Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kullancsnak mi a szerepe,has...

A kullancsnak mi a szerepe,haszna a természetben? Milyen niche-t tölt be?

Figyelt kérdés

A szúnyog is kellemetlen állat,utáljuk de ha kiírtanánk azzal sok állat eledelét vennénk el.

De kullancs nem fő tápláléka semminek.

Milyen szerepet tölt be a természetben?

Létezik, de minek? Mihez járul hozzá a létezésével?



#kullancs #természettudomány #niche,ökológiai fülke #entomológia,
2022. máj. 18. 23:01
1 2 3 4
 21/31 sadam87 ***** válasza:
86%

#19

Nincs. Látom, nem tudod, mi az a kaszt. Segítek: a kaszterndszer nem egyenlő azzal, hogy kicsi az átjárhatóság a társadalmi csoportok között.

(Amúgy gratulálok ahhoz, hogy az eredetileg is off topic hozzászólásodat is iskerült off-olni.)

2022. máj. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 sadam87 ***** válasza:
86%

#19

(Egyébként gratulálok hozzá, hogy sikerült a saját korábbi hozzászólásodat is sikerült cáfolnod. Merthogy elismered, hogy nincs mindenhol "kasztrendszer", tehát az nem is lehet genetikailag kódolt. Következésképpen nincs köze az evolúció témájához.)

2022. máj. 20. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
0%

Imádom az ilyen nárci lekezelő stílust, meg azt hogy valakinek itt kell kiélnie magát, mert máshol nem tudja

Itthon kasztrendszer van, meg az egész világon. Főleg ha a szót hétköznapi értelemben használjuk, mint én.

Sehol nem írtam hogy a kasztrendszer genetikailag kódolt…

Valami más kódolja azt, de az már ezotéria kategória.

2022. máj. 20. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

Hogy betegségek terjesztésével járul hozzá más élőlények szinten tartásához az elfogadható számomra,de sok egyéb állat is ezt a szerepet tölti be.


Betegségeket terjeszt, ,,káros", de mi a haszna?

A szúnyogok is terjesztenek betegségeket,de ha kiirtanánk őket annak sok állat látná kárát!


10,Miféle környezeti forrást használt ki a kullancs? Köszönöm a pontosítást,mert valami ilyesmire gondolhattam amikor a szerepe szót használtam.

Ha minden mindennel összefügg akkor csak lenne kára ha kipusztulnánk a kullancsok! Valahol,valamilyen formában a létezésével hozzájárul a nagy egészhez és ezzel hasznot hajt. De mit? Egy parazita élősködő amiből lényegében csak kárunk van nekünk élőlényeknek.


A piócát hasznosabb éllénynek látom. De a kullancs? Ha nem lenne kullancs nem halna éhen egyetlen másik faj sem.

De mi történne ha kipusztulna a kullancs?


más,


12 -Ha egy adott populáció sikeresen alkalmazkodott a saját környezetéhez, akkor semmilyen szelekciós nyomást nem jelent hogy bármiben is emberszerűbb legyen. Miért régen miféle nyomás késztette fejlődésre az élőlényeket ami most hiányzik?

15,-Neked mi a szereped az életben? Mire vagy hasznos? - jogos,de ne forgassuk ki a kérdést.


A szender meg a kolibri is ugyan azt a niche-t tölti be! Erre rá lehet húzni a konvergens evolúlciót?

2022. máj. 20. 09:41
 25/31 2*Sü ***** válasza:
100%

#23 > Itthon kasztrendszer van, meg az egész világon.


Nincs kasztrendszer. Nagyszüleim paraszti származásúak voltak, de a városba költöztek és kvázi a munkásosztályba tagozódott be, alapfokú – általános iskolai – végzettségük volt és ennek megfelelő munkát végeztek (pultos, ruhatáros, villanyszerelő stb…). Édesanyám már ebbe a munkásosztályba született, ő középiskolai végzettséggel ennek megfelelő munkát végzett (könyvelő volt, ingatlanközvetítő, a végén meg idősgondozó), ennek megfelelő ízléssel és értékrenddel. Én már felsőfokú végzettségnek megfelelő munkát végzek, informatikus vagyok, de voltam néptáncoktató is egy ideig, és félig-meddig az értelmiség tagjának tartom magam, legalábbis 3–4 kulturális egyesületnek is tagja voltam/vagyok.


A kasztrendszer meg arról szól, hogy a társadalmi osztályodat és a legtöbbször a foglalkozásodat a szüleid, nagyszüleid határozzák meg, amiből nincs, vagy nagyon speciális esetben lehet csak eltérni. Akkor is, ha amúgy megvannak hozzá a képességeid, lehetőséged, akaratod, elhatározásod. Nem a szüleid fogják ezt megakadályozni, hanem a társadalom. Ez olyan, mintha Magyarországon jelentkezne egy 18 éves fiatal egy egyetemre, gépészmérnök szakra – a szülei támogatásával –, és nem azért hajtanák el, mert nincs meg a megfelelő tudása, hanem azért, mert az apja pék volt, úgyhogy menjen csak szépen haza, és süssön kenyeret.

