Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy működik pontosan a...

Hogy működik pontosan a hitelkártya, illetve a hitelkártyáról eköltött pénz visszafizetése?

Figyelt kérdés

Most lett először hitelkártyám, szóval még elég tapasztalatlan vagyok e téren. Azt értettem, mikor a banki ügyintéző magyarázta, hogy ha költök a hitelkártyáról, akkor amennyit költöttem, azt hónap végén automatikusan levonják a bázisszámlámról és visszarakják a hitelkártyára.

A kérdésem az, hogy ha nem csak pár ezer forintokat költök, hanem egyszerre elköktök pl 2-3 százezret, ami akár meg is haladhatja a bázisszámlámon lévő pénzösszeget , akkor hogy néz ki a visszafizetés? Apránként vonják le? Vagy hogy van ez? És ha apránként vonják le, akkor mennyire apránként és mennyi időm van vissza fizetni pl 3százeztet?



2023. szept. 20. 13:49
1 2
 11/19 krwkco ***** válasza:
100%

"Igen, havi számla zárlati díj és éves kártyadíj akkor is van, ha nem használod."

Ez is mutatja, hogy nem mindegy hogy melyik bank melyik kártyája. Mert pl. a K&H Prémium számlájánál egyik sincs a hitelkártyára.

2023. szept. 21. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 krwkco ***** válasza:
100%

#10

Van.

2023. szept. 21. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Általában a hitelkártyák mind úgy működnek, hogy te bizonyos feltételekkel költheted a bank pénzét, amit aztán vissza kell fizetned nekik. Hogy melyik hitelkártyának milyen feltételei vannak, az nagyon eltérő lehet még bankon belül is. Mindig a saját bankodnál tájékozódj a pontos feltételekről!


Fontos tanács, hogy ne az ügyintézőt kérdezd a bankfiókban. Ők nagyon kedvesek, viszont off the record bármit mondhatnak, az felidézhetetlen, hogy pontosan mit és hogyan mondott. Akár véletlenül is tévedhetnek (pláne kisebb forgalmú fiókban, ahol egy-egy ügy típussal kevesebbet foglalkozik az ügyintéző, nem biztos, hogy minden területen annyira napra kész a tudása). Te is félreértheted, vagy rosszul emlékezhetsz arra, amit mondanak és mivel őket minél több üzlet megkötésére motiválják, akár az is előfordulhat, hogy szépítenek dolgokon, hogy meggyőzőbb legyen számodra. Viszont a bank nem azt fogja rajtad számon kérni és kifizettetni veled, amit ők szóban mondtak, hanem ami le van írva a szerződésben, meg a hivatalos díjszabásban.

Mindig a bank hivatalos hirdetményeit érdemes megnézni, hogy pontosan hogyan is működik egy szolgáltatásuk, minek milyen díjai vannak. Ha valami nem világos a tájékoztatókban, akkor ne személyesen kérdezd a banki ügyintézőt, hanem vagy chat ügyfélszolgálaton, vagy rögzített telefonhívásban. Ilyenkor ugyanis nyoma van a beszélgetésnek és visszakereshető, ha tévesen tájékoztattak - ezért nem fognak olyat mondani, ami hibás információt tartalmaz.


Általában két féle visszafizetési lehetőség szokott lenni. Ha a teljes összeget visszafizeted az aktuális időszak végén, akkor többnyire ingyen használtad a bank pénzét és nem kerül neked semmibe abban a hónapban.

Ha viszont nem fizeted vissza a felhasznált összeget, akkor az kamatozni kezd. Itt általában két lehetőség van. Ha semmit nem fizettél be, akkor általában elég durva kamatot számolnak fel a teljes tartozásodra, ezért ezt mindenképp érdemes elkerülni. Általában van egy minimális törlesztő részlet, amit ha befizetsz, akkor nem olyan durván fog kamatozni a visszafizetetlen hiteled, mint a másik esetben, de így is komoly felárat fizethetsz érte, hogy a hitel keretet túlhasználod, ezért érdemesebb elkerülni.


Ezek miatt nagyon fontos minél hamarabb ellenőrizni, hogy a "bank majd automatikusan visszafizeti helyettem a bázis számláról" szolgáltatás pontosan mit is csinál és milyen feltételekkel.


Ahogy már más is írta, komoly buktatója lehet, hogyha csak a minimális törlesztő részletet fizeti vissza, nem a teljes tartozásodat. Azt is nézd meg, hogy ennek az automatikus visszafizetési szolgáltatásnak van-e valamilyen díja, mert ha igen, akkor azt a díjat is számold hozzá, hogy mennyibe is kerül neked a hitelkártya használata. Lehet, hogy jobban jársz vele, ha inkább lemondod az automata kifizetést és te magad intézed - csak akkor biztosan ne felejtsd soha el!


