Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Most mit csináljak az adó 1...

Most mit csináljak az adó 1 %-kal? (Nav levele lent)

Figyelt kérdés

Kaptam ezt a levelet a NAV-tól amit olyan hosszan fogalmaznak, meg hogy mire a végére érek az elején elfelejtem. (Idézett szöveg csak 1 részlet...)


"Korábbi évben tett nyilatkozata jelenleg nem tekinthető érvényesnek tekintettel arra, hogy Ön szja

bevallást 2022. évre nem nyújtott be, ezért az 1%-os felajánlás alapjául szolgáló adó, és így az 1%

összege nem állapítható meg.

Felhívom szíves figyelmét arra, hogy a 2023. rendelkező évi nyilatkozatának érvényességéről az

adóhatóság akkor tud dönteni, ha Önnek van a 2022. évre vonatkozóan személyi jövedelemadó

bevallása és az alapján meghatározható az 1% alapjául szolgáló adó, és így az 1% összege is. Ha a

rendelkező nyilatkozat figyelembe vételét követő évben - jelen esetben 2024-ben - sem állapítható

meg az 1% összege, akkor a rendelkező nyilatkozata a 2023. rendelkező év vonatkozásában

érvénytelennek minősül, melyről határozattal értesítem. Azonban a soron következő rendelkező

évben - 2024-ben - újra figyelembe veszi az adóhatóság a nyilatkozatot és ismételten megvizsgálja,

hogy megállapítható-e annak érvényessége.

Kérem, hogy ha az elkövetkező években szja bevallást előre láthatóan nem nyújt be (pl. azért, mert

jövedelme csak nyugdíjból származik), akkor a technikai számos kedvezményezettre tett korábbi

nyilatkozatát 2024-ben - a tájékoztató levelek, illetve határozatok ismételt kiküldésének elkerülése

érdekében - szíveskedjék a jövőre nézve visszavonni."


Nem teljesen értem miért írja, hogy 2022 évre SZJA-t nem nyújtottam be.

Jelenleg tanulok, és mindig elfogadom a bevallást, az ügyfélkapun, ami kivan állítva.

Akkor most mi a teendőm?


nov. 27. 21:09
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
És mit vonjak vissza?!
nov. 27. 21:11
 2/24 anonim ***** válasza:
Szerintem arról van szó, hogy egy ideje az egyházaknak adandó 1 %-ról (az egyházaknak van technikai száma) nem kell minden évben nyilatkozni, hanem ha 2 éve adtál valamelyik egyháznak 1 %-ot, akkor a további években is ugyanannak az egyháznak utalják az 1 %-odat. És azért küldték a levelet, hogy ha nincs adóbevallásod, akkor ezt a nyilatkozatot vond vissza.
nov. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

Én nem az egyháznak adtam az 1%-ot, hanem egy fogyatékos betegeket segítő intézménynek.


De azt írja, hogy "Korábbi évben tett nyilatkozata jelenleg nem tekinthető érvényesnek tekintettel arra, hogy Ön szja


bevallást 2022. évre nem nyújtott be" Mit vonjak vissza, ha nem nyújtottam be?!


Egyáltalán miért veszi ezt automatikusnak, ha én 1x (1 évben ) felajánlom az 1%-ot akkor miért gondolják,azt hogy én minden évben oda fogom, még akkor is ha nem nyilatkoztam az adott évben?

(Az egy dolog, hogy előző évben adtam valakinek, de nem törvényszerű, hogy attól kezdve mindig nekik fogom adni... )

nov. 28. 12:12
 4/24 anonim ***** válasza:
Az alapítványoknál nincs ez az automatizmus csak a technikai számos egyházaknál.
nov. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Azért nem értem, hogy akkor miért vette automatikusnak mikor én legutóbb sem egyháznak ajánlottam fel hanem alapítványnak.


És, hol tudom visszavonni azt, amit be sem nyújtottam?

nov. 28. 13:16
 6/24 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy felajánlottad, csak nem emlékszel, mert 1+1 %-ot lehet felajánlani ugyanazon a nyomtatványon. Egyik 1 % alapítványoknak, másik 1 % egyházaknak.

Azt is tisztáznod kellene, ha szerinted volt bevallásod, náluk miért úgy szerepel, hogy nem volt.

nov. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

És ezt hol lehet tisztázni?

Az ügyfélkapu olyan bonyolult, szerintem személyesen jobban járnék...

Nem is értem, miért gondolják, hogy nem volt, mikor mindig elfogadom, ami van az ügyfélkapun, meg gondolom küldtek volna felszólítót, ha nincs beadva mert arra nagyon van idejük...

nov. 28. 18:04
 8/24 anonim ***** válasza:

Szerintem itt ha belépsz az ügyfélkapus azonosítóddal, akkor meg tudod nézni a korábbi bevallásaidat: [link]

Nem küldenek felszólítót. Ha nem foglalkozol vele, akkor automatikusan elfogadottnak tekintik a tervezetet.

nov. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

Én azt el is fogadtam, ezért nem értem miért írják h nem nyújtottam be.

Az egy másik dolog, hogy 2022-ben tanultam, jövedelmem nem volt, de a tervezetet elfogadtam, amit ők állítottak ki...


Köszönöm a linket, próbálom intézni....

nov. 28. 21:04
 10/24 anonim ***** válasza:

"Én azt el is fogadtam, ezért nem értem miért írják h nem nyújtottam be.


Az egy másik dolog, hogy 2022-ben tanultam, jövedelmem nem volt, de a tervezetet elfogadtam, amit ők állítottak ki..."


Ha nem volt jövedelmed, akkor bevallásod sem lehetett. Hiszen a semmit ezer évvel ezelőtt sem kellett bevallani, mint ahogy most sem.

Ha NAV készített 2022. évre bevallási tervezetet, akkor valamid csak volt, egyébként nem készített volna.


Mondom, hogy mi a helyzet:


A bevallás keretein belül fel lehet ajánlani az adód 1-1 %-át valamilyen civil szervezetnek, valamint egyháznak.

Mivel a kormány évek óta nyalja a katolikus egyház seggét, ezért kitalálták, hogy ha nem ajánlod fel valamelyik egyháznak az adód 1 %-át, és nem teszel X-et a kockába, hogy nem is akarod felajánlani egyik egyháznak sem az adód 1 %-át, akkor automatikusan a katolikus egyháznak küldik az adód 1 %-át, ha akarod, ha nem.


Ennek a dolognak a visszavonását kérik (beikszeled, hogy nem kéred egyik egyháznak sem kiutalni az adód 1 %-át), mert egyébként automatikusan a katolikus egyháznak küldik - a Te esetedben jelenleg - a semmi után a semmit. Ezt a semmit nem tudják teljesíteni.

Agyilag felfogni egy borzalom, ami ebben az országban megy.


A fentieket onnan tudom, hogy jött értesítés, miszerint a katolikus egyháznak elutalták az adóm 1 %-át. Mindezt úgy, hogy nem is tudtam róla, hogy egyáltalán kértem volna ilyet bármelyik bevallásomban. Akkor néztem meg a kitöltési útmutatót, hogy ha nem kértem máshova utalni, és sehova sem kértem utalni, akkor automatikusan a katolikus egyház kapja meg. Azóta X-et teszek oda, hogy ezt az "automatizmust" visszavonom, semmiféle egyháznak nem adom az 1 %-ot.

dec. 1. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!