Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Bizonyos vegák miért nem...

Bizonyos vegák miért nem eszik meg a tojást vagy a tejet? Mi a tiltakozásuk háttere e két termékféleséggel szemben?

Figyelt kérdés
2012. márc. 20. 08:56
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
Csesztetes na :-) es tudom, hogy attol hogy a tejet meg a tojast eszik nem kell megolni az allatot, de valahol azzal megis tamogatna az allattenyesztes, es az ellenkezik az alapelvvel.
2012. ápr. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
Bocsi megint en :-) es szerintem az egesz arra iranyulhat, hogy az ember az allati mivoltat magasabb szinte jutassa. Ugy a taplaleklancat ezaltal megszakitjuk, amennyiben nem eszunk hust, es egy magasabb szinten letezunk, akik nem kapcsolodnak ehhez a taplaleklanchoz. Bennem is van egy ilyesmi gondolat, de valahol megiscsak azert nem eszem hust, mert ugy erzem ez igy jobb a szervezetemnek! Es sokkal jobban erzem magam :-) ES teljesen egeszseges is vagyok.
2012. ápr. 1. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 A kérdező kommentje:

Amiben egyetértek a ma 13:44-essel, hogy mértéktelenség jellemzi az emberiséget. De nem feltétlen történik állatkínzás, illetve nem mindenhol. Az összes vágóhidat sem célszerű megszüntetni. Viszont tény, hogy túltermelés van.


ma 16:27 az undorról beszél, és megértem, ha valaki azért nem eszik. Én a főzelékektől, és úgy mindenféle zöldséges ételtől undorodok. Egyszerűen nem tudom megenni, így nem sok apelláta van, hogy mit fogyasszak.


ma 16:29 szerint a tojás és tej kérdése is az állattenyésztés támogatása. Ezzel nem akarok vitatkozni, viszont az állattenyésztés önmagában nem rossz dolog.


A ma 16:33 reagálva, a magasabb szinten való létezés egyfajta ezoterikus hókuszpókusz a szememben. Bocs. Viszont mindenki azt eszik, amit akar. Én a húsételek fogyasztásával érzem magam jól, és a korábbi fogyasztásomhoz képest, a vérképemet ez rakta rendbe. (A vércsoport szerinti étkezés szerint egyébként zöldségeket kellene ennem, de mint említettem, ez lehetetlen.)

2012. ápr. 1. 16:44
 34/38 anonim ***** válasza:
Olvasom itt a hozzászólásokat, és csodálkozom, hogy hova tud fejlődni a vita egy egyszerű kérdésről, amire a válasz is egyszerű. Állati eredetű. Ennyi. Ez a különbség a vegák és a vegánok között. A vegák általában húst nem esznek, a vegánok pedig semmi állati eredetűt. Van, hogy ez nem csak a táplálkozásban jelenik meg. Pl. ruházkodásban is. Nem használnak bőrt, gyapjút.
2012. ápr. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 A kérdező kommentje:
Értem és köszi.
2012. ápr. 8. 08:45
 36/38 anonim válasza:

a tojást azért, mert abból kiscsirke kelhetett volna ki/ez egy nagy h*lyeség/

a tejet, meg azért, a kisborjú azt megihatta volna....

2012. ápr. 10. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:

"Milyen igaz, a malac a saját ürülékében hempereg".

A malacok nem hemperegnek önszántukból a saját ürülékükben, csak akkor, ha a f.szp.raszt gazda bokáig érő szarban tartja őket. A természetben külön helyet választanak, hogy a dolgukat végezzék, általában olyan helyre, ami alacsonyabban fekszik, mint a pihenőhelyük, hogy a szél ne vigye oda a szagát. A disznók tiszta állatok. És nem büdösek, hiszen izzadságmirigyeik sincsenek. Csak akkor büdösek, ha bezárják őket, de nem tisztítják az ólat.

A sárban szeretnek hemperegni, de az nem büdös, és célja is van, védi őket a paraziták ellen, ezenkívül védi a bőrüket az erős napsugárzástól.