Általában magának a hitelkártya használatának is van egy havi/éves díja. Ezt van, hogy első évben, vagy valamilyen feltételek mellett (pl. x összegű havi/éves költés) elengedik, de nézz utána, hogy mik a feltételek a te kártyádnál.


Általában, ha már van hitelkártyád, akkor érdemesebb lehet használni azt - de csak ésszel és nagyon tudatosan!


Vásárolhatsz vele nagyobb összegért is, de érdemes csak annyit költeni róla, amennyi pénzed biztosan elérhető lesz a visszafizetés időpontjában, hogy ne csússz bele egy durva kamattal terhelt adósságba. Ha mégis megtörténik, akkor érdemes minél hamarabb visszafizetni azt, hogy minél rövidebb ideig ketyegjen a magas kamat az adósságodon.


Én csak hírből hallottam, hogy van ilyen, de állítólag egyes hitelkártyáknál az is probléma, ha idő előtt fizeted vissza a tartozásod. Szóval az például nem biztos, hogy jó ötlet, hogy még az adott havi tájékoztatás előtt átutalsz valamennyit.


A legtöbb hitelkártya két dologgal ösztönöz a használatára:

A legalapvetőbb ösztönző, hogy egy rövid ideig (általában 1 hónapig) ingyen használhatod a bank pénzét és ha határidőre visszafizetsz minden tartozást, akkor ez neked (szinte, vagy akár ténylegesen) semmibe nem kerül.

Például kimondottan hasznos lehet egy hitelkártya, ha olyan az ütemezése a határidőknek, hogy hó végén már elfogy a fizetésed, de vásárolni viszont muszáj, így tudsz a hitelkártyáról vásárolni. Viszont ez csak akkor működik jól, ha a visszafizetési határidőre megjön a fizetésed és fedezi is az addigi költéseidet.

Ha viszont többet költesz róla, mint amennyit vissza is tudsz fizetni, azzal csúnya adósságba lehet kerülni.


Az ingyen hitelkártya azért éri meg a banknak, mert rászoktatnak vele a hitelkártya használatára. Ha pedig rendszeresen vásárolsz vele, akkor előbb-utóbb úgyis bele fogsz futni, hogy elfelejted visszafizetni, vagy többet költesz, mint amennyit vissza tudsz fizetni, ezért kénytelen vagy bent hagyni, hogy kamatozzon, ők meg ezen nyernek.


Másrészt meg azzal, hogy minden vásárlásod a hitelkártyáról intézed ők adatokhoz jutnak a vásárlásaidról, amikkel üzletelni tudnak. Ilyen üzletek eredményei pl. a különféle kedvezmények is. Ezeket van, hogy külön aktiválni kell a bank weboldalán, de ott meg is találod a részleteiket. Általában van egy lista, hogy melyik boltokban mennyi kedvezményt kapsz, ha a hitelkártyáddal vásárolsz.


Illetve a legtöbb hitelkártya szokott valamilyen visszatérítést is nyújtani. Az én hitelkártyám pl. alapból 1%-ot visszafizet minden vásárlás után, de vannak időszakos akcióik, amikor bizonyos termékcsoportok vásárlása után 2-3% jár vissza. Pl. nyáron nyaralás, utazás, ősszel ruhák, télen mozi, vagy egyéb.

Ezeket a visszatérítéses kedvezményeket viszont van, hogy maximálják, hogy mennyit kaphatsz vissza belőlük, nehogy túlságosan jól járj vele - ők meg rosszul.


Az is tipikus csapdája szokott lenni a hitelkártyáknak, hogy a pénzfelvétel általában sokkal drágább hitelkártyáról, mint normál debit bankkártyáról. Viszont, ha nagyon hozzászoksz a hitelkártya használathoz, akkor könnyen bele eshetsz abba a hibába, hogy KP felvételnél is a hitelkártyád használod, nem számolva annak extra költségeivel.


Összességében akár nagyon is megérheti egy jó hitelkártya, ha jól használod, viszont nem veszélytelen, ha nem tudod jól használni és időben visszafizetni a költéseidet.


Komoly pénzügyi szakemberek közt is ismerek olyat, aki azt mondja, hogy inkább nem érdemes szórakozni a hitelkártyákkal.

2023. szept. 22. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
49%

"Például kimondottan hasznos lehet egy hitelkártya, ha olyan az ütemezése a határidőknek, hogy hó végén már elfogy a fizetésed, de vásárolni viszont muszáj, így tudsz a hitelkártyáról vásárolni."

