Tart valaki nagy mozgásigényű kutyát lakásban?
Nekem vizslam volt lakasban 5 evig (utana kertesbe koltoztem), megmondom oszinten, hogy az eletem is rament.
Mermint tudtam, hogy mit vallalok, de gyakorlatban azert ez nem egyszeru, kemenyen pofancsapott a valosag, foleg, ha pl beteg voltam, az valami eszmeletlen szenvedes volt mindenkinek.
Osszesen napi 3 orat toltottunk kint, kiveve, ha esett az eso vagy nagyon hideg volt, mert akkor nem volt kedve kimenni, csak kb 1 orat. Ez kellett ahhoz, hogy ne szedje szet a hazat, amig dolgozom. Igazabol lehet, hogy ez a 3 ora nem hangzik soknak, de abbol a szempontbol az, hogy munka elott hajnali 5kor mar kint voltunk 1 orat a parkban, munka utan meg rohanni kellett haza, nem volt kavezgatas, edzoterem, mittudomen mi, csak a kutya volt.
Futiba jartunk/jarunk sokat, labadaztunk, kulonbozo feladatokat csinaltunk kint, igy farasztottam le igazabol a seta mellett. Hetvegen meg tura van, a mai napig.
Kertesben azert konnyebb, mert ha 30 percet kesek, nem kell attol felnem, hogy a kutya bepisil, mert szabadon jarhat ki-be. Illetve egyszerubb a kertben labdazni, mint egy parkban, nagyobb biztonsagban is erzem magunkat, nem felek attol, hogy egy idiota kutya rankront (ez sajnos nagyon sokszor fordult elo korabban...).
Napi 1,5-2 ora seta igy is megmaradt, a tobbi meg labdazas, jatek a kertben, illetve futiba is jarunk, de csak heti 3x, mert mar messze van.
Kutyasuliba is jartunk anno persze, de ugye az sem tart orokke, de az is szuper lefarasztasnak.
Az a helyzet, hogy ez akkor működik, ha a gazdi a tökéletes gazdi. Napi 4-5 alkalommal leviszi a kutyát, elmennek a futtatóba is minimum kétszer, hogy lefáradjon a többiekkel, majd 1 óra szellemi foglalkozás. Csak hát a gazdinak is van élete, dolgozni, házimunkázni kell stb. A nagy mozgásigényű kutya pedig nem szarozik, ha nem a fentebb említett tökéletes gazdija van, szétkapja a lakást, mint a szart. Ha már lakás, és kutya, és nem végtelen idejű gazdi akkor az legyen kis mozgásigényű, máskülönben mindkét fél szenvedni fog.
És nem, itt most nem arról van szó, hogy a kertben tartott az majd lemozgatja magát önállóan a kertben, de segítség a fárasztásban a nagy kert, és a mindenféle ingerek, amik kint érik. Emellett elég a fél-1 óra séta, plusz ugyanennyi játék, és szellemi fárasztás, esetleg futópad, ha olyan az eb. Nálunk 1200 m2 a kert, ahol szabadon lehet, de ha emelett nincs rá időm, mert mondjuk extrán sűrű a nap, akkor nem csodálkozom ha szétrágja ami mozdítható, vagy akkora krátereket ás, amibe én is beleférnék, ugyanis ez nem nevelés kérdése.
Illetve még egy opció, ha nagy mozgásigényűhöz ragaszkodsz. Hét közben, amíg melózol, addig leadod kutyapanzióba, ahol a nagy részét elvégzik helyetted, így neked délután ha hazaérsz, már csak kb. 1 órára kell levinned.
11-es, hát ezért kell megfelelően hozzánk passzoló kutyát választani. Azzal tisztában vagyok, hogy sokan választanak szarul, erre tettem is utalást, de úgy gondoltam, annyi elég is a kérdéshez, inkább a hogyanra akartam példákat hozni.
Én panelban élek, fajtamentéstől van egy kistestű (kb. 8-9kg) border collie jellegű keverék kutyám. Ő tud akár 30km-t is túrázni, ha rendesen fel vagyunk készülve, de napi 1-2 óra intenzív feladatozás ugyanúgy lefárasztja, ha épp nincs alkalmunk elmenni túrázni, szakadó esőben meg ki sem dugná az orrát a lakásból, ha rajta múlna, de azért legalább pisilni olyankor is kiviszem, aztán amint megvan, már megyünk is be, akkor bent feladatozunk. Nem rombol, nem hangoskodik, szomszédoktól direkt kérdeztem is, de volt, aki magától mondta, hogy milyen csendes. Nekem ilyen kutya kellett, mert ő passzol az életmódomhoz, szeretek túrázni, mászkálni, amikor éppen nem dolgozom, ülőmunka mellett jólesik szabadidőmben a mozgás. Amikor keresgéltem, egyesületeknél már így jelentkeztem, hogy ilyen az életmódom, ezt tervezem, mit gondolnak, belepasszolna-e ebbe a kiszemelt kutya, és volt, aki pont azért nem felelt meg, mert pár km-nél többet nem bírna kirándulni velem, és cipelni kellene a maradék távon, de tökéletes táskakutya lett volna amúgy valakinek, aki otthonülő. Nálunk amúgy feladatozás része az is, ha kutyabarát helyre megyünk, vagy kollégákkal közösen van program és jön oda a kutya, mert ott viselkednie kell, plusz ingerek érik, közlekedünk tömegközlekedésen, ez is fárasztó a kutyának, hazafelé már kifekszik az úton.
