Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az igazság és...

Mi a különbség az igazság és a valóság között?

Figyelt kérdés

2013. szept. 9. 22:30
1 2 3
 11/23 Makoscsiga ***** válasza:
100%

Szerintem az igazság, csak egy logikai konstrukció. Egy állítás igaz, ha a megfelelő axiómarandszerből ellentmondás nélkül levezethető. Ebből látszik, hogy egy állítás igazságértéke függeni fog az aktuálisan alkalmazott axiómarandszertől, míg az is többé-kevésbé nyilvánvalónak tűnik, hogy valóság csak egyféle van (abszolút). Azaz nem függ semmilyen axiómarandszertől.


(Persze lehet csiszolgatni a logikai rendszereken, hogy a lehető legpontosabban visszaadják a valóságot, de amint tudom, olyan logikai rendszer konstruálása lehetetlen, amiből minden igaz (a világra vonatkozóan valóságos) állítás levezethető, és minden lvezethető igaz állítás valóságos is. Bár mint tudjuk, a vitát azonnal abba kell hagyni amint Kurt Gödel neve vagy a határozatlansági reláció felmerül. :-D)

2013. szept. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Makoscsiga ***** válasza:

"akik a valóságot szubjektív módon értelmezik"

A valóságot nem lehet szubjektív módon értelmezni, csak az igazságot.

2013. szept. 9. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

"Egy Wikis link? Gyengeee :D"


Nem mondtad, hogy valami erőset akarsz; néma kérdezőnek meg ugyebár én sem érthetem a szavát... :P


"És még magyarul se tud :)"


Nem kis meccs volt, de megtanítottam. Tessék:

[link]


De mivel úgy látszik, te tényleg beszélgetni akarsz, én ezennel kiszálltam. Nem igazán bírom a filozófiát...

2013. szept. 9. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

Szerintem a valóságot lehet szubjektív módon értelmezni, és pont ettől lesz igazság, valakinek.

De, hogy ez másoknak ellentmond...

Hát ezért már háborúk törtek ki!

2013. szept. 9. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Makoscsiga ***** válasza:

"Szerintem a valóságot lehet szubjektív módon értelmezni, és pont ettől lesz igazság, valakinek. "

OK, végülis ez egy jó megállapítás, hogy a valóság az van (csak úgy :-), az igazság pedig annak egy interpretációja.

2013. szept. 9. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
No, haladunk :)
2013. szept. 10. 00:04
 17/23 anonim ***** válasza:
A valóság az, hogy nincs igazság. Csak nézőpontok.
2013. szept. 10. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
Lehet valami igaz, ami nem valós? És lehet valami valós, ami nem igaz?
2013. szept. 10. 00:27
 19/23 anonim ***** válasza:

Lehet valós (hihető) pl. egy realista regény cselekménye (de akár egy szentimentalista regényé is), viszont legtöbbször nem mondható róluk, hogy igazak (csak kitalációk).

S az lenne az igazság, hogy minden ember egyenlő legyen, de ez nem valós. Vagy az is igaz, hogy a Földön kívül lehet máshol is élet, de nem valóság, mert nem volt még felfedezve konkrét bizonyíték, s az ellenkezőjére sem (legalábbis úgy tudom :D ).

--Tudom, kicsit erőltetett az utóbbi két példa.--

2013. szept. 10. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Makoscsiga ***** válasza:

"Lehet valami igaz, ami nem valós? És lehet valami valós, ami nem igaz?"

Szerintem elég csak a világot leíró fizikai modellekre gondolni. Mind igazak, de egyik sem valóság.

2013. szept. 10. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!