Olyasvalakinek, akinek a fizetése hó végére elfogy, semmiképp nem javasolnék hitelkártyát, mert garantált, hogy adósságcsapdába fog kerülni. Inkább arra jó a hitelkártya, hogy nagyobb megtakarítást lehet befektetni.

2023. szept. 22. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 krwkco ***** válasza:
49%

"Inkább arra jó a hitelkártya, hogy nagyobb megtakarítást lehet befektetni."

Ennek a mondatnak inkább úgy van értelme, hogy a bank pénzét, a hitelkártyakeretedet tudod befektetni.

2023. szept. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 krwkco ***** válasza:
67%

"könnyen bele eshetsz abba a hibába, hogy KP felvételnél is a hitelkártyád használod, nem számolva annak extra költségeivel."

A hitelkártyán 1 forintra kell állítani a készpénzfelvételi limitet. És meg van oldva a probléma. :-)

2023. szept. 22. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 krwkco ***** válasza:
100%

"Olyasvalakinek, akinek a fizetése hó végére elfogy, semmiképp nem javasolnék hitelkártyát, mert garantált, hogy adósságcsapdába fog kerülni."

Ha valaki RENDSZERESEN túlköltekezik, akkor ez valóban így van. De ha egyszeri kiadásról van szó, amit az ember fokozatosan tud törleszteni, akkor a hitelkártyát lehet hónapokon keresztül kamatmentes hitelként használni. Az a lényeg, hogy az elköltött összeg kisebb legyen mint

a fizetés - a készpénzes kötelezettségek.

Minden fizetéskor fel kell tölteni a hitelkártyát és kártyahasználattal vásárolni. Valamivel kevesebbért, mint amennyi a fizetés betöltött része. Akkor a tartozás hónapok alatt elfogy és a kamat 0 lesz.

2023. szept. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

"Olyasvalakinek, akinek a fizetése hó végére elfogy, semmiképp nem javasolnék hitelkártyát, mert garantált, hogy adósságcsapdába fog kerülni."


Jogos a felvetésed #14 és ezt nem lehet elégszer elmondani, úgyhogy nyomatékosítsuk!


A #13-asban elnagyoltam, így most pontosítok:

Természetesen arra figyelni kell, hogy mindig legyen annyi pénzed a következő fizetésből, hogy a hitelkártya költéseidet vissza tudd majd fizetni.

A hitelkártya az ütemezéssel sakkozást teszi lehetővé, hogy ha hó végén azonnal meg kell valamit venni, amire KP-d nem maradt az előző fizetésedből, akkor a hitelkártyáról meg tudod vásárolni, amire szükség van és ráérsz csak a következő fizetésből visszafizetni a kártyára.


Az így előre hozott vásárlást viszont fontos belekalkulálni a fizetésed beosztásába, következő hónapban azzal a költéssel máshol kevesebbet kell költeni, hogy ne fuss ki belőle.


Egyetérte #14-el, hogy ha valaki rendszeresen megszorul a hónap végére és mindig hozzá kell nyúlni a hitelkártyához, hogy fizetni tudja a normál költségeit, akkor a hitelkártya sokkal veszélyesebb, mint amilyen hasznos.


Ahogy már a #13-ban is utaltam rá, a bankok azért adnak "ingyen pénzt" a hitelkártyával, hogy minél kényelmesebben költs, minél kevésbé számold a kiadásaidat és nyugodtan ess csak túlzásba, élj a hitellel, amit aztán majd drága kamattal fizetsz nekik vissza és ők ezen fognak majd nyerni rajtad.


Szóval teljesen igaza van #14-nek: Hitelkártya csak annak való, aki többet keres, mint amennyit költ és képes ezt az egyensúlyt a hitelkártya használatával is megőrizni, mert nem esik túlzásba a költezekéssel csak azért, mert "ingyen van a hitel".

Aki túllépi a fizetése által szabott kereteket, annak NAGYON nem lesz ingyen a hitelkártya. A legtöbb esetben a hitelkártyák jóval magasabb kamatokat számolnak fel a tartozásokra, mint a normál banki hitelek. Szóval ha nem tudod hónap végén visszafizetni, akkor sokkal rosszabbul járhatsz a hitelkártyával, mint egy normál bankszámla hitellel, vagy egy szabad felhasználású hitellel.


Ráadásul mivel a hitelkártyával sokkal kényelmesebb költekezni és a visszafizetéssel megcsúszni is, a hitelkártya használata rendkívül veszélyes arra, aki nem tudja fegyelmezetten használni!!!!

2023. szept. 22. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, tippeket. Nagyon hasznosak voltak.
2023. szept. 26. 16:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!