Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Világitanak a csillagok,...

Világitanak a csillagok, akkor éjszaka miért vam mégis sötét?

Figyelt kérdés

2010. okt. 31. 01:03
1 2 3
 11/28 anonim válasza:
37%

Juhujjjjj, ezek a válaszok, hogy mert a Nap fényét verik vissza... Hm... Einstein sem mondta volna cifrábban :D Na de lényegtelen, jót nevettem rajta a barátaimmal, így hát maradt a válasz a kérdésre:D

Ohh, és először is, az hatalmas nagy tévedés, kedves válaszolók, hogy a csillagok nem világítanak. Nagyon is világítanak, de ha ezt az interneten, és fizikatanároktól megkérdezik, ők is egyértelmű igennek fognak válaszolni ;>


Na de a kérdésre a válasz. Az éjszakai sötétség és a csillagok fénye egyáltalán nem függ össze egymással. Mivel, lehet egy csillag akármennyire fényes, azt a Földön nem úgy fogjuk érzékelni, mint a Nap fényét. A csillagok olyan nagy távolságra vannak tőlünk, hogy a Föld légköre egyszerűen képtelen begyűjteni a belőle származó fénysugarakat, így képtelenség lenne az, hogy a csillagok miatt legyen világosság éjjel is. No meg a sötétségről még a légkör is tehet, mivel a légkör az éjszakai oldalon nem tudja szétszórni a Föld felszínére érkező napsugárzást olyannyira, hogy az egész Földön egyenletesen, vagy akár eltérően világos legyen. (Ez utóbbi elmélet lehet, nem egészen így van, így, ha téves információ lenne eme utolsó elméletemben, akkor bocsánatot kérek :D )

2010. okt. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
6%

Azért van sötét mert az Universum nagy része vákuum azaz légüres tér. Így nincs ami befogná vagy megtartaná a fényt.

Megkötheti a fényt egy égitest (bolygó, hold) csillagközi porfelhű, jégkristályok. De mivel ott kongás van és bazi nagy a tér, ezért nincs akkora ereje a testeknek hogy bevilágítsanak egy ekkor üres teret.

2010. okt. 31. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
82%
Elolvasva a válaszokat sírnom kell! Pár földrajztanár vagy csillagász (biztosan olyanok is olvasgatják az ilyent topikokat) most biztosan veri a fejét a falba. Ennyit ér a magyar oktatási rendszer. Régebben 8.-ban voltak csillagászati alapismeretek, most nem tudom vannak-e még, de ilyen alapdolgokat már korábban is tudni kéne. (Most nem a kérdésre gondolok, azaz hogy 1000 jól látható csillag fényereje miért nem ér fel a napéval, hanem arra, hogy van-e a csillagoknak saját fényük vagy nincs.)
2010. nov. 1. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
81%
Én azt figyeltem meg, hogy itt a kérdező a legértelmesebb közületek. Az a 14:21-es küldött engem padlóra mikor azt mondta, h a csillag az bolygó! :D Öcsém te h*lye vagy. A kérdésre a válaszom az hogy: TÁVOLSÁG!
2010. nov. 1. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
99%

Hát ilyen nincs. Ennyi balgaságot összehordani. És igen valakik jól érzik, egy csillagász ezen már sírva fakad, ahogy én tettem.

Az univerzum nem teljesen légüres tér. Tökéletes vákum még ott sincs.

Amásik, hogy a fényt nem kell megkötnie semminek, nem olyan, mint a hang. A fotonok (a fény és egyéb EM-hullámok részecskéi, habár ez így szintén nem pontos, de mind1) 300.000 km/s-os sebességgel száguldanak minden csillagról minden irányba.

Ahhoz hogy világos legyen a Földön el kell érni egy bizonyos mennyiséget (fény mennyiséget). Ám a csillagok hiába tudnak akár ezerszer több energiát sugározni, mint a Nap, olyan messze vannak, hogy az a sok energia amit kisugároznak egy hatalmas gömbfelszínre kivetítve igen kicsi egységekre oszlik, így a Földre is csak kis része jut el. És hiába világít milliárdnyi csillag (amiből csak 4-5 ezret látunk mi a Fölről szabad szemmel) még akkor is kicsit lesz ez az energia.

A másik hogy vannak olyan Naprendszerbeli objektumok amiknek nincs saját fénye, mégis látjuk őket. Ezek a Nap fényét verik vissza. Ilyen a Merkúr, amit szinte senki nem tud megtalálni az égen, aki nem tudja, hogy hol keresse, a másik a Vénusz (népies nevén: Est-hajnal csillag, DE NEM CSILLAG ez egy bolygó), a következő a kis vörösbolygó a Mars, a nagyon fényes Jupiter és Szaturnusz. És persze a Hold is a Nap fényét veri vissza. Ja és ne feledjük az űreszközöket is, pl. a Nemzetközi űrállomást, és az üstökösöket. Az összes többi "izé", ami fenn van az égen és látszik az tuti világít.

Akinek további info kéne az látogasson el az ELTE csillagászati portáljára:

astro.elte.hu

2010. nov. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
95%
11:16 ok, nem vákuum nem légüres teljesen, a többit amit írtál tudom.
2010. nov. 2. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
51%

Basszus... lerökönyödtem. Hogy lehetnek ilyen hülyék?


Viszont amiről még nem esett szó, az az, hogyha az univerzum végtelen, akkor miért "csak ennyi" csillagot látunk és miért nincs velük tele teljes egészében az égbolt. Mert óriási távolságok és "lukak" vannak, az univerzum tágul ( kb. minden mindentől egyre messzebbre kerül), viszont úgy hírlik, hogy az univerzum anyagának és energiájának a mennyisége véges.

2010. nov. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
71%

"Viszont amiről még nem esett szó, az az, hogyha az univerzum végtelen, akkor miért "csak ennyi" csillagot látunk és miért nincs velük tele teljes egészében az égbolt."


Attól még hogy szabad szemmel nem látsz néhány csillagot, azok léteznek. Ugyanezen az alapon, attól még hogy a hubble pl nem lát csillagokat, attól még létezhetnek.

2010. nov. 2. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

Kedves 21:43!


Saját magamnak tettem fel egy kérdést és meg is válaszoltam. Csak nem értetted miről volt szó. (előző előtti hozzászóló vagyok)

2010. nov. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:
Az eddigi válaszokból a gyertya melett sirva iró járt a ledközelebb,de csak lanGyos .A sok sok gyertyányi csillagfény miért nem adodik össze?,mért vész el?Na jó megválaszolom szétöszlatva a középkori sötétséget :MIÉRT VAN SÖTÉT ÉJSZAKA? MERT TÁGUL A VILÁGEGYETEM !Aki nem hiszi járjon utána!
2010. nov. 5. 18:56
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!