Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kullancsnak mi a szerepe,has...

A kullancsnak mi a szerepe,haszna a természetben? Milyen niche-t tölt be?

Figyelt kérdés

A szúnyog is kellemetlen állat,utáljuk de ha kiírtanánk azzal sok állat eledelét vennénk el.

De kullancs nem fő tápláléka semminek.

Milyen szerepet tölt be a természetben?

Létezik, de minek? Mihez járul hozzá a létezésével?



#kullancs #természettudomány #niche,ökológiai fülke #entomológia,
2022. máj. 18. 23:01
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
96%

Az élőlények nem azért vannak, hogy hasznosak legyenek bárkinek. Az evolúciónak nincs célja, nem szándékosan teremt dolgokat.


Nem vagyok kullancsszakértő ezért konkrét példát nem tudok mondani, de biztos vagyok benne, hogy a kullancsnak is vannak természetes ellenségei, ha más nem, kórokozó mikroorganizmusok vagy hyperparazita ízeltlábúak.


A niche, amit betölt pedig a vérszívó parazita ízeltlábúaké.

2022. máj. 18. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 2*Sü ***** válasza:
96%
A természet nem egy ember alkotta rendszer. Nem kell, hogy bárminek is legyen valamilyen szerepe. A szúnyog létrejött, kialakult és kész. Nem azért, hogy eledele legyen más állatoknak, hanem pusztán csak azért, mert volt lehetőség arra, hogy a szúnyog létrejöjjön. A kullancs is azért jött létre, mert létrejöhetett. Hogy most más állatok fogyasztanak-e kullancsot vagy sem – amúgy néhány madár igen –, az ilyen szempontból mellékes körülmény.
2022. máj. 18. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%

"Létezik, de minek? Mihez járul hozzá a létezésével?"

A saját életének és a fajának fenntartásához. Alapvetően minden ami él, ehhez járul hozzá.

2022. máj. 19. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Ha mindenképpen szerepet akarsz rájuk eröltetni, akkor a Lyme-kór, a kullancsencephalitis, a TIBOLA(nyirokcsomó gyulladás), a nyúlpestis egyik terjedö közege. Emellett nagyon jó veszély- és félelemforrás, jó oltás-ok, illetve kiváló kutatási alap.
2022. máj. 19. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
100%

"A terjesztett betegségek révén (sok más tényező egyikeként) más lények számát csökkenti, így azok nem használják túl az erőforrásokat."

Egyébként felejtsd el, hogy minden azért van, hogy neked, mint embernek hasznot hajtson.

[link]

2022. máj. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%
2022. máj. 19. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
0%

Persze, nem ember alkotta, de rendszer

Van aki tényleg elhiszi hogy csak úgy véletlenül alakult ki minden ami itt van? Ugyan…

A kullancs pl hatalmas veszélyt jelenthet az emberre, emberi szerencsétlenséghez lehet köze…

2022. máj. 19. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a kérdező sem úgy értette, hogy szándékosan valaki „beletrollkodott” az életbe a kullancs megalkotásával, csak hogy a többi lényt idegesítse, de mégis jogos a kérdés, hogy ha már itt van, akkor van-e, és ha igen, akkor milyen szerepe van az életben. Vagy másként feltéve a kérdést; mi változna, ha kipusztulnának? Erre a kérdésre a legjobban megérthető válasz az 5-ösé, vagyis a kullancs a betegségek terjesztésével szinten tarja az erdei vadak számát. De nyilván ez sem igazi válasz, mert egy rakat másik parazita is ezt csinálja.
2022. máj. 19. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%
Az élet megjelenésekor nagyon hosszú ideig, ha jól emlékszem egy milliárd évig minden élőlény pusztán csak fotoszintetizált, senki nem bántott senkit! Utána alakult ki néhány ragadozó, amik ezeket a békésen fotoszintetizáló lényeket ette. Tehát ez az első időszak volt a legbékésebb a Földön, s nem is tartott rövid ideig! Lehet nem pontos, ahogy írtam, de kb.
2022. máj. 19. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

Az a valós helyzet, hogy minden egyes faj azért jön létre, mert van egy niche ami nincs kitöltve, vagy kiszorítás esetén az adott nichét eredményesebben tölti ki mint a korábbi faj. Ezzel természetesen ö maga is egy új niche lesz a paraziták és ragadozók számára.

A fajok nem szerepek szerint jönnek létre, hanem létrejöttükkel kihasználnak egy-egy környezeti forrást, sokszor egy-egy faj továbbfejlödéseként különülnek el az eredeti fajtól, ezeket alfajnak nevezik. A fajok emellett egymás mellett fejlödnek, folyamatos oda-vissza hatás van minden téren.

Ennek fényében téves az a megközelítés, hogy valamilyen szerepre jönnének létre. A helyes megközelítés, hogy egy adott élöhelyen történö folyamatokban milyen hatásai (elönye, hátránya) vannak, és ezeket a hatásokat csak összességében lehet vizsgálni.

Nagyon jól szemlélteti a helyzetet Darwin pintyeinek a példája, ahol a különbözö magvak fogyasztására specializálódott alfajok/fajok ugyanazt a szerepet töltik be, magot esznek és kakálnak. Az egyetlen különbség, hogy a véletlen genetikai különbségek miatt különbözö csörfenotípusok jelentek meg, így a pintypopuláció "felosztódott" az egyes magvak mérete és elérhetösége szerint, mert egy-egy ugyan szükebb forrást hatékonyabban tudnak külön-külön kihasználni. Ha az egyik magtípus kiesik a sorból, akkor az azt fogyasztó pintyek kihalnak.

A kullancsok is fejlödésük során kitöltöttek egy ilyen apró nichét.

A niche nem csak magát a forrást jelenti, hanem az annak megszerzési módját is. A kullancs is egy vérszívó parazita, de máshogy képes túlélni mint a poloskák, más fajta stratégia alakult ki náluk.

2022. máj. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!