2012. júl. 27. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:

TOJÁS: a természetben élő tyúkok (pl. a mai házityúk ősei) évente kb. 6-12 tojást raknak, azok is mind megtermékenyítettek, hiszen a tojásrakás célja az utódok létrehozása. Ha eltörik egy tojás, vagy ellopja egy ragadozó, akkor azt pótolja a tyúk egy másikkal. Ezt a tulajdonságot használják ki a tenyésztők, amikor minden nap begyűjtik a tyúkok alól a tojásokat. Ezt szelekcióval, fényprogrammal, takarmánnyal stb. még fokozzák. Szóval a normális mennyiség 6-12 tojás lenne évente. Tudjátok mennyit tojik most egy tyúk? 260_310 darabot évente.

Ez az egyoldalú szelekció következménye. A tojótyúkokat összezsúfolják ketrecekbe vagy csarnokokba, hogy minél kevesebb energiát fordítsanak mozgásra, és minél többet a tojástermelésre. Átlagosan 25 óránként tojnak egy tojást. A csontjaikból kivonódik a kalcium, mert szükség van rá a tojáshéj képzéséhez, viszont ennyit nem lehet rendesen a takarmánnyal pótolni. A csirkék csontjai gyengék, törékenyek, deformálódnak. Persze ezt a vásárló úgysem látja, mert a mai tojótyúkok zöméből állateledel készül, vagy zacskós leves. Tollaik szinte teljesen kihullanak, a bőrük gyulladt vörös. Kloákájuk gyulladt, fájdalmas számukra a mindennapos tojásrakás, szenvednek. Amikor kb. 1 év után a tojástermelésük alábbhagy (mivel már teljesen ki vannak szipolyozva), vágóhídra kerülnek. Ezzel szemben akár 15-20 évig simán elélne egy tyúk. Úgyhogy tulajdonképpen még gyerek amikor megeszik. (a "húscsirkék 35-39 naposak csak, még bébik). Ennyi az életük. Napfény, fű, kiscsibék, kakasok, minden nélkül. Próbáljátok beleélni magatokat a helyükbe.


Tej: Tejet csak akkor ad a tehén (mint az ember is), ha utódot hoz a világra. Kb. 1,5 éves egy tehén, amikor először megtermékenyítik. Persze ma már még bikát sem látnak szegények, már a kisebb gazdaságokban is szinte mindenhol mesterségesen termékenyítik meg őket. 9 hónap múlva születik a borjú, aki alig pár órát tölthet az anyjával (gyakran még annyit sem), máris elválasztják őket. Napokig sírnak egymás után, elég szívszaggató. Az anyát egy hét után elkezdik fejni a többi tehénnel együtt, majd nemsokára újra megtermékenyítik, hogy 9 hónap múlva újra borjú szülessen, és megint rengeteg tejet adjon. Ugyanis a szülés után van a legtöbb tejük, aminek a mennyisége folyamatosan csökken. Ha nincs borjú, nem termelődne tej sem, pedig sokan azt hiszik, hogy a tehén mindig magától ad tejet. A tejtermelődést mesterségesen tartják fenn, mivel minden nap kétszer fejőgépekkel lefejik a tejüket, a szervezet pedig úgy érzékeli, mintha a borjú itta volna meg, tehát folyamatosan termelődik. Ez az embereknél is így van, ezért lehetséges, hogy akár éveken keresztül szoptathat egy anya, ha akar.

A borjakat elválasztják, és mesterséges tejpótlókkal itatják, miközben szűk "magánzárkákba" zárják őket. Gondoljátok el, egy bébi, magányosan, az anyja nélkül, társak nélkül. Két hét múlva a hímeket vágóhídra viszik, vagy továbbadják marhahizlaló gazdaságokba. A nőstények nagy részéből később szintén tejadó "automata" lesz. Ez egy körforgás. És legtöbbször ők sem élnek tovább 4-5 évnél.

És igen, ők rabszolgák. Akkor is, ha nem nagyüzemi körülmények között élnek. Mert akkor sincsen saját akaratuk, többnyire akkor sem kapirgálhatnak, vagy legelhetnek a szabadban. Ha kint is vannak, sokszor bokáig érő szarban állnak. És egész nap csak néznek maguk elé, félőrülten. Pedig mennyire szeretetéhes egy tehén is.... és játékosak, mint a kutyák, ha van megfelelő partner, akár egy ember, aki játsszon velük. Még ugrálnak is örömükben, vagy labdát kergetnek.

Ezek szólnak a tej és tojás ellen, de még tudnék mesélni.

A "húsgyártás" még borzalmasabb.

2012. júl. 27. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!