Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az igazság és...

Mi a különbség az igazság és a valóság között?

Figyelt kérdés

2013. szept. 9. 22:30
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
Ez nagyon jó volt, Mákoscsiga! :D Hogy hogy nem jutott eszembe?
2013. szept. 10. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Na végre egy jó kis csevegés.

Az az igazság, hogy erről én itt már régen lemondtam, a valóság azonban rám cáfolt.

Na most megpróbálom ezt fordítva is. Az a valóság, hogy erről én itt már régen lemondtam, a igazság azonban rám cáfolt.

--- Hát ez nem igazán sikerült. Az valóban a valóság, hogy erről lemondtam, de tulajdonképpen azt kívántam érzékeltetni, hogy ezt az állapotot tartottam igaznak (helyesnek, megvalósultnak, elfogadottnak). Na most a valóság az, hogy itt egy konkrét kérdés, amelynek a válaszai akkor is üdítőek, ha nem az én értékrendemet (elképzeléseimet, érzéseimet, gondolatvilágomat) tükrözik. És éppen ezért ez tulajdonképpen - azon túl, hogy a valóság - egyben az igazság is, hiszen a tapasztalatom megfelel a korábban kialakult elképzeléseimnek is.

Ugyanakkor a második mondatom sok ember számára minimum nyakatekert, mert nem a szokványos. A megértéséhez (az én elképzeléseim és nem az olvasó gondolatai megismeréséhez) mélyebben kell belegondolni.

Vagyis az igazság és a valóság között a különbség nagyon sokféle lehet, függően a helyzettől, amelyben alkalmazzuk, önmagunktól, ahogyan értelmezzük a világot, és az olvasótól is, ahogyan ő értelmezi a világot, benne ezen állításunkat is. A nyelv, bár az ismeretek függvényében nagyon sok részletet képes kifejezni, azért végső soron mégis szegényes. Ez érthető, hiszen a hétköznapokban nincs szükség a helyzetek leírásához nüanszok érzékeltetésére. A filozófusok meg azért írnak apró dolgokról vaskos köteteket (amelyeket a többség leginkább zagyvaságnak tart), hogy e finom részleteket megpróbálják a nyelv segítségével kifejezni. Egyben a valóság gazdagságára, egyben szubjektív értelmezésére rámutathassanak. És ettől szép az egész. Legalábbis néhány ember számára. A cél az lenne, hogy e "néhány" lehetőleg minél nagyobb szám legyen.

Üdv mindenkinek.

2013. szept. 10. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Nincs köztük különbség, mivel a kettő: egy.
2013. okt. 5. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!