Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A múltban kik próbálták meg...

A múltban kik próbálták meg azt megcáfolni, hogy bizonyos jövevényszavak a magyarban szláv eredetűek?

Figyelt kérdés

Egy múlt századi tanulmányban bukkantam rá, miszerint Magyarországon bizonyos körök tagadták, hogy a magyar nyelvnek szláv eredetű jövevényszavai lennének. A tanulmány csak arra tért ki, hogy melyek ezek a bizonyos szavak (többnyire mezőgazdasághoz köthető kifejezések), de arra nem, hogy kik akarják ezt megkérdőjelezni, viszont utal arra, hogy ezt sovinizmusból teszik.


Konkrétan kik voltak olyanok magyar részről akik a 19. század végén és a 20. század elején ezt igyekeztek letagadni? Volt-e köztük tudós? Mivel magyar tudósok is rendszerint elfogadták, hogy a mezőgazdasági kifejezések jelentős része szláv eredetű.



2022. jan. 6. 15:17
 51/107 A kérdező kommentje:
A másképp gondolkodásból nem lehet tudományt csinálni, mert oda nem másképp gondolkodás kell, hanem a tények alapján kell eljárni. És a tudomány egyértelmű, bizonyított, tényleges eredménye, hogy a genetika és a nyelvészet nem fedi egymást. És ez utóbbi sorokból is látszik, hogy a finnugor népek mint primitívek nemdebár, a magyarok meg felsőbbrendűek: ez a fajta torz, valótlan és nihil gondolkodásmód a jellemző. És ez nem bizonyítóerejű, a finnugor tényállást nem fogja soha megkérdőjelezni.
2022. jan. 8. 16:20
 52/107 anonim ***** válasza:
Csak abból lehet tudományt csinálni, amit meg lehet cáfolni, ha meg van engedve, hogy cáfolni lehessen, és hogy a cáfolatokról szóló adatokat, emlékeket fel lehessen kutatni bárhol a világon. Nos, ilyesmiről hallani sem akartak a kommunista vezérek a történelem tudományban. A genetika és a nyelvészet ugyanolyan eséllyel fedheti egymást, mint amilyen eséllyel nem fedi egymást. Tehát amit mondasz, az nem igaz. Akkor mutass a régészeti emlékekben olyan magas kultúráról tanúskodó leleteket a finnugor népektől, mint amilyen leletek a szkítáktól előkerültek! Nos, nincsenek semmilyen leletek tőlük.
2022. jan. 8. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/107 A kérdező kommentje:

És azt hiszed nem volt megengedve? Vámbéry Ármint ki akarta elhallgattatni? Senki. A kommunista rendszerben is voltak akik ezt vitatták, de tudományos szinten, mint László Gyula és nem érte őket semmi retorzió, de akkor már kevesen hittek abban, hogy a magyar nyelv ne lenne finnugor.

A kommunista rendszerben meg eleve nem ugrálhattak olyan szittya-hun akármicsodák, ők viszont eleve nem tudósok.

A kommunizmus után a nacionalista, soviniszta és miegyéb dolgok újraéledtek és ezek most a kommunista elnyomás részének titulálják az egész finnugorisztika tudományágát. Ez az ő egyetlen bizonyítékuk.

2022. jan. 8. 17:39
 54/107 anonim ***** válasza:
Vámbéry Ármin mióta munkálkodott a kommunizmus idejében? László Gyula is félig-meddig félre lett állítva,szőrmentén megfogalmazhatott kételyeket, de mindenki lehurrogta és a partvonalra lett állítva. Persze, hogy nem ugrálhatott senki, mert az egyetemeken sem volt helye az olyanoknak, akik mást vallottak. Mennyi tudós menekült el vagy külföldre vagy vidékre, ahol csöndben kellett maradnia?
2022. jan. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/107 A kérdező kommentje:
Vámbéry az osztrák-magyar államközösség idején volt. Lászlót meg nem azért állították félre, mert ilyet vagy olyan mondott a finnugorságról.
2022. jan. 8. 17:49
 56/107 anonim ***** válasza:

Vámbéry Ármin professzori címet kapott Ferenc Józseftől, a Turáni Társaság pedig már az I. VH előtt a parlamentben kapott irodát.

Államilag finanszírozott(!) ismeretterjesztő újságokat nyomtathattak.


Ez volt ám aztán az elnyomás!


Rakás magyar miniszterelnök, bankár és arisztokrata volt a Turáni Társaságban.


Igen, mindez a Habsburg időkben Ferenc József alatt történt.

2022. jan. 9. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/107 anonim válasza:
Nem olvastam végig a kommenteket, de pl a grad szerbül várost jelent (Nógrád,Csongrád stb). Viszont a sárgarépát szerbül is 'sargarapa'-nak hívják. Szószó vannak érdekességek :)
2022. jan. 10. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/107 A kérdező kommentje:
Hogy a sárgarépa sargarepa szerbül??? Mindjárt befosok a rihegéstől🤣🤣🤣 szerbül mrkva. A régi magyar neve a murok, ami történetesen szláv eredetű 😉
2022. jan. 10. 07:02
 59/107 A kérdező kommentje:
Az 56-os csatlakozva a Habsburg elnyomás=finnugor nyelvrokonság azért eleve baromság, mert egy népnek lehet akármilyen a származása, akármilyen a múltja, ha egyszer le van igázva, akkor le van igázva. A zsoldos katona c. Bud Spencer-filmben is ugrál a Mario nevű elvileg hős lovag, hogy neki ilyen-olyan a híre, a franciákat ez nem érdekli. Küzdjön meg akkor érte. Aztán ő maga vallja be, hogy fizetett nagy olasz költőknek zengjenek róla ódákat. Ez utóbbit a magyar hagymázasok történelem csinálásához lehet hasonlítani, amikor rakás nem létező hülyeséget találnak ki, mint az iszfaháni kódex.
2022. jan. 10. 08:13
 60/107 anonim ***** válasza:
62%

A szerb egy ortodox nagyon elmaradott hegyi főként kecskepásztor nép volt, a velük való érintkezés az újkorig szinte jelentéktelen. Primitívebb civilizációtól nem szokás nagyobb mennyiségben szavakat kölcsönözni, mert nincsen sok értelme.

A délszláv szavak eredete Szlavón és Szlovén eredetű a magyarban, ne feledjük ezeken a területeken már volt államélet és katolikus egyház is jóval a Honfoglalás megtörténte előtt is, és a pásztor többségű szerbekkel ellentétben masszívan földművelésre épült a gazdaságuk.

2022. jan. 10. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!