Az hogy hogyan, mivel lehet lefárasztani egy kutyát sok mindentől függ, fajta, egyed, kor, eü állapot, időjárás. Ki kell tapasztalni hogy mi a jó a kutyának, pár átlagos példa: ásás/pockozás - terrierek, tacsik, apport (bot, labda ,frizbi stb) - retrieverek, vizsla és még lehetne sorolni, illetve nem csak a fizikai fárasztás fontos hanem a szellemi is.
Nekem labrador és border collie mixem van, panelban, nagy mozgásigényű, de nem hiperaktív.
Így néznek ki a napjaink.
Ha dolgozom:
07:15 séta ami kb 1 óra, dologvégzés, szaladgálás, szaglászás
08:00-15 hazamegyünk, lábtörlés
Pár perc múlva kaja
12:00 körül eü séta (anyukám viszi le) ez kn 10-15 perc ha felmentek lábtörlés
Utána egyedül van este 19:45 ig kb, hazaérek irány a futtató (labdázunk, játszik a többiekkel stb)
21:00 után haza, lábtörlés
Szintén pár perc múlva kaját kap
23:30 eü séta kb 20/30 perc
Ha nem dolgozom:
10:00 körül séta kb 1 óra, dologvégzés, szaglászás, szaladgálás, trükk tanulás/gyakorlás
11:00-30 haza, kaja
18:00 (ha meleg van akkor később) futtatózás (labdázunk, játszik a többiekkel, vagy éppen neveli a többi kutyát - a legjobb szellemi kihívás neki ez.
20:30 után irány haza
Pár perc múlva kaja
22:45 után van az utolsó eü séta, kb 30 perc.
Óriás snauzerem van, és sajnos kicsi a kert, főleg az ő méretéhez.
Mi minden reggel elmegyünk 1,5 órát sétálni a közeli erdőbe. A városon át kell mennünk, ott egy kicsit agyban fárasztom néhány feladattal (lábmelett jön, hozza a pórázát, néha ül, marad, zebránál is ül stb). Az erdőben általában elengedem, játszok vele.
Ezután hazamegyünk. Napközben szabadon járkálhat kint/bent, reggel eldönti hol akar maradni. Kb 8-tól délután 3-ig egyedül van.
Amikor délután haza jövök, elmegyünk egy hosszabb sétára vagy biciklizünk. Ilyenkor kutyafutattóba is szoktunk menni. Nem messze tőlünk van egy Duna holtág, ott fürdeni és úszni is szokott.
Ezen kívül este még szoktam vele csinálni néhány feladatot, hogy ne jöjjön ki a gyakorlatból.
Hétvégente megyünk egész napos túrákra és őrző-védő kiképzésre is a kutyaiskolába.
Emellett én megtanitottam frizbizni, és az agilitys akadályokat is ismeri, szóval azokkal is jól le lehet fárasztani.
Mi ezeket csináljuk, remélem tudtam vele segíteni. Bár az óriás snauzerek annyira nem hiperaktívak, nekik is sok mozgásra van szükségük, legalább ahoz hogy az egészségüket és az izomzatukat fenttartsák
Nekünk malink van, akivel sokat utazunk, szóval hátha tudok segíteni.
Alapvetően kertesben lakunk, de amikor utazunk akkor sokat van lakásban/panzióban stb.
Első körben az lett neki megtanítva, hogy bent nyugi van, nincs pörgés. Reggelente én elmegyek vele futni, aztán napközben takaréküzemmódban van és alszik valahol.
Délután van egy többórás séta, aztán lefekvés előtt a férjem megy le vele futni egyet.
Nyáron ugye könnyebb, mert ha van közel vízpart, akkor órákra lemegyünk és úszik/pancsol, így hulla fáradt mire visszaérünk.
Ha "csak" otthon vagyunk, akkor sem elég a kert, szóval akkor is ugyanez a forgatókönyv.
Ha van futtató a közeledben, akkor csak hagyni kell, hogy a többiekkel lefárassza magát. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!