2022. máj. 20. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Kérdező ha minden kullancs egyszer csak eltünne akkor az igenis kárára lenne az általuk terjesztett betegségeknek, parazitáknak. Elvégre ők is élőlények, számukra a kullancs hasznos állat. Ugyanakkor a kullancs nem azért létezik ,hogy terjessze a parazitákat. Pusztán a paraziták használják ki azt ,hogy léteznek kullancsok is.

Viszont a természet nem egy emberi értékrenddel rendelkező gondolkodó valami. Volt lehetőség a kullancsok létrejöttére s ezért létrejöttek, de nem azért mert mindig mindennek van valami magasztos felső célja, értelme. Ahogy írták a szúnyog sem azért létezik ,hogy más megegye. Ha így vesszük akkor nagyjából csak a gyümölcsök (nem az egész fa/ bokor, csak a termése) léteznek azért ,hogy valami más megegye és ezzel széthordja a magokat. De ezzel is a növény arra “törekszik” ,hogy szaporodjon, éljen, ahogy minden élőlény. Nem számít neki ,hogy jóllakik-e az adott állat, csak a magokat hordja szét.


A “kasztrendszert” meg ne keverjük össze azzal ,hogy mondjuk a szegények közül kevesebben jutnak be egyetemre vagy ritkábban házasodik mélyszegény a kőgazdaggal. Az nem kasztrendszer. Hogy “hétköznapi értelemben” ki mit ért kasztrendszer alatt az megint más. Használjuk a szavak igazi, hivatalos jelentését vagy tisztázzuk ,hogy adott fogalom alatt mire gondolunk s akkor nincs félreértés.

2022. máj. 20. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
0%

25, mondtam hogy nem szigorúan szó szerint értettem. De megnézném hogy azok alapján amit leírtál, te mikor leszel itthon a felső 10k tagja, vagy költözöl be Budán az elysiumba… soha. Hacsak nem vagy erkölcstelen nő és fogsz ki egy nem túl becsületes milliárdost, vagy nem vagy olyan ügyes hogy te legyél a nem becsületes milliárdos…

Én az előbbit megtehetném, csak mentális gondok miatt választom az egyedüllétet, valószínű ezért is szúrja a szemem a dolog

2022. máj. 20. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
100%

"12 -Ha egy adott populáció sikeresen alkalmazkodott a saját környezetéhez, akkor semmilyen szelekciós nyomást nem jelent hogy bármiben is emberszerűbb legyen. Miért régen miféle nyomás késztette fejlődésre az élőlényeket ami most hiányzik?"

Ez a szelekciós nyomás most is jelen van, minden egyes környezeti tényezö nyomást gyakorol a fajokra. Ez a nyomás és a fajkeletkezés egy nagyon lassú folyamat, mint pl a jégkorszakok és interglaciálisok változásai, több ezer/tízezer/százezer év. Az emberré válás azzal kezdödött, hogy lejöttünk a fáról, fel kellett egyenesedni hogy jobban lássunk, és betölthessük ezt a nichét. Ehhez jött a táplálékszerzés plusz önvédelem, amihez elkezdtünk eszközt használni. Ez is marha lassú folyamat volt. Az egyre értelmesebb egyedek maradtak életben, mert jobban tudott érvényesülni. Nem tudott megbírkózni az oroszlánnal, de megfigyelte hogy tövises bokorba nem megy utána, így körbe vette magát tövises bokrokkal-ágakkal, így lett a kerítés.

Ma sajnos az emberi tevékenység miatt egyre nehezebben láthatóak ilyen környezeti változás okozta átalakulások, és mivel nem túl rég óta vizsgáljuk, kevés az ilyen megfigyelés.

Az egyetlen ami látványos és viszonylag gyors az a baktériumoknál figyelhetö meg, amiknél néhány generáció alatt kialakulhat egy antibiotikum elleni rezisztencia. Az maga a tiszta evolúció. A Covid variáns sztori is ugyanilyen.

2022. máj. 20. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 sadam87 ***** válasza:
83%

#23

A személyeskedés, rágalmazás helyett talán megpróbálhatnál érveket felhozni az állításaid mellett...

"Itthon kasztrendszer van, meg az egész világon. "

Az előző válaszodban azt írtad, Svájcban nincs. 🙃

"Sehol nem írtam hogy a kasztrendszer genetikailag kódolt…"

Ez igaz. Csak azzal próbáltál érvelni az evolúció mellett, hogy kasztrendszer van (egyékbént itt nincs). Az evolúciós meg örökletes dolgokon alapul. Tehát vagy mégis csak azzal próbáltál érvelni, hogy a kasztrendszer öröklött, vagy még annyi érteme sincs az "érvednek", mint korábban gondoltam. (Vagy lövésed nincs róla, mi az az evolúció. Ami mondjuk egy elég reális lehetőségnek tűnik az irományaid alapján.)

2022. máj. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
0%
“Rágalmazás” egy funny kis fórumon 😂 idáig olvastam, nem szeretem a tartalom nélküli megmondó embereket
2022. máj. 21. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!