Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Alapvetően irigy típusba...

Alapvetően irigy típusba tartozol vagy nem érzel irigységet, tudsz őszintén elismerést érezni más jól létével, sikereivel kapcsolatban? Mitől függ az irigység?

Figyelt kérdés

Testvérem, akivel nem együtt nevelkedtünk bevallotta nekem, hogy egész életét megkeserítette az irigység, de nemcsak rám, hanem más emberekre is irigy, sikerekre, élethelyzetekre. És talán most 40 évesen sikerült ezt elengedni nagy önismereti munka árán


Ekkor döbbentem rá hogy én nem érzek irigységet és sok más ember viselkedését megértettem körülöttem. Ha a környezetembem valaki sikert ért el, vagy bármit elért, megkapott, akár egy szerelmet vagy gyermeket, azt éreztem hogy idővel majd nekem is lesz vagy ő jobban megdolgozott érte. Rossz érzés nem kapcsolódott hozzá, mint az irigység.

Furcsa. Féltékenységet sem éreztem még.


Mitől függ hogy bizonyos emberekben vannak ezek az érzések másokban nincsenek? Alapvetően nagyon pozitív életszemléletű vagyok.


2022. okt. 12. 11:30
A kérdező szavazást indított:
Rendszeresen érzek irigységet másokra
Nem érzem, hogy irigy lennék más életére
19 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
39%
Rám sajnos jellemző az irigység, pláne akkor ha épp rossz élethelyzetben is vagyok. Még inkább nyomorultul érzem magam, ha másnak összejön az amire én régóta vágyom, vagy amiért régóta küzdök. Ezt igyekszem nem kimutatni a másiknak, mert nem akarom megbántani, tudom, hogy ez rólam szól. Mindig elgondolkodom mitől lehet ez, és sokat marcangolom magam, de igyekszem aztán ezt a negativitást átfordítani, és erőt meríteni abból a hiányból amiből fakad ez az érzés. Féltékeny kevésbé szoktam lenni. 28N
2022. okt. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi az őszinte választ!
2022. okt. 12. 11:42
 3/11 anonim ***** válasza:
52%

Én sem vagyok féltékeny típus, pl párkapcsolatokban simán belefér nekem a poligám/poliamor fajta, az eddigi tapasztalatok szerint


Viszont sajnos irigységet sokszor érzek, annak ellenére, hogy csak egy kis szeletét láthatom mások valóságának, és tudom, hogy megvannak az ő nehézségeik is.

2022. okt. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
52%
Ha olyan sikerült neki, ami nekem nem, akkor irigy vagyok, és nincs kedvem tapsikolni neki, bár a kedvét se veszem el valami gonosz megjegyzéssel. Általában az ilyen emberektől el is távolodom hosszú távon, de lehet ez a természetes, nekik is jobb így, nekem is.
2022. okt. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Igen, ezt az eltávolodást éreztem másokon. És ezt értettem meg most
2022. okt. 12. 12:09
 6/11 anonim ***** válasza:
26%
Általában nem vagyok irigy, örülök ha másnak jó, legfeljebb azon szomorkodom, hogy kevés vagyok. Féltékeny szoktam lenni, de arról nem én tehetek, hanem az, aki gusztustalanul viselkedik velem a másik javára. Szerintem van különbség a kettő között
2022. okt. 12. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem arra a feltenysegre gondolok, valóban, aminek van alapja, hanem a zöld szemű szörnye 👀
2022. okt. 12. 12:29
 8/11 Metionin ***** válasza:
32%
Nekem a nevelésem okozta, hogy tinikoromra nagyon irigy lettem. Kiskoromban abszolút semmi hajlam nem volt bennem az irigységre, sosem izgatott, hogy kinek mije van és az sem, hogy mi csórók vagyunk és nekünk meg szinte semmi sincs ami a többieknek. Viszont anyám élete abból áll(t) ki, hogy másokat utált, mert több mindenük van. Mindig mindenkit elmondott minden gazdag szarnak és tanító jelleggel belém kalapálta, hogy nekünk őmiattuk szar. Így szép lassan ellenérzés alakult ki bennem azok iránt, akik gazdagabbak voltak mint mi, és hát ezt a lécet nem volt nehéz megugrani, nekünk gazdag volt már az is, akinek van autója, mennek nyaralni, új ruhát tudnak venni vagy megvehettek olyan ételt, amit mi csak a reklámokból ismerhettünk. Gimis koromban elég nagy különbségek alakultak ki az osztályom és köztem, a többség családja rendben volt, fizették a kirándulásokat, a nyelvvizsgákat, különórát, jogsit a gyerekeiknek, mindenkinek volt otthon pl. számítógépe míg nekem ezek közül semmit sem tudtak állni a szüleim, a kis alapítványos ösztöndíjamból meg a gyerekvédelmiből gazdálkodtam ki a menzát, a bérletet és a ruhát is. Őszintén szólva rettentően frusztrált a helyzet, úgy éreztem, hogy én hiába tanulok mint az állat, hiába lenne tehetségem egy csomó dologhoz, nincs rá pénz és így jóval kevesebb eséllyel indulok az életben. Előre tudtam, hogy nekem kb. az egyetem első napjától dolgoznom kell majd, hogy a kis luk kolimat tudjam fizetni míg az osztálytársaimnak minimum a kolit fizették de a többségnek már vettek lakást vagy autót érettségire. Én nem vágytam akkora dolgokra de azért jó lett volna nem teljesen pucér seggel elindulni egyedül egy vadidegen városba.Szóval először magamban dühöngtem az osztálytársaimra aztán ez áttevődött a szüleimre, hogy minek csinálnak gyereket a semmire. Ez tartott úgy érettségiig, majd jött az egyetem és a meló, és akkor valami átkattant az agyamban. Mivel ekkor már nem laktam otthon, nem hallottam álló nap, hogy mindenki aki gazdag, milyen szar és végre elkezdtek a saját régi gondolataim, a régi világnézetem visszatérni. Onnantól tudatosan neveltem le magam arról, hogy másokhoz, főleg mások anyagi helyzetéhez hasonlítsam magam, hiszen nekem attól nem lesz jobb, a figyelmet viszont elvonja fontosabb dolgokról. Nemsokára észrevettem, hogy már nem leszek dühös ha valaki a környezetemben pl. lakást kap vagy egyéb szerencsés anyagi dolog éri. Így visszagondolva lehet, hogy ez ilyen tinikori dolog volt, hogy a saját frusztrációm és anyám nonstop "gazdagutálása" kihozta belőlem ezt az irigy ént, mert amúgy a nem irigykedős verzióm sokkal inkább magaménak érzem, na meg alapból sem voltam gyerekként sem olyan. Elnézést a hosszas litániáért de szerettem volna megosztani, hogy biza ilyen is van, hogy valaki csak egy életszakaszban irigy, de akkor nagyon.
2022. okt. 12. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
27%
Ez alkat kérdése szerintem teljesen. Én pl. féltékeny szoktam lenni, pl. miért nincs nekem ez vagy az, ami másnak igen, de irigy nem, vagyis nem érzek gyűlöletet az adott személy iránnt. Egy barátnőm viszont kifejezetten a személyt kezdi el ilyenkor utálni..
2022. okt. 12. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszi az őszinte válaszokat


Sajnálom hogy lepontoznak, pedig biztos mindenki érez valami "tiltott, nem elfogadott" érzést. Emberek vagyunk, én nem vagyok irigy, ellenben van más rossz tulajdonságom.

2022. okt. 13. 13:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!