Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudományban van...

A természettudományban van olyan, amit 100%-ig biztosnak lehet venni?

Figyelt kérdés

A természettudomány egyik jellemzője, hogy folyamatosan felülírja magát, ha jönnek az új felfedezések. A kritikus gondolkodás lényegében alapkövetelmény benne. Ha jól tudom, a természettudósok nem is vesznek mindent biztosra benne, mert elvileg minden cáfolható.


Na most, a fenti gondolkodásból kifolyólag akkor mindenhez kritikusan kellene állnom, vagy van olyan, amit 100%-ra biztosra vehetek? Mondok egy példát: a gravitációs elmélet. Ha azt mondom, hogy ez megcáfolhatatlan, az tudományfilozófiai szemszögéből helyes vagy helytelen hozzáállás?


jan. 10. 00:13
1 2 3 4
 1/39 A kérdező kommentje:

Ezt meg csak úgy itt hagyom:


"De bármi is lesz a kísérletek eredménye, semmi sem változtathatja meg a legalapvetőbb és legfontosabb igazságot, amire a tudomány tanít bennünket: lehet bármilyen ragyogó az elméletünk, lehet benne bármennyi szép összefüggés – ha ellentmond a megfigyelési tapasztalatoknak, akkor helytelen." (John és Mary Gribbin)


Forrás: [link]

jan. 10. 00:16
 2/39 anonim ***** válasza:
96%
Sok mindent lehet 100 százalékra venni, de jöhetnek új helyzetek, ahol a korábbi elméleteket felül kell írni. Az biztos például, hogy ha adott sebességgel feldobsz egy labdát, az milyen magasra megy. Ha viszont elmész az egyenlítőre vagy a sarkvidékre, picit más eredményt kapsz. Ha elmész a Holdra, akkor meg nagyon más eredményt kapsz. Az is 100 százalék, hogy a hétköznapi életben az idő mindenkinek ugyanolyan gyorsan telik. Aztán elkezdtek az emberek részecskéket irtózatos sebességgel keringetni, és kiderült, hogy abban a helyzetben mégis méshogy telik az idő.
jan. 10. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 Mojjo ***** válasza:
84%

Nem, es ez a gravitacios pelda pl tokeletesen szemlelteti a dolgot.

Egy vegtelen nagy kiterjedesu es vegtelen anyagmennyiseggel tomott vilagegyetemben, ahol minden teljesen veletlenszeruen mozog, varhatoan lesznek olyan reszek (barmennyi es barmekkora nagy, barmilyen hosszu ideig), ahol a veletlen mozgasok epp veletlenul tetszoleges torvenyszerusegek menten latszodnak megtortenni. Pl ugy, mintha letezne gravitacio.


De persze termeszetesen ha egy elkepzelesnek ellentmondanak a megfigyelesek, arrol biztosan tudhatjuk, hogy el kell vetnunk. Csupan arrol van szo, hogy tetszolegesen sok megfigyelessel sem lehet valamit 100%-ban bizonyitani.

jan. 10. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
84%

Kérdés:

"A természettudományban van olyan, amit 100%-ig biztosnak lehet venni?"


Válasz:

Igen - például az biztos, hogy a túlélésünk szempontjából a legműködőbb ismerethalmazzal van dolgunk!

jan. 10. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
20%

A természettudomány nem mindenható.


És egyébként igen, egy csomó dologra nagyon jól működik, ahogy 2es is írja, ha feldobsz egy labdát, tudod hogyan fog leesni, ha látsz egy követ mozogni az űrben, tudod hogyan fog tovább mozogni, stb. Ezek a szabályok 100%-os pontossággal fognak működni, de ha kicsit messzebbre tekintünk el kezdenek hamisak lenni.


Ha valamit 100%-ra szeretnél venni, javaslom, hogy ne a természettudományban keresd azt:) Szóval állj kritikusan a dolgokhoz, de ésszerűen, azaz ne a gravitációs elméletet kérdőjelezd meg úgy hogy a földön állsz, hanem pl. az evolúció elméletet kérdőjelezd meg, úgy hogy segítesz egy nálad gyengébbnek. Vagy más példákat is lehetne hozni.

jan. 10. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 Mojjo ***** válasza:
95%

"hanem pl. az evolúció elméletet kérdőjelezd meg, úgy hogy segítesz egy nálad gyengébbnek"


Ezzel egeszen pontosan hogyan kerdojelezi meg az evoluciot?

jan. 10. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
17%

Hát arra gondoltam, hogy az evolúcióelméletben van olyasmi, hogy a gyengébb elpusztul, és az erősebb az aki tovább él, és viszi tovább a genetikai vonalat, stb. (olyan nagyon nem vágom az evolúció elméletet, szóval ennél részletesebb nem hiszem hogy tudok lenni).

És ez nyilván igaz, és működik valamilyen szinten. Ezzel szemben az ember tudja azt mondani, hogy szerintem ez nem jó, te ugyan gyengébb vagy nálam, de én segítek neked, és nem érdekelnek a gének.

Szóval végső soron nem azt kérdőjelezi meg, hogy az evolúció igaz-e, vagy működőképes-e valamely keretek között, hanem azt, hogy az evolúció (vagy tágabb értelemben a természettudomány), ami a 100%-os válasz mindenre.

jan. 10. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 Mojjo ***** válasza:
97%

@7: Igen, sejtettem - pontosabban tudtam -, hogy nem tudod mirol szol az evolucio, ezert irtad azt, amit. Termeszetesen meg veletlenul sem olyasmirol, amit irsz. Az evolucio egyik pilleret, a szelekciot prezentaltad valamilyen groteszk gorbe tukron keresztul. A szelekcio valojaban arrol szol, hogy azon variaciok fognak elterjedni, amelyek szaporodasi eselye a legnagyobb, a kornyezet ilyen modon szelektal a variaciok kozott. A kornyezet pedig mind az elettelen, mind az elo kornyezetet jelenti, a maga komplexitasaban. Adott esetben egy faj tulelese es elterjedeset az esetenkent megjeleno alturizmus pont segiti. Az emberi faj elterjedeseben pl kifejezetten nagy szerepe volt, es az emberi faj evolucios sikerenek egyik eleme.

Nem tartom szerencsesnek, ha olyasvalamirol sugallunk valamit, amit nem ismerunk, nem ertunk, nem tudjuk mirol szol, mert felrevezethetunk masokat.

jan. 10. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
55%

8as: Bocsánat, ha megsértettem vagy félre értettem az evolúcióelméletet. Szerintem amúgy nem vezettem félre senkit, nem is akartam, például ezért is tettem hozzá, hogy nem igazán vagyok elmélyülve a témában.


Köszi, hogy írtál róla részletesebben:) De amúgy arra, amit leírtál az ember még mindig mondhat nemet, és nem kell, hogy végső szabályként elfogadja, ilyesmire akartam utalni a magam evolúcióelméletben kevéssé jártas korábbi gondolataimmal.


És bármennyire kevéssé is ismerem az evolúcióelméletet, tartom azt, hogy nem mindenható, és nem 100%-os magyarázat a dolgokra.

jan. 10. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
59%
Mi az a gravitációs elmélet?
jan. 10. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!