Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Megteheti-e a munkáltató hogy...

Megteheti-e a munkáltató hogy táppénz/betegszabadság alatt személyesen leellenörzi a munkavállalót a lakcimén?

Figyelt kérdés

Az a kérrdés hogy ha a cég pl így szeretné csökkenteni a munkavállalók táppénzes napjait, kimehet-e a munkavállaló lakására, köteles-e az beengedni, vagy a munkáltatót képviselö személy táppénz okára, idötartamára vonatkozóan

feltett kérdéseire válaszolni?

Lehet-e szankcionálni azt ha pl nem tartózkodik otthon a munkavállaló táppénz alatt?


Hallottam hogy bizonyos cégek ilyen intézkedéseket vezettek be és nem tudom hogy ez szabályos-e?


köszönöm.



2013. jún. 6. 07:36
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
62%
Szabályos bizony. Ha nem talál otthon, akkor feljelent tappenz csalásért es kirúg fegyelmivel.
2013. jún. 6. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
60%
A munkaadó elvileg nem mehet ki hozzád és nem tehet fel ilyen kérdéseket! De amúgy nem halottam olyan cégről aki maga járkálná az alkalmazottjait! Van erre megfelelő állami szerv akit ha felhív akkor azok majd kimennek a megadott címre és velük már beszélgethetsz egy kellemest:) Az egészben az jó, hogy ha kiderül TPcsaló vagy meg a EP felé is megbüntetnek!! A cég amúgy úgy tud szankcionálni, hogy különböző béren kívüli juttatásokat megvon! Pl.: bérlet árának csak részét fizeti a dolgozott napok arányával, aztán bonus összegeket vonhat és egyéb sok sok ilyen dolog van. Ezeket főként a nagy ultik alkalmazzák ahol minimálbér és környékén dolgoznak!
2013. jún. 6. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
87%

Elvileg: lehet ellenőrizni, de nem vagy köteles beengedni és a táppénz okára, idötartamára vonatkozóan feltett kérdéseire válaszolni. A betegség oka személyes adatnak minősül, legfeljebb az időtartamra adhatsz -hozzávetőleges- tájékoztatást. Az, hogy otthon vagy-e függhet attól is, hogy kell-e vizsgálaton, kezelésen megjelenned, ezért -szerintem- nem szankcionálható.

Persze mindez attól is függ, hogy mi van a munka, illetve a kollektív szerződésben, -ha van!

2013. jún. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
88%

A cég nem, csak a megfelelö megbízott ellenörizheti, hogy aki elvileg "beteg", az tényleg az-e.


Arról, hogy MI a baja, nem köteles felvilágosítást adni, de azt, hogy meddig ban táppénzre véve, igen.

Ha meg ilyen esetben nincs otthon, akkor igen jó indokának kell lennie (pl. orvoshoz ment, esetleg élelmiszert venni - más bevásárlás nem elfogadható), ugyanis a táppénz NEM szabadság.


Ha nem tudja bizonyítani, hogy tényleg beteg, hanem máshol van, dolgozik, nyaral, akkor egyrész meg lehet töle vonni a táppénzt (a már kifizetettet visszafizettetik), el lehet küldeni a munkahelyröl azonnali hatállyal söt adott esetben táppénzcsalás miatt még bírósági eljárás is lehet belöle.

2013. jún. 6. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
29%

3!

A táppénzes papíron szerepel, hogy milyen időpontban járhat ki. Ha nem akkor megy es épp ellenőriznek, akkor max azt fogadjak el, ha orvosnál volt - arról pedig kell igazolás.

2013. jún. 6. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat..


Egyébként nem mint táppénzcsalást elkövetni szándékozó munkavállaló, hanem mint egy (ilyen intézkedéseket tervezö) cég alkalmazottja kérdezem ezt.. Valószinüleg nekem jutna ez a hálás feladat majd és nem nagyon tudom magam elképzelni amint ezt csinálom, hogy kijárogatok a dolgozókhoz ..:(


Ha ki is megyek nem tudom azt a szitut elképzelni hogy faggatom meg hogyha nincs otthon, annak is lehet 1000 oka.. Ok h élelmiszerért, orvoshoz mehet csak ki, de ez nekem is nagyon idörabló lenne ha kimegyek pl x föhöz és senki sincs otthon, aztán még utánajárni hogy hol is volt, arról hozzon bizonyitékot. stb...


Értem a cég szándékát csak a megvalósítással kapcsolatban vannak kétségeim..

2013. jún. 6. 08:14
 7/23 anonim ***** válasza:
90%
Amúgy ha járóbetege akkor ha jól tudom 10-14 óra között szabadon mászkálhat kell a levegő a gyógyulónak!
2013. jún. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Ahogy többen is irták, egy CÉGNEK erre nincs joga, a TB alkalmazottjainak igen.


"Ha ki is megyek nem tudom azt a szitut elképzelni hogy faggatom meg hogyha nincs otthon, annak is lehet 1000 oka.. Ok h élelmiszerért, orvoshoz mehet csak ki, de ez nekem is nagyon idörabló lenne ha kimegyek pl x föhöz és senki sincs otthon, aztán még utánajárni hogy hol is volt, arról hozzon bizonyitékot. stb..."


Neked ilyen esetben is max. az lenne a dolgod, hogy odamégy, megkérdezed, hogy meddig van táppénzen - azt, hogy mi baja van, privát megkérdezheted, hivatalosan nincs hozzá semmi közöd, és ettöl még az orvos sem adhat ki adatot a titoktartás miatt -, erre válaszolnia illik, hogy X napig vagyok kiirva.

Ha nincs otthon, akkor NEM neked kellene utánajárni, hogy hol volt, hanem max. otthagysz egy cetlit, hogy ekkor kerested, igazolja, hogy hol volt - tehát NEKI kell igazolással megjelennie, nem pedig neked kujtorigni utána, abizonyitás a beteg dolga!


De mint irtam, erre csak akkor van jogod, ha Tb illetve más hasonló szervezetnél vagy alkalmatva, a dolgozó munkahelye ilyenre nem jogosult.

2013. jún. 6. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
53%
Kinek mihez van joga az egy dolog. De ki és mit tesz meg az egy másik. Én már tapasztaltam olyat hogy a főnök kiment az alkalmazott lakására többször is. Illetve telefonon hívogatta majdnem napi szinten, hogy hogyan áll az állapota. Pedig nem több hónapos táppénzről volt szó. Tüdőgyulladással feküdt otthon...
2013. jún. 6. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
67%
Ki mit visel el! Én a telefonomat se vagyok hajlandó felvenni szabadságon vagy táppénz alatt! Ezt valahol a munkavállaló idézi elő mert mikor bekerül egy helyre akkor nagyon beakar épülni és többet is megtesz a kelleténél. Aztán mikor már tele lesz a ... az egésszel akkor meg már csak szevedhet miatta! Az elején le kell szoktatni a főnökséget a telefonos zaklatásokról és nincs később ilyen!
2013. jún. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!