett, megváltoztak az életviszonyaik és életmódjuk is.


A szerbek hasonlóan más Ortodox szlávokhoz a fél-ázsiai civilizáció részei lettek, ami nem sok jóval kecsegtetett a szociális társadalmi és kulturális fejlődésük szempontjából, egy olyan gyanakvó irigy és fukar mesterrel mint Bizánc.


Ezen a durva fél-ázsiai elmaradottság okairól és részleteiről itt olvashatsz, javaslom a magyarázószöveg mellett a 16 pont szó szerinti bemagolását, mert aranyat ér.


Jó olvasást: [link]

2022. jan. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/107 A kérdező kommentje:

Nem a magyar állam eredményezte a szláv nyelvek szétvállását. Ez a magyarokkal, vagy anélkül, de másképp indult meg a szláv nyelvek szétválása, mivel a szlávok is alapítottak önálló államokat.

Blogot én is szoktam amúgy írni, de általában a véleményem fejtem ki rajta és nem tudományos munkaként tekintek rá. Ha tudományos munkát írok, akkor azt olyan helyen jelentetem meg. Ennél fogva, hogy ezt a blogot hitelesnek vegyem...

2022. jan. 10. 21:05
 66/107 anonim ***** válasza:

"Nem a magyar állam eredményezte a szláv nyelvek szétvállását. Ez a magyarokkal, vagy anélkül, de másképp indult meg a szláv nyelvek szétválása, mivel a szlávok is alapítottak önálló államokat."


Ez szalmabáb érvelési hiba volt.


Blogot én is szoktam amúgy írni, de általában a véleményem fejtem ki rajta és nem tudományos munkaként tekintek rá. Ha tudományos munkát írok, akkor azt olyan helyen jelentetem meg. Ennél fogva, hogy ezt a blogot hitelesnek vegyem...


Van ott jópár referencia a fél-ázsiai azaz ortodox civilizációról. Miért nem olvasgattad el a linkeket amik a hivatkozásoknál voltak?

Vagy csak olyasmit olvasol el szemellenzősként ami számodra szimpatikus? Ez viszont így már nem egy felnőtt ember hozzáállása a valósághoz.

2022. jan. 11. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/107 A kérdező kommentje:
Most már szerintem úgy is ott tartunk, hogy állami szintre fogják ezt piedesztálni, mert a közelgő Királyok és szentek tárlatból szándékosan távolítottak el szlávokról szóló részeket és a vezetést egy blogoló amatőrre bízták, akinek képesítése sincs.
2022. jan. 11. 15:42
 68/107 anonim ***** válasza:
62%
67-es? Miért írsz off-topic szövegeket? Mert elvesztetted velem szemben a vitát?
2022. jan. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/107 A kérdező kommentje:
Miről kéne vitázni? Vannak jól igazolt tények, de erről tudomást se veszel.
2022. jan. 13. 12:17
 70/107 anonim ***** válasza:
62%
Milyen tények? Hogy a szláv többnyire csak egy nyelvcsalád szintet üt meg a durva keveredések miatt? Ellenben az európai germán népek nemcsak egy nyelvcsaládba tartoznak, de genetikailag is közel állnak egymáshoz? Miért fáj ez neked? Csak nem pánszlávista rasszista eszéket vallasz a 19.század eleji nemzeti ébredés korszakából?
2022. jan. 13. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!