Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kénsav H2SO4, HClO, H3PO4,...

Danaida1 kérdése:

A kénsav H2SO4, HClO, H3PO4, HNO3, ZnSO4 ionvegyület vagy kovalens? Meg az oxidok? Pl P2O5 (foszfor-oxid)?

Figyelt kérdés
Nem tiszta egészen, az alap példákat pl NaCl (ionos), HCl (kovalens), CO2 (kovalens) azt hiszem értem, de ezekben nem vagyok biztos.

2017. jan. 17. 11:34
1 2
 11/13 sadam87 ***** válasza:

"a szulfát ion összetett ion, belső kovalens kötésekkel, a klorid ion pedig nem, az egyszerű ion, pont olyan mint ami a konyhasó oldódásakor keletkezik"

No, ezen az alapon meg a cink szulfid is molekulákból áll! :)

"A sósav molekula erősen polarizált."

Gondolom, a hidrogén-klorid molekula. Egyébként ha molekulák alkotják, hogy lehet ionvegyület?

"A molekula vízben egyszerű ionjaira esik szét."

Szerintem az oxónium ion nem egyszerű ion.

"vízben könnyen és jól oldódik."

Mint teszem azt az alkohol. (Jó, tényleg, ott az oldódás folyamata azért más.)

2017. jan. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 sadam87 ***** válasza:
Annyiban egyetértek egyébként, hogy vizes oldatban a sósav gyakorlatilag tényleg ionvegyületként viselkedik. De ez bármely savra (főleg erős savra) igaz. Szerintem azonban alapvetően ha a vegyületeket ilyen szempontból csoportosítjuk, alapvetően az a logikus, ha tisztán vizsgáljuk a vegyületet. Ha tiszta HCl-t nézünk, a két atom között szerintem elég egyértelmű, hogy kovalens kötés van (még ha erősen poláris is).
2017. jan. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Huha nem gondoltam, hogy ez a kérdés így megosztja az emberiséget. Azért is írtam ki, mert bennem is ezek a kerdesek merültek fel. De akkor kezd kitisztulni: kovalensnek kovalens, lehet hogy egyetemen sokkal részletesebben megtanítják és érteni fogom mélyebben is, de most annyit kell tudnom, hogy ionosba átmenő kovalensek ezek a savak. Legalábbis azt hiszem. Ahol meg fém-nemfém van azok ionosak.
2017. jan. 18. 